Městečko Three Pines

• Kanada Three Pines

Epizody(8)

Vrchní inspektor Armand Gamache vidí věci, které nikdo jiný nepostřehne - světlo proplouvající trhlinami, mytický nádech každodennosti a zlo ve zdánlivě obyčejných věcech. Při vyšetřování vražd v městečku Three Pines odhaluje dávno pohřbená tajemství. (HBO Max)

Matulko_

Nikdy by mi nenapadlo, že by som mal divácky pôžitok z niečoho, čo by sa dalo očastovať označením „oddychová kanadská detektívka“. A predsa. Aj so zvyškami denného prídelu mentálnej kapacity večer po práci sa dajú prípady vyšetrované Molinom na kanadskom vidieku sledovať bez straty pozornosti. /spoilert alert/ -> Trochu mi vadila dvojica páchateľov, ktorá sa zjavila až v poslednom prípade, hoci ostatné postavy sa vo viac-menej pevnej zostave objavovali v priebehu celej série <- Bohato to ale vykryl Gamache, ktorý svojou rozvahou a dobrosrdečným prístupom kontrastoval klasickým drsňákom, sociopatom, alkoholikom či inak „poľudšteným“ vyšetrovateľom, figurujúcim vo väčšine súčasných detektívok. Práve herecký vstup Alfreda Molinu bol pre mňa faktorom, ktorý inak kľudnému tempu dodal potrebný punc zámeru. Opäť sa nevyhnem analógii z potravinárstva: na hruške nashi mi chutí práve to, ako je pre jej nevýraznú chuť cítiť jej arómu. ()

sochoking

Pohodová, oddychová krimi vhodná na piatkový/sobotný večer s príjemnými hlavnými postavami, občasným humorom a dobre napísanými dialogmi, ktorá sa odohráva v mestečku, kde každý pozná každého a miestni moc neradi spolupracujú s políciou. V ôsmich epizodach sa riešia dokopy štyri prípady, ktoré na seba nenadväzujú (jeden prípad na dve epizody) a na pozadí ktorých ešte 'okrajovo' riešia jeden, akože taký hlavný. Neurazí, nenadchne a ak náhodou bude druhá sezona, tú už ťahať nebudem. Silnejšie tri hviezdičky. ()

Hugho

Sociálne akcentovaná franko-kanadská kriminálka tvorená ženami hlavne pre ženy, mužské postavy sú vykreslené o stupeň plochšie a menej realisticky, šéf inšpektor pôsobil miestami až čítankovo nepravdepodobne. Súcitný policajt s 30 ročnou praxou je jav zriedkavejší ako sedem-nohý had. Prostredie pekné, mysteriózne náznaky sú vítané. Miestami lacne vyzerajúci televízny seriál snažiaci sa riešiť pomerne veľmi závažnú problematiku násilnej prevýchovy indiánov v Kanade a podobných vecí. Správna myšlienka je však do deja vkladaná prekvapivo neumelo a zobrazovaná prvoplánovo až amatérsky. Škoda, taký Wind river to zobrazil o tri triedy lepšie. Premárnená šanca. ()

Wishkah

Nebylo to zlé. V osmi dílech se řeší čtyři případy, plus jeden velký, který se táhne přes celou sérii. Malé případy nejsou špatné, odehrávají se v prostředí malého městečka s partou vcelku zajímavých postaviček. Popravdě kdyby to nechali jen při těch malých případech, byly by z toho takové Vraždy v Midsomeru na steroidech a za mě by to dostalo slušných 80%, hlavně za Molinu. A mám podezření, že ten seriál původně o vznikal jako jednoduchá procedurálka. Jenže pak někdo přišel a narouboval na to linku s Blue Two Rivers a ta působí jako pěst na oko. Zhruba do 4 epizody to ještě jakžtakž funguje, protože člověk očekává nějakého sériového vraha nebo tak. Jenže pak se člověk dozví jak to proběhlo a od té doby je to strašně přitažené za vlasy a popravdě dost předvídatelné. Moc mě nepřesvědčily ani snové vize detektiva Ganache. Je to vážně škoda, protože jako jednoduchou procedurálku, bych to klidně sledoval i další sezony. Takhle je to formálně dobře udělaná, ale dějově zbytečně překombinovaná detektivka ()

M.i.k.e

tuctová detektivka, která dojíždí na to že neví kterým směrem se vydat. Je tu tak jeden velký případ táhnoucí se přes všechny epizody u kterého je patrná snaha o jakýsi přesah a sociální kritiku, ale moc tu nefunguje a pak tu jsou čtyři menší případy (vždy jeden na dvě epizody). Ty fungují o něco lépe a kdyby zůstalo jen u nich bylo by to pro Three Pines jen plus. Takhle je to takový detektivní kočkopes se sympatickým Molinou, který v rámci těch osmi epizod neurazí, ale když jí někdo mine tak se taky nic nestane (tím spíš že konec je celkem otevřený a další série nebude)...60% ()