Reklama

Reklama

Východ z továrny

(festivalový název)
  • Francie La Sortie de l'usine Lumière (více)
Krátkometrážní / Dokumentární
Francie, 1895, 1 min

Obsahy(1)

Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)

Recenze (59)

Frajer42 odpad!

všechny recenze uživatele

Zkouška kamery...kamera funguje! No ty vole, to je vážně nápad za všechny prachy. Na tomhle 38 vteřinovém nesmyslu můžeme maximálně ocenit to, že se vůbec zachoval a neskončil založen někde mezi starými krámy, kde dle mého nejúpřímnějšího úsudku je zcela nepochybně jeho jediné vhodné místo. Jedno z prvních videí, které si trouflo honosit se označením film. Všechna čest. Jsem umělecky a esteticky omámen! ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Tímhle kratičkým filmem to vlastně všechno začalo a dokážu si představit úžas tehdejších diváků při sledování tak převratné novinky jakou film představoval. Podle české wikipedie existují dvě verze, ve skutečnosti jsou tři :-) V první není celý odchod zaznamenán, ale objeví se tu bryčka s jedním koněm a pes leží u dveří vrátnice, na kterých je nějaká cedule, ve druhé je za dveřmi vrátnice vidět dětský kočárek a pejsek tu pobíhá, na konci vyjede bryčka s dvěma koňmi a ve třetí se za dělníky a filmem zavřou vrata. Asi nejvíc mne fascinovalo dobové oblečení , zejména dam, kočárek na vrátnici a odchod dámy s dítětem v náručí z pracovní směny. Krásné svědectví doby a milník na poli kinematografie, nelze než opětkovat. Všechny tři verze ke zhlédnutí zde - https://www.youtube.com/watch?v=ch85QD6UhkI&index=1&list=PLYcWUx7oeKbBJXjx_yNC7HTqA25DKCIYk ()

Reklama

Laci 

všechny recenze uživatele

Musel to byť nádherný pocit sedieť na vôbec prvom verejnom premietaní filmu. Tento film položil základy nielen kinám, ale aj dokumentárnemu žánru - keďže ide o jeden z prvých filmov bratov Lumiereovcov. Je síce pravda, že takéto diela sa hodnotiť nedajú, ale predsa len ide o dôležitý mílnik kinematografie. ()

dwi 

všechny recenze uživatele

Jedno z prvních děl průkopníka kinematografie Louise Lumiéra dnes budí spíše naivní úsměv. Byl to ale právě on, kdo vynalezl kinematograf, jenž byl zároveň kamerou, projektorem a kopírkou (ve srovnání se zooskopem, vitaskopem a dalšími přístroji přímo revoluční vynález). Ten mu umožnil nejen zvýšit finanční kapitál (který byl už takto velký), ale umožnil mu hlavně tvořit další a další filmy. Své fotografické zkušenosti zúročoval i ve svých filmech (smysl pro kompozici...), což je vidno na některých jeho snímcích. Ve srovnání s ostatními jeho současníky působí jeho dílo vynalézavostí a inovativností. V tomto krátkometrážním filmu zachytil odchod lidí z továrny. Můžeme vidět dělnice oblečené v dobových šatech, následně vycházející muže, vše uzavřeno vrátným, který zavírá bránu. Hodnotit toto dílo z nějakého estetického či dějového hlediska vůbec nelze. Spíše můžeme být potěšeni, že takové rarity se vůbec dochovaly. I tak dávám za ***. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Další rarita stará už 123 let. Jde vidět, že doba i kvalita filmařské aparatury sice už zdárně pokročila, ale ten pocit radosti, když konečně valíte z „roboty“ domů je pořád stejný a neměnný. Jako bych viděl sám sebe, kterak zdrhám po dvanáctce domů, akorát že oni valili makat ještě domů a já zahnat žízeň do hospody. Jinak popravdě tohle se ani ve skutečnosti moc hodnotit nedá… ()

Galerie (2)

Zajímavosti (9)

  • Vzhledem ke skutečnosti, že bratři Lumiérovi byli při natáčení limitováni délkou filmového pásu, existuje snímek ve dvou verzích. V první není natočen celý odchod z továrny, díky čemuž vznikla posléze verze druhá, kde byl zaznamenán celý odchod. V druhé verzi se také poněkud změnilo postavení kamery. (SeanBean)
  • Týmto filmom bol 28.12. 1895 zahájený 30 min. program kinematografu bratov Lumiérovcov (premietnutých 10 filmov). Bratia sa projekcie ani nezúčastnili, venovali sa rodinnej továrni v Lyone a poverili organizovaním akcie otca. (Raccoon.city)
  • Někteří lidé namítali, že film nebyl autentický, protože žádný z dělníků se nedíval do kamery, ani k ní nemířil. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama