Osamělá Dunia pracuje v továrně na koláčky štěstí v San Franciscu. Celé noci probdí, ráno se pozdraví se sousedy a vyráží do práce. Může chtít od života více, když měla na rozdíl od své rodiny šanci odejít z rodného Afghánistánu? Svéhlavá dívka se rozhodne jít svému štěstí naproti a schová troufalý vzkaz do jednoho z koláčků. Fremont je okouzlující komedie o hledání sebe sama a o naději, která přichází, když ji nejméně čekáme. Film, který svým svěžím humorem a soundtrackem připomíná kultovní díla Jima Jarmusche, si z MFF Karlovy Vary 2023 odvezl cenu za nejlepší režii pro Babaka Jalaliho. (Aerofilms)

255085349

Příjemný, malý, milý, civilní film ve stylu Amélie z Montmartru. Hlavní hrdinka jako původně neherečka je skvělá a okouzlující. Potěšilo, ale to je tak asi vše, nějak zvlášť se mě to nedotklo a občas mi to přišlo trochu zdlouhavé, což je překvapující vzhledem k délce 88 minut. ()

iz67

Vyklidněná záležitost, která si hraje s několika postavami a jemně je vykresluje až na dřeň. A rozhodně to TV divákovi vonět nebude, o to je to lepší. ()

SAINTS

Tempo observačnej snímky Fremont už od prvých minút plynie na pozadí inštrumentálnej hudby a ticha pomaly. Vďaka svojmu čiernobielemu vizuálu pripomína staršie talianske a francúzske filmy. Nesie v sebe humor a veľmi dobre zvládnuté autentické prežívanie hlavnej hrdinky ako jej priateľov. V hlavnej úlohe Dunie sa predstavuje sympatická Anaita Wali Zadu, bývalá moderátorka tv správ v Afganistane. Anaita dokonale vystihla vyčerpanosť, stoicizmus, ako aj sarkazmus hlavnej hrdinky, s ktorou zdieľa rovnaký osud utečenky. Ide o dobre napísane, výborne zahrané a skvelo natočené 86- minútové dielo. Tichá filmová radosť 😁😃☺ ()

blondboss

Extrémna nuda a šeď, ktorú dokresľuje čierno-biele prevedenie tohto snímku. Príbeh afgánskej imigrantky, ktorá sa pretĺka životom a hľadá si svoje šťastie, zobrazený značne artovou formou s dlhými zábermi, nekompromisne ťahavou atmosférou bez nejakej výraznejšej scény. Dokopy nič sa v tomto filme neudialo, skôr tu šlo o špecifické a svojské zobrazenie problému imigrantstva ako takého. Inú pridanú hodnotu v tomto snímku nevidím. 40 % ()

BrusVejn

57. KVIFF - Filmu nie je moc čo vytknúť po príbehovej, hereckej ani režisérskej stránke. Základný problém mám s tým, že režisér vyložene chcel natočiť nudný film a to sa mu náramne podarilo. Celé dielo by sa dal bez problémov zostrihať do 15 minútového kraťasu a nikto by nikdy nespoznal, že sa pôvodne jednalo o celovečerný film. Nediváckosť dokresľuje aj čiernobiele podanie a 4:3 formát. Tých 90 minút sa vlieklo ako sopeľ a divácky zážitok to bol o to nepríjemnejší, že v sále Lázně III sa veľká časť publika spolu so mnou očividne skoro po začiatku ošívala a driemala. Kebyže sedím pri dverách pravdepodobne to vzdám, sedel som však bohužiaľ na úplne druhom konci. ()

MarySan

Nádherný formát, kamera a dokonalý humor, který provází celý film. Poměrně vážná témata proložená situačním humorem. ()

hanca.uh

Název filmu Fremont íránského režiséra je podle města v Kalifornii, kde je 50% asiatských obyvatel....a tam je i filmová starobylá továrnička na koláčky štěstí. Dunia je na (řekla bych až druhý pohled:-) milá, mírná a chytrá holka, která se středem děje filmu - a ten se mi teda moooc líbil! To černobílé promítání na plátně absolutně nevadilo a sedlo ke snímku jako prdel na hrnec:-), stejně jako celý příběh, který je jemně laděný, ale s umírněnou dávkou vtipných momentů a moudrostí (nejen při sezení u psychologa:-)). Musím hodnotit maximálním artovým počtem:-)) ()

Andy_Warhold

Psychologicko-socialni drama o vykoreneni, pocitu viny a hledani lasky ve vyprahle pousti emigrace. Babak ume sklada civilni, nezny a naprosto realisticky pribeh v kterem mu zdarne sekunduji vhodne vybrani herci kteri ztvarnuji bohate, plasticky vytvorene charaktery. 57. KVIFF, 2023 ()

Kinofilka

Příběh osamělé dělnice z továrny na koláčky štěstí mi připomněl filmy Československé nové vlny. Obyčejné dialogy, uvolněná atmosféra a suchý humor dohromady tvoří příjemný, uvěřitelný film, který je radost sledovat. ()

Kelinej

Přiznám se, že do kina jsem přišel unavený, takže v úvodních delších pasážích se o mne pokoušel spánek. Pak se ale zdánlivě banální příběh rozjel tak, že jsem hltal každou scénu. Všechno působilo velmi uvěřitelně, osudy hlavní hrdinky, ale i chování a pocity ostatních postav. Herečka v titulní roli byla excelentní, a stejně tak její kolegové. Hlavně mě ale dostala atmosféra a poselství filmu - že nikdo to nemáme lehké, ale všichni máme naději... ()

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (více)