Noci hrůzy

Horor

Itálie, 1981, 85 min

Andrea Bianchi

Piero Regnoli

Trpí to sice klasickou italskou nemocí "Hercózo šitózo" , některé scény nedávají moc smysl a určitě by to sneslo výrazne prostříhat, ale jinak je to překvapivě kvalitní kousek který tahá nahoru hned několik výrazných prvků. V prvé řadě to jsou nasky, které sice otevřeně rezignují na snahy o realismus, ale zato jsou kreativnější a výrazně hnusnější (plné červů a tekutin uvnitř). Druhým výrazným tahounem je hudba, která ladně kluže tam a zpět z šedesátkové psychedelie připomínající kakofonii ranných pinkfloydů do jakéhosi soundtracku scifíček z padesátých let (takhle napsané to zní divoce ale fakt to funguje). Zapomenout bych neměl taky na tu ujetou incestní linku která výrazně oživuje jinak mdlé charaktery a ten úchylnéj chlapec prostě nechá klidným málokoho :D. + nějáké ty kozyčky a občas šikovná kamera a vychází mi z toho hodně férovej oldschool který není nikomu nic dlužný. Paráda.(21.11.2014)

Krása! Konečne nejaký poriadny Zombie, pomalá chôdza, vzpieranie rukami, začervená tvár červíkmi, vychádzanie z hrobov a to všetko za denného svetla, s ktorého ide atmosféra a poriadny strach. Škoda tých hereckých výkonou, ktoré sú otrasné a najmä amatérske, neužijeme si ani poriadny sex, pretože aj keď sú nejaké náznaky, skazí to ten malý chlapec, ktorý mi tam vadil. Čo ale všetko to celé zachraňuje, sú predovšetkým scénky so Zombie, pretože sa nám to rozbehne hneď na začiatku a ide sa hneď na vec, kdežto u iných Zombie kúskov si musíte nejakú tú polhodinku počkať, ale umňa to bolo dostačujúce 90 percent.(12.2.2009)

• tron

„Mŕtvi mi vždy naháňali strach; je lepšie, nechať ich na pokoji.“ 85 minút nie je veľa, ale pokiaľ ich máte stráviť v spoločnosti hororu, kde naozaj ide len o gore, biedne masky zombíkov a nezmyselné jednanie postáv, JE to veľa. Dvojnásobne ak už ste nejaký taliansky zombícky horor 70./80. rokov videli a všetko vám bude pripadať povedomé. Niekto stále niekam uteká, niekto kričí, niekedy si zombík strká slizké biele črevá do ústnej dutiny... no, Romero to práve nie je. Do opustenej vily prídu hostia, padne noc, objavia sa zombíci (niekoľko desaťročí pred Dannym Boyleom ich naučil Andrea Bianchi stvárať také nezombícke kúsky, ako je používanie nástrojov alebo šplhanie na prvé poschodie), hostia a zombíci sa navzájom požierajú/likvidujú strelou/silným úderom do hlavy a toto trvá stereotypných 85 minút (takže za tých zopár dobrých nápadov budete vďační - kosa, mnísi, syn posadnutý bradavkami svojej mamy). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/zombici/194-noci-hrozy-40-(10.8.2009)

• TheRaven

Opět se mi potvrdilo, že Italové točí/li skvělé horory, avšak vyjma zombie žánru. Noci hrůzy je velice špatný film s hroznými maskami, efekty, herci. Možná kdyby se netvářil tak vážně, výsledek by byl jiný, ale takhle jsem zažil jen 80 minut nudy s pár zajímavými scénami. Je tu však něco, díky čemu si tenhle filmek budu pamatovat, a to byl jakýsi zmenšený dvojník Daria Argenta, který vyděsil víc než deset zombie najednou, k tomu ještě jeho celkem vřelý vztah k matce...libózní. V tomhle žánru mě prostě dokáže zaujmout jen ten Romero. Holt mám vetší slabost pro ty kanibaly.(25.1.2009)

• Karamanlis

Jeden z mnohých talianskych zombie hororov, ktorých masívne točenie v 80. rokoch odštartoval Fulciho Zombi 2, síce s tradične slabým scenárom, ale zato s dôrazom na gore. Škaredších (myslené doslovne) a antianatomickejších (podivný je najmä vzhľad ich chrupu) zombíkov som ešte nevidel, táto snímka je však vďačným "študijným materiálom" pre každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o filmové maskérstvo.(27.5.2010)

• - Film bol zakázaný v Nemecku. (Paldiny)