I cannibali

The Year of the Cannibals

Itálie, 1970, 88 min

Film dobově tak přetížený symboly, jinotaji a absurditou, že jsem v něm bloudil, a vlastně nevím, zda jsem jej zcela pochopil. Trochu pomohlo, že hlavní hrdinka se zde jmenuje Antigona, a toto drama zřejmě bylo inspirací k filmu. Děj se odehrává ve fašistické diktatuře, v ulicích města leží mrtvá těla odpůrců režimu, lidé chodí nevšímavě okolo, neb je zakázáno pod trestem vězení na mrtvoly sahat. Antigona však hledá mrtvolu svého bratra, kterou chce pohřbít, ač je od toho odrazována přítelkyní (sestrou) a snoubencem (Tomas Milian v nezvyklé roli), synem vysokého hodnostáře režimu. Při nalezení těla bratrova seznámí se Antigona s cizincem, který nerozumí žádné známé řeči. Spolu s ním bratra odvezou mimo město a pohřbí, oba se vrací a začnou se starat i o ostatní těla. Jsou proto následně honěni vojskem, Antigona je nakonec zatčena a mučena. Ve vězeňské nemocnici ji nalezne snoubenec, nemůže jí pomoci, rozejde se s otcem a je následně zatčen za péči o těla mrtvých. Ve vězení zcela odmítá lidství, které vede k zesurovění, a chováním se připodobňuje nevinnému zvířeti. Neznámý hledá po městě Antigonu, leč najde ji vedenou vojáky (snad k popravě) a při snaze dostat se k ní jsou oba zastřeleni. Film končí záběrem na mladé lidi vynášející mrtvá těla do kopců, kde je ukládají do jeskynního hrobu. Film je to vskutku fantasmagorický, leč působivý hlavně v obraze. V čs. filmografii je podoného druhu film Případ pro začínajícího kata. Rozhodně to není film na jedno shlédnutí, spleť symbolů a možných výkladů je mocně rozrostlá. Neznámý je leckdy připodobňovám ke Kristu, ve scénách s Antigonou jsou pak připodobňováni k novým Adamovi a Evě. Působivosti přidává Morriconeho hudba, který zde dokázal napsat i pop-rockový hit: http://www.youtube.com/watch?v=fSIYxJlWFhE(3.11.2013)