Chaplin se žení

A Jitney Elopement

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1915, 26 min

Charlie Chaplin

Groteska s príbehom a trochu jemnejšími gagmi, ako bolo zvykom predtým. Názov je preložený celkom zle, nikto sa tam nežení, ide len o únos dcéry pred nechceným ženíchom. Niektoré scény sú zbytočne naťahované, vrátane automobilovej naháňačky, ale tá je viackrát točená aj v rýchlosti priamo z idúceho auta, čo asi nebolo celkom jednoduché. Páči sa mi, ako sa všetci vždy pekne zoradia do záberu statickej kamery, hoci je to napríklad pri stole absolútne nepohodlné.(30.8.2018)

Strašidelně stará groteska s klasickou zápletkou Chaplinových filmů, která má všechny příklade typické grotesky, protože tohle opravdu je klasická a typická groteska. První polovina, kdy se Charlie vydává za hraběte je vcelku originální a má spoustu nápadů, ale v té druhé to začne - honičky klasické i automobilové (a ta je opravdu výborně natočená), kopance,urážky, zběsilé tempo a i po sto letech skvěle fungující humor. A ta automobilová honička je vážně skvělá! Já jsem se bavil, ale z Chaplinových filmů je to zatím nejslabší, jaký jsem viděl. A vůbec to není stářím toho filmu. Každopádně mi to nezabrání hodit tomu pěkných 80%, ten film si to opravdu zaslouží. Skvost.(28.1.2016)

Scény, kdy se Chaplin snaží vydávat za někoho/něco kým/čím není, mu jdou prostě nejlépe a já se u nich vždy pořádně bavím. Zde se jednu třetinu grotesky vydává za hraběte a je fakt k sežrání. Kromě tohoto groteska obsahuje ještě dvě věci, pro něž stojí za to do ní jít - Edně to tady neobyčejně sluší a na závěr se odehraje nejstarší filmová automobilová honička, co jsem kdy viděl.(11.3.2010)

Pokud byste někomu chtěli pustit co nejtypičtější grotesku, pak vyberte Chaplin se žení. Je v ní prostě všechno: láska s překážkami, typická chaplinovská rvačka, hloupí poldové, parádní automobilová honička, ale i několik inteligentních gagů (Charlie předstírající hraběte a následné stolování), i závěrečné „Pravá láska vítězí!“ I když Chaplin, Keaton, Lloyd a mnozí další později natočili spoustu lepších a propracovanějších filmů, tak já si klasickou grotesku představuju přesně takhle.(27.3.2008)

Vtipná a zábavná groteska o falešném ženichovi. Ale, co má Charlie dělat, když jsou s Ednou spolu zamilovaní a její otec (Ernest Van Pelt) jí chce provdat za skutečného hraběte(Leo White). Ale samozřejmě všechno praskne a Chrlie s Ednou musí utíkat. Automobilová honička, kdy otec s pravým hrabětem pronásledují zamilovaný pár je vynikající.(24.10.2009)