Tohle je moře

This Is the Sea

Toto je more

Drama / Romantický

Irsko, 1997, 100 min

Skvělý příspěvek k severoirskému problému a jeho mírovému řešení. Člověk by nepoznal, odkud tento film pochází. Co na tom, láska dvou jedinců ze znepřátelených komunit, to tady už asi někdy bylo, ale proč si nezopakovat. Katolická rodinka je složená z pěti sympaťáků, nikdo si tu na nic nehraje, mladí žijí na hromádce (hromádkách), nemluví úplně nejslušněji, jednoduše řečeno naprosto zapadnou do srdce průměrného filmového konzumenta. Zato pozor na tu bandu protestantskou! Uzavřená, na první pohled patriarchální, na druhý dokonce matriarchální (!) komunita. Jí se tu potichu. Většina času se tráví tvrdou prací a zbytek na modlitbách. A jediný sympatický člen? Kámen úrazu! Kdybych byl protestant, film by mě řádně namíchnul. Takhle jsem se ale docela dobře škodolibě zasmál!(30.10.2004)

Harris a Byrne jsou vynikající a Belfast se svými problémy je místo, kde se silné příběhy píšou sami. Povedený film.(6.8.2007)

McGuckianová je dobrá režisérka, jenom má tu smůlu, že její film je skrznaskrz irský. NEPŘEKONATELNÝ NACIONALISMUS - to je ono. Uznávám, že to není tak úplně její problém jako osina v pr** kinematografií Evropy komplet. Ale všímá si někdo takovýhle filmů vzniklých na východ od Odry?(16.12.2003)