Útěk do Berlína

• angličtina Escape to Berlin
Trailer

Útěk do Berlína je dokumentárním filmem o jednom z největších příběhů studené války, kdy se skupina pěti mladých mužů rozhodla se zbraní v ruce opustit tehdejší komunistické Československo, aby se zapojila do bojů v tehdy očekávané válce mezi Západem a Východem. Psal se rok 1953 a my dnes prostřednictvím posledních pamětníků sledujeme 30denní dramatickou cestu do Západního Berlína a následné osudové události, které se staly jejím blízkým doma. Příběh bratří Mašínů jde zpátky na území dvou států, které už na mapě nenajdete – místy děje jsou Československo a Východní Německo, jeho údobím raná padesátá léta. Svět rozpalují vášně studené války. Barvou dne je rudá, odstíny morálky jsou šedé a v příběhu vystupuje 25 tisíc statistů pročesávajících pošmourné bažiny na jih od Berlína. Jsou jimi celá armáda německých milicionářů a sovětských vojáků. Pátrají po „ozbrojeném gangu teroristických banditů“… V hlavních rolích je pětice mladých mužů, z nichž jen dva se pravidelně holí. Vedou je dva bratři: třiadvacetiletý Radek Mašín je studentem Vysokého učení technického, jedenadvacetiletý Josef Mašín je tanečníkem. Dějové obrysy dokumentárního filmu napsal život sám a příběh sám zůstává velice aktuálním. Odbojová skupina bratří Mašínových cloumá českým i německým veřejným míněním ještě dnes. Mašínové byli tehdy teprve náctiletí mladíci, když začátkem padesátých let vyhlásili svou válku československému stalinismu, a jejich činy od té doby rozdělují českou veřejnost – byli Mašínové moderní hrdinové tím, že se postavili totalitární tyranii, anebo šlo o zbrklé mladíky, kteří svými vražednými počiny nedokázali vůbec nic? (CinemArt)

Trailer

filmfanouch

Zručně realizovaný dokument, jenž bude stejně vyvolat především kontroverze, především v moment, kdy se ke slovu dostane Josef Mašín. Právě jeho přednes ovšem dodává Útěku do Berlína výpovědní hodnotu, kontroverzní kapitole Studené války rozhodně zvládá dodat něco navíc, Martinu Froydovi i Janu Novákovi se tak rozhodně musí smeknout klobouk. Především i díky zvolení On the Nature of Daylight od Maxe Richtera.... ()

JamesSi

Finally, partyzánská akce, kterou zachrání průjem! Jestli jsem si něco uvědomil, tak útěk Mašínů byla "comedy of errors" zvláště z východoněmecké strany. ()

Fifer

Profesionální kritička Iva Přivřelová: "Je to škoda, že se Mašíni všude vyrojili. Téma by potřebovalo jiný přístup, který by věci víc zasadil do kontextu a posunul tu debatu dál."  - Já to asi nedokážu říct nějak jemně. Přijde mi strašně hloupé, že profesionální kritička nechápe podstatu své práce a to, že kontroverzní téma nikdy debatu neposune dál. Je tedy úplně jedno, jestli natočíte dokument, který z Mašínů udělá hrdiny nebo padouchy. Ta debata tu bude stále a nikdy se nikam neposune. Kritik, který něco takového požaduje, vůbec nerozumí svému oboru. A nechápe, že požaduje nemožné. ()