Malá Sally se po otcově smrti uzavírá do svého vlastního světa a odmítá verbálně komunikovat s okolím. Její matka Ruth vyhledá specialistu na dětský autismus - Jakea. Zdá se však, že u Sally se o typický autismus nejedná, a tak Ruth s pomocí staršího syna Michaela začne pozvolna pronikat do Sallyina světa prostřednictvím fotografií, pohlednic a zvláštního domu z karet. (oficiální text distributora)

castor

Místy skutečně poutavé drama (s několika úsměvnými psychologickými přehmaty – s autismem se totiž člověk už narodí a nezíská ho na základě nějaké nepříjemné zkušenosti) vesměs seriálového režiséra Michaela Lessaca stojí zejména na hereckých výkonech a na tom, zda-li ve vás neúnavný boj matky za „znovunavrácení“ malé dcerky vyvolá nějaké to emoční napětí. ()

eileen

Ač mám sama dítě s autismem, tento film jsem si pustila až teď, přestože ho mám již léta doma. Nějak jsem zrovna do tohoto kousku neměla chuť, odvahu, nebo já nevím co. S hodnocením musím jít takto dolů, jelikož film na mě opravdu nepůsobí věrohodně, ať se snažím, jak to jen jde. Již tu někdo zmiňoval, že s autismem, se člověk rodí, to je pravda, ona se Sally taky určitě s nějakou tou formou autismu narodila, je tam přece zmiňováno, že plynně hovoří v 6ti letech třemi jazyky, takovéto věci nejsou nikdy samo s sebou. A to, že se naplno její diagnoza projevila až v 6ti letech, je také pochopitelné a naprosto běžné - stresové faktory - ztráta otce, přestěhování se do jiného, jí neznámého prostředí a problém je tu. Nejde o to, že by se u ní vyvinul autismus, spíš se rapidně zhoršil její stav a pro okolí to začlo být nápadné. Stává se běžně u těchto dětí, že i když normálně mluví, z ničeho nic úplně přestanou. Každý autista je bohužel jiný a jeho projevy také, až sem vcelku uvěřitelné, včetně reakcí matky, která se s diagnozou nemůže smířit. Ale americký konec je opravdu k naštvání!!!!!. To jako dceru matka vyéčila z autismu tím, že jí postavila "Dům z karet" do nebe a pár minut si koukaly zpříma do očí? Tak to přeci nefunguje, je to totální nesmysl, blábol, tvůrci s námi bijí o zem. Je to pohádka, sci-fi, nebo já nevím, jak to nazvat. Od takového film čekám skutečnou výpověď a té jsem se bohužel tady nedočkala, proto jen 2 hvězdičky - tedy za výkon holčičky do chvíle, než přijde posledních 5 minut filmu a za hudbu. Uživatel "hygienik" mi mluví z duše. ()

Phobia

Příjemné psychologické drama s mystickým nádechem; o tom, kterak matka nalézá cestu ke své malé dceři, stižené po traumatizujícím zážitku autismem. Herecké obsazení i výkony jsou na úrovni (v tomto filmu jsem si oblíbila T.L.Jonese), velmi se povedla hudba a děj nabízí několik nezapomenutelných momentů. Závěr je bohužel dost přitažený za vlasy a příliš hollywoodský, proto (ač nerada) musím strhnout hvězdičku. 85% ()

gogo76

T.Lee Jones ako doktor nehľadá vo svojich pacientoch to úžasné, ale to ľudské. Malá Sally sa po strate otca so situáciou ťažko vyrovnáva a dostáva sa do zvláštneho stavu, s ktorým by jej doktor mal pomôcť. Film zo všetkého najskôr pripomenie rozprávku, ale neviem, či to bol zámer. Hudba J.Hornera filmu výrazne pomáha a herci sa snažia, no príbeh i tak vyznieva neuveriteľne naivne. Ktorý doktor dnes prejaví taký záujem o vaše dieťa (bez peňez!, podotýkam...), aby chodil k vám domov, dokonca i večer? Navyše matku napadne, že ho vlastne ani nepotrebuje a v závere je všetko tak naivne jednoduché. Kiež by to tak ľahko išlo aj v bežnom živote...60%. ()

Fiftis

Tento snímok je veľmi veľmi lacný a priamo z neho čpí slabučký rozpočet a mizerní amatérski herci. Prekvapivo ma však prekvapil a vôbec ma nenudil. Neviem ako by to bolo pri opätovnom zhliadnutí, ale pri prvom to bolo celkom príjemný zážitok. To najlepšie je práve čo naznačuje názov snímky. A to domček z kariet. Mladá "autistka" ktorá prestane rozprávať si postaví domček z kariet a jej vynaliezavá matka začne stavať rovnaký dom z drevených dosiek na svojej záhrade. Nakoniec sa tam malá Sally dostane a "vylieči" sa z jej neidentifikovanej choroby. Je to natočené veľmi slušne, pretože ako som spomínal, je to veľmi lacné a béčkové dielo. Takže pred réžiou klobúk dole. Rozhodne môžem odporučiť, ak sa k tejto sníme vôbec dostanete, pretože aj ja som mal problém to vôbec nájsť. ()

• Film byl dokončen už v roce 1991 společností A&M Films, do kin jej však až o dva roky později (1993) uvedla firma Miramax Films. (ČSFD)