Střemhlav

Head Over Heels

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1979, 92 min

• ppospisil

Obraz zoufalého jedince amerického balíkova ze ztroskotané rodiny. Nevýrazné filmově i příběhově. Hlavní myšlenka filmu je jasná každému už po polovině filmu. Oceňuji alespoň konec filmu, ve kterém ta hlavní myšlenka skvěle dozní. Herecké výkony taky nevýrazné, celkově jsem se vůbec nebavil. No nic, po dnešku je čas se vrátit k opravdovým filmům. 40%(27.12.2015)

Erich Fromm napísal knihu "Mať alebo byť" a tiež knihu o láske "Umenie milovať". Toto je film o človeku, ktorý sa rozhodol vlastniť milenku. Teda cestu z oboch knižiek, pred ktorou jej autor varuje. Majetnícky ovládať na jednej strane a na druhej milovať urputnou jednostranne prehnanou láskou. Takýto zaslepený vlastník ženy si spočiatku idealizujuje svoj ženský náprotivok do nebeských výšin. Nenechá jej vydýchnuť, trávi s ňou všetok čas a ten, ktorý netrávi musí mať od nej dôkladne zdokumentovaný. Je jasné, že z takéhoto tlakového hrnca žena po pár mesiacoch odchádza a vracia sa späť k manželovi. Ohrdnutý amant sa však rozhodne bojovať, pri najmenšej zmienke účasti od jeho bývalej cíti, že má veľkú šancu. Na ex-milenku nezabúda ani v teple domova, kde si vybuduje maketu jej domu aj s vnútorným vybavením a figúrkami jej obyvateľov. Voľné chvíle trávi posedávaním v aute pred jej domom. Výstižné zdokumentovanie medzi stavu medzi zaslepenosťou a stalkingom.(5.2.2014)

V Charlesovi se pravděpodobně pozná většina z těch, kdo se někdy ocitl v podobné situaci (a že je nás určitě většina!) - byla láska a najednou konec a i kdyby se třeba rozkrájel na nudličky do polívky, nedá se s tím nic dělat - aneb, jak říká klasik JC: "Můžeme proti tomu protestovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat". Moc hezky smutný film.(17.9.2009)

"Možná by stálo za to počkat si deset, patnáct let na Rebeccu.." Herecky bravurní náhled do bizarní mysli stalkera, v němž John Heard dokazuje, za jak nedoceněného herce platí.. Zbytečně zapomenutý biják, ovšem coby adaptace Ann Beattie, která si zde dokonce překvapivě střihla servírku, poměrně slabé..(21.12.2016)

Nevšedná retrospektívna romanca na dlhé zimné večery. John Heard skvelý. 80%(5.7.2014)