Stíny mrtvých

• USA The Body (více)
Drama / Thriller / Mysteriózní / Romantický
USA / Izrael / Německo, 2001, 109 min

Ve staré jeskyni v Jeruzalémě je objevena kostra člověka, jejíž stáří se odhaduje na jedno století před naším letopočtem. Podle zbarvení na kostech nohou a zápěstí se dá předpokládat, že příčinou smrti byla stará románská metoda - ukřižování. Nalezené indicie nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o samotného Ježíše Krista. Nález přijíždí zkoumat katolický kněz Matt, který se zabývá Novým zákonem. Spolu s jeho objevitelkou - izraelskou archeoložkou Sharon budou muset riskovat své životy, aby odhalili pravdu, kterou skrývá tento epochální objev. Jakmile je totiž nález odhalen světu, začnou se dít podivné věci... (oficiální text distributora)

tron

Olivia Williamsová našla telo Ježiša Krista, kňaz Antonio Banderas to overuje a naokolo sa motajú Derek Jakobi, Jason Flemyng a zaujímavé otázky v nudnej réžii s občasným výskytom príjemne mystickej atmosféry (kamera: Vilmos Zsigmond). Po vcelku znesiteľnej hodinke to začne byť otravné. Pozerateľný podpriemer (z produkcie Moshea Diamanta) veriaci, že pojedol všetku múdrosť sveta. ()

Falko

Tento film som uz videl dost davno, ale pamätam si skor na to, ze ma nezaujal az tak, ako som ocakaval, proste ani Banderas nedokazal zachranit film do takej miery, aby som bol spokojny aspon na priemer. Je to skoda, pretoze tema bola celkom zaujimava a tento film by som skor priradil k lacnym televiznym filmom... 03.10.2009 _____ Antonio Banderas - (otec Matt Gutierrez) +++ Olivia Williams - (Sharon Golban) +++ Derek Jacobi - (otec Lavelle) +++ Jason Flemyng - (otec Walter Winstead) +++ Hudba: Serge Colbert +++ ()

Radyo

Tento snímek těží hlavně z originálního námětu. Samotná představa, že by mohlo být nalezeno ono "tělo", asi nahání hrůzu mnoha věřícím. Autor scénáře se pokusil tuto myšlenku rozvinout a vystavět na ní zápletku, která má místy docela spád, ale místy se pro změnu trochu "zadrhává". Jako nápad je to ovšem velmi originální a neotřelé, tudíž i koukatelné. Z herců je najzajímavější Banderas coby kněz. Překvapivě mu tato role dobře sedí a je v ní věrohodnější, než třeba Derek Jacobi (jenž hrál mj. bratra Cadfaela ze stejnojmenného seriálu). ()

genetique

No, náboženstvo, jeho témy a možnosť celého jeho kolapsu by som dal do rúk niekomu inému, než fušerovi so seriálovými skúsenosťami. O to viac som prekvapený obsadeniu, ktorí si svoje tvrdo oddreli. Banderasovi som jeho kňažskú rolu veril len do chvíle, keď sa odhalila jeho minulosť, ale inak všetko fungovalo. Film však mohol byť rovnako škandalózny ako iné konšpiračné filmy proti náboženstvám, čomu by táto reklama len pomohla a možno by všetko vyzeralo úplne inak. 65%. ()

Gilmour93

Pokud žijete v přesvědčení, že z Turínského plátna šije krejčí od vedle saka a Ježíšek je odjakživa jen konkurent zásilkové služby Santa Claus & Sob Ltd., budete při sledování Stínů mrtvých nejspíš krapet znevýhodněni. Nicméně McCord si rozhodně zaslouží absolutorium za to, jak z triviální zápletky (dějem, nikoliv myšlenkově) dokázal vykřesat vcelku zajímavou podívanou, k čemuž mu dopomáhej Banderas, zbavující se ke konci kněžského kolárku podobně jako Dirty Harry policejního odznaku. Ne nadarmo si ze všech firem světa hlídá Římskokatolická církev své PR nejdůkladněji.. A mimochodem, pokud na dovolené v Jeruzalémě objevíte na ulici malou sportovní tašku, může v ní být za: a) z fitcentra propocené věci nějakého Izraelce, b) palestinská nálož, c) ostatky nazaretské Superstar. Ať tam bude cokoliv, nikdy to neotvírejte, protože všechny možnosti jaksi smrdí, některé i průserem.. ()