Dům z karet

Scénografie:

Peter S. Larkin

Kostýmy:

Julie Weiss

Příjemné psychologické drama s mystickým nádechem; o tom, kterak matka nalézá cestu ke své malé dceři, stižené po traumatizujícím zážitku autismem. Herecké obsazení i výkony jsou na úrovni (v tomto filmu jsem si oblíbila T.L.Jonese), velmi se povedla hudba a děj nabízí několik nezapomenutelných momentů. Závěr je bohužel dost přitažený za vlasy a příliš hollywoodský, proto (ač nerada) musím strhnout hvězdičku. 85%(4.11.2008)

Dost zvláštní film, kterému je potřeba dát šanci a pomalu ho nechat na sebe působit. Netradičně obsazený T.L.Jones jako psychiatr a K .Turner jako umanutá matka - všichni trošičku posunutí od reality a nejen centrální postava malé Sally. Celý film na mne působil tak rozměkle a neskutečně, jako sen....(18.6.2009)

• hygienik

Pôvodne som chcel dať 2 hviezdy, ale ten sfušovaný priamočiaro jednoduchý a pseudoumelecký záver to zaklincoval. Taká krásna téma, ktorá sa dala rozvinúť, analyzovať a mohla diváka emocionálne zasiahnuť, skončila ako filmová ponáška na Da Vinčiho kód, kde rolu spasiteľa dcérinej duševnej jedinečnosti, zohrá matka, sama labilná, ale ona ten kľúč k dcére nájde. Vo vyrtuálnej realite. Je to chvála nezodpovednosti matky a povrchnosti scenáristu.(3.12.2010)

• eileen

Ač mám sama dítě s autismem, tento film jsem si pustila až teď, přestože ho mám již léta doma. Nějak jsem zrovna do tohoto kousku neměla chuť, odvahu, nebo já nevím co. S hodnocením musím jít takto dolů, jelikož film na mě opravdu nepůsobí věrohodně, ať se snažím, jak to jen jde. Již tu někdo zmiňoval, že s autismem, se člověk rodí, to je pravda, ona se Sally taky určitě s nějakou tou formou autismu narodila, je tam přece zmiňováno, že plynně hovoří v 6ti letech třemi jazyky, takovéto věci nejsou nikdy samo s sebou. A to, že se naplno její diagnoza projevila až v 6ti letech, je také pochopitelné a naprosto běžné - stresové faktory - ztráta otce, přestěhování se do jiného, jí neznámého prostředí a problém je tu. Nejde o to, že by se u ní vyvinul autismus, spíš se rapidně zhoršil její stav a pro okolí to začlo být nápadné. Stává se běžně u těchto dětí, že i když normálně mluví, z ničeho nic úplně přestanou. Každý autista je bohužel jiný a jeho projevy také, až sem vcelku uvěřitelné, včetně reakcí matky, která se s diagnozou nemůže smířit. Ale americký konec je opravdu k naštvání!!!!!. To jako dceru matka vyéčila z autismu tím, že jí postavila "Dům z karet" do nebe a pár minut si koukaly zpříma do očí? Tak to přeci nefunguje, je to totální nesmysl, blábol, tvůrci s námi bijí o zem. Je to pohádka, sci-fi, nebo já nevím, jak to nazvat. Od takového film čekám skutečnou výpověď a té jsem se bohužel tady nedočkala, proto jen 2 hvězdičky - tedy za výkon holčičky do chvíle, než přijde posledních 5 minut filmu a za hudbu. Uživatel "hygienik" mi mluví z duše.(20.6.2016)

Fakt to na mě docela udělalo dojem. Ze začátku jsem si sice říkala, že by se to už konečně mohlo rozjet, ale pak jsem se do toho zažrala a už se mě to zažrání nepustilo až do konce filmu. Dokonce se mi i o tom zdálo, což není zase tak častý jev. Je fakt, že to se mi stává hlavně u hororů a tohle k nim v některých ohledech nemělo až zas tak daleko.(17.6.2009)

• - Film byl dokončen už v roce 1991 společností A&M Films, do kin jej však až o dva roky později (1993) uvedla firma Miramax Films. (Zdroj: ČSFD.cz)