Moje nová tvář

• angličtina Is There Any Place for Me, Please?

Celovečerní snímek oceňované novinářky Jarmily Štukové a producentky Maji Hamplové přináší ojedinělou osobní výpověď Martiny, která se po brutálním útoku bývalého partnera snaží najít sílu znovu žít. Intimní film z produkce Barletta Productions představuje Martinu jako neobyčejnou ženu, jejíž vnitřní síla a odhodlání ji pomohly překonat to, co je pro mnoho dalších nepředstavitelné. Po útoku oslepla a její život tak, jak ho znala, skončil. Jak žít dál, když vám ze dne na den někdo vymazal vaši tvář? (Falcon)

Slarque

S citem a empatií natočený časosběrný dokument o ženě, která navzdory všem fyzickým i psychickým potížím začíná žít svůj nový život. Úplně netuším, jaký byl vlastně autorský záměr, ale ty potenciálně nejzajímavější situace tu zabírají velmi málo prostoru. A nakonec přijde nečekaný pohádkový happy-end, který mi k tomu už vůbec nepasoval. Ale i tak rozhodně stojí za vidění. ()

RedEagleSK

Dovolím si být stručný jako můj exekutor páč v tomhle případě, stejně jako třeba v mém životopisu, vážně není o čem psát. Pro začátek musím konstatovat že zcela vážně uvažuju nad tím že namísto hororů se začnu koukat na české dokumentární počiny..někdo by řekl pičoviny a neměl bych mu to za zlé, páč po snímečku ,,V síti,, je tohle již druhej naprostej bizárek prvoplánově hrajíci na city jinak zcela bezcitných lidí ve zcela bezcitné společnosti. Neurazil bych se kdyby byl dokument dvoudílnej, přičemž první díl by nesl název ,,Jaká šla, takového našla,, což neodvratně vyústilo ve větší průser než pouze posraným životem po boku random kokota, ač ono to ve finále tak skončilo ač divnou oklikou pouze s jiným hrdým uchazečem o tenhle titul. Ve druhé polovině dokumentu sledujeme jak si Martina navzdory svému neplánovanému face liftingu najde chlapa..nebo spíš on si najde ji a založí si netradiční tradiční rodinu, a po zbytek života spolu žijí štastně a šukají pouze v poloze na pejska. Tenhle druhej díl by se tudiž dal nazvat slovenským moudrem ,,Keď sa kokot postaví tak sa rozum zastaví,, A toť vše. Ač já bych šel klidně i do třetího dílu ve kterém by si za katrem Martinin ex spolu s Dominikem Ferim vyměňovali své zážitky, názory a postřehy na osoby ženského pohlaví, dokument by byl alespoň zakončen vtipně a edukativně. Název dílu by zněl  ,,Plkání o zkrocení žlé ženy,, Pamatuju si že krátce po odvysíláni dokumentu ,,v síti,, vyšlo najevo že ta roztomilá dívenka co v dokumentu hrála neplnoletou holčičku kterou na internetu ohrožují sexuální predátoři a jiní pičulíni je ve skutečnosti stará zhýralá kurva která v polyamorním vztahu ve společné domácnosti prcá hnedka se dvěma chlapama, přičemž i oni spolu prcají navzájem když zrovna jejich pes nemá na to chuť. Ano vzhledem k daným skutečnostem jsem zcela ztratil iluze o autenticitě české dokumentaristiky a pozbyl důvěry v lidi kteří ji v tomhle Sviňařově provozují, a kteří se neštítí naprosto ničeho stejně jako já v sobotu večer. Proto zbývá jenom doufat že o Martině Izingové se po nějaké době nedozvíme že je to pornoherečka která na černo točí fekál porno někde v Rumunsku. ()

InJo

Moje hodnocení asi nemůže být úplně objektivní, protože Martinu jsem osobně poznal dávno předtím než se její život vlivem jedné odporné (ne)lidské zrůdy navždy změnil. I tak ale věřím, že časosběrný dokument Jarmily Štukové bude velkou emocionální bombou pro většinu diváků, kteří ho uvidí. Martinin příběh je totiž tak ohromně silný, inspirativní a plný naděje, že si nedokážu moc reálně představit, že by ho někdo dokázal odkoukat a přitom ho nijak citově nezasáhl. Martina je nesmírně milý a sympatický člověk s obdivuhodnou vnitřní silou, a všechno (zlé i dobré), co si v posledních letech prožila, si budete moci díky dobře vybranému a sestříhanému materiálu prožít spolu s ní (kdo u finální scény neuroní ani slzu, nemá podle mě srdce). Přitom je to velmi věcná a střídmá observace, žádné misery porn, které by chtělo publikum lacině dojímat (což by přitom vzhledem k tématu šlo velice snadno). ()

Warhorr

No je to síla. O případu jsem se dozvěděl už kdysi z dokumentárního seriálu Legendy kriminalistiky, kde se jedna z epizod tomuto případu věnuje. Když si Martina sundá brýle, tak pro lidi, kteří tyto věci špatně snáší, to může být náročný. Vůbec si nemyslím, že tohle vzniklo z důvodu nějakého soucitu, i když je to jakkoli šokující. Příběh o zcela obyčejné dívce, které se jednoho dne převrátí život vzhůru nohama. A aby se dokázala dostat zpátky na nějaký svůj pomyslný vrchol a zpět do života, bude muset ujít dlouhou cestu. Ta je plná úskalí, bolesti, špatných zpráv, ale má v sobě i jiskru naděje a...možná i šťastný konec ? Na tuto otázku zná odpověď jen a pouze Martina. Prostě jen inspirující snímek, z kterého si snad každý dokáže vzít alespoň malý střípek. O to je smutnější, co tady někteří dokáží v komentech vyplodit. A snad jejímu ex taky někdo pořádně upravil v lochu obličej. ()

Autogram

Priznám sa, že na začiatku filmu mnou lomcovala zlosť, ako niečo také môže niekto urobiť a čo si za to zaslúži. Ale film nie je o treste, pomste ani odsúdení, ide na to celkom inak. Okrem faktov o útoku sa nič viac nerieši a riešia sa hlavne zdravotné problémy, vyšetrenia a praktický život nevidomého človeka. Ale ani tým to nekončí a prichádza aj happy end, aj keď to nie je koniec ničoho, ale pokračovaním... –––– P.S. offtopic: Osprostievanie ľudstva tu na sebe zdokumentoval RedEagleSK svojimi pokusmi o slaboduchú vtipnosť kopírovaním verbal-like štýlu a ešte sa priznal, že nepochopil ani film V síti, keď od neho čakal skutočnú nezletilú holčičku a na svoje sklamanie v skutočnosti dostal volavku v podobe dospelej skúsenej herečky. Aké to prekvapenie pre pribrzdených. ()

Na jaké filmy láká festival Jeden svět?

Na jaké filmy láká festival Jeden svět?

13.03.2024

V Praze a dalších 47 českých městech začíná Mezinárodní filmový festival Jeden svět. Program se letos poprvé rozroste i o hrané filmy a láká celkem na 96 titulů a 10 VR projektů. Kompletní program… (více)

Blíží se 27. dokumentární Ji.hlava!

Blíží se 27. dokumentární Ji.hlava!

18.10.2023

Přípravy na dokumentární událost podzimu jsou v plném proudu! Program nabídne více než tři sta padesát filmů. Mimo jiné přinese objevnou retrospektivu bratří Mélièsových a Václava Táborského, obrazy… (více)