Komik

The Entertainer

Velká Británie, 1960, 96 min

Komik aneb malá tragédie jednoho života a jedné končící epochy aneb sic transit gloria mundi v praxi. Laurence Olivier v jedné z mnoha svých povedených rolí, jeho pozdější životní partnerka Joan Plowrightová coby jeho filmová dcera (na jedinou podobnou situaci si vzpomínám u Trháku, kde dceru Valdemara Matušky hrála Olga Blechová) a příběh o věčné zaslepenosti lidské, nedovolující přiznat si, že naše hvězda je už tak daleko za zenitem, že ten zenit nevidí ani s hvězdářským dalekohledem. A příběh rodiny, která za tu pohasínající hvězdičku nese trable na zádech.(15.9.2007)

Většinu filmu jsem přemýšlel, z kterého filmu si Laurence nejvíc pamatuju- byla to jeho role Heathcliffa z Na větrné hůrce. Srovnávat tyto dvě postavy nelze, ale Komik mě příliš nebavil. V paradigmatu britského "šedesátkového" filmu pro českého diváka překvapivě relativně známý film.(31.3.2009)

Není úplně lehké si vybudovat pozitivní vztah alespoň k nějaké postavě, když mi ani jeden člen této "rýžové" rodiny nepřišel zrovna moc sympatický. A když si představím, za jaký herecký výkon byl Olivier nominován na Oscara tady a za co třeba v Maratóncovi...pravda, nesrovnatelné, ale stejně si šílený nacistický zubař strčí nevtipného floutka Archieho do kapsy lusknutím prstu. Navíc těžko fandit hlavnímu hrdinovi, který má možnost záchrany, ale pohrdne jí (resp. ne za takových podmínek, které byly nastíněny). Jediné, čím mi Olivierův bavič imponoval, byla jeho záviděníhodná schopnost udělat z takřka každého problému a situace šaškárnu, to umět, hned by se mi líp zachovával zdravý rozum. Výsledný dojem sice ještě zvedají písničky v čele s děsně pohodovou Why Should I Care, přesto víc jak na 3* to z mého pohledu nebude.(30.10.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Herec HR - Laurence Olivier(9.3.2004)

Laurence Olivier to zahral skvele, ale strašne mi vadilo ako sebecky sa jeho hrdina správal. Nemôžem si proste zamilovať film, ak mi je hlavný hrdina krajne nesympatický. Bohužial. Poteší mladý, začinajúci Albert Finney, iked len na chvíľočku.(15.6.2008)

• - Albert Finney v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Roger Livesey ztvárnil otce Laurence Oliviera, přitom je však starší pouze o méně než rok. (AIMÉE)

• - Natáčelo se převážně v anglickém Lancashire. (AIMÉE)