Reklama

Reklama

Východ z továrny

(festivalový název)
  • Francie La Sortie de l'usine Lumière (více)
Krátkometrážní / Dokumentární
Francie, 1895, 1 min

Obsahy(1)

Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)

Recenze (59)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Ani jeden z 33 svědků prvního veřejného promítání filmu v pařížské kavárně Grand Café už nám o svém zážitku nedokáže nic povědět. Viděli tehdy totéž, co nyní já, dělníky, kterak opouštějí závod Antoina Lumièra na výrobu fotografických desek a papírů v Lyonu. Tehdy, 28. prosince 1895, kdy se film poprvé promítal na veřejnosti, to musel být ohromný zážitek. Dnes nám nezbývá než obdivně kroutit hlavou a říkat si, jak to bratry Lumièrovy vůbec mohlo napadnout, že sestavili kinematograf. ()

korok 

všechny recenze uživatele

S tak velkým odstupem času těžko k hodnocení ale už jen proto, že se jedná o úplné počátky kinematografie si to jistě zaslouží plnou poctu. Vzpomínám si, když jsem byl malé dítě a byl jsem snad poprvé známým natočen na videokameru, jaký byl můj úžas, když jsem se o pár minut později viděl v televizi. Pro ty lidi to tehdy musel být ohromný zážitek, vidět pohybující se obrázky. ()

Reklama

dwi 

všechny recenze uživatele

Jedno z prvních děl průkopníka kinematografie Louise Lumiéra dnes budí spíše naivní úsměv. Byl to ale právě on, kdo vynalezl kinematograf, jenž byl zároveň kamerou, projektorem a kopírkou (ve srovnání se zooskopem, vitaskopem a dalšími přístroji přímo revoluční vynález). Ten mu umožnil nejen zvýšit finanční kapitál (který byl už takto velký), ale umožnil mu hlavně tvořit další a další filmy. Své fotografické zkušenosti zúročoval i ve svých filmech (smysl pro kompozici...), což je vidno na některých jeho snímcích. Ve srovnání s ostatními jeho současníky působí jeho dílo vynalézavostí a inovativností. V tomto krátkometrážním filmu zachytil odchod lidí z továrny. Můžeme vidět dělnice oblečené v dobových šatech, následně vycházející muže, vše uzavřeno vrátným, který zavírá bránu. Hodnotit toto dílo z nějakého estetického či dějového hlediska vůbec nelze. Spíše můžeme být potěšeni, že takové rarity se vůbec dochovaly. I tak dávám za ***. ()

Terzeus 

všechny recenze uživatele

Je trochu zvláštne hodnotiť vôbec prvý film aký bol natočený. Z viacerých hľadísk je východzie hodnotenie irelevantné z historických dôvodov t.j. hodnotiť film na základe toho, že nezabaví alebo neponúka príbeh či nejakú estetickú umeleckú hodnotu je prosté fiasko. Jednalo sa skôr o ukážku techniky kinematografu a estetická bola akurát tak kompozícia. Napriek tomu je tento film hybným vplyvným zázrakom. Ak by ho nebolo ani by to tu teraz nebolo napísané. Moje hodnotenie je preto striktne historickej povahy. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Co ten pes tam? :D Ne musíte uznat, že tohle už bylo něco. Ženy jdou pěšky z továrny, muži na kole.. prošli/projeli tam jen tři... a pak další na voze s koňmi, no dobře dva jsem tam zahlédla jít pěšky, aby se neřeklo no. Parádní první film bratří Lumiérů má alespoň dokumentární charakter a od roku 1895 už si ty snímky dovolím hodnotit... dřívější ale opravdu nejdou, protože kromě historické hodnoty a toho, co způsobily, tak skutečnými filmy ještě nejsou. Zde: http://www.youtube.com/watch?v=nsVsFfEgWzM ()

Galerie (2)

Zajímavosti (9)

  • Někteří lidé namítali, že film nebyl autentický, protože žádný z dělníků se nedíval do kamery, ani k ní nemířil. (Pavlínka9)
  • Na existenciu tohto filmu sa krátko po premietaní zabudlo. Znovuobjavený bol v roku 1985 vo francúzskom Lyone, 90 rokov po jeho premietnutí. (Raccoon.city)
  • V krátkom snímku pri bráne stojí matka bratov Lumiérovcov. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama