Případ Stodolovi

(seriál)
Trailer
Česko, 2024, 3 h 20 min (Minutáž: 40 min)

Epizody(5)

Nejpodrobnější rekonstrukce policejní práce. Detailní pohled na případ, který změnil českou kriminalistiku. Mirek Vaňura se s detektivy po dvaceti letech vrací na místa, kde policie vyšetřovala osm vražd spáchaných manželi Stodolovými. Odhalují, jak se pátrání po nebezpečných sériových vrazích skutečně odehrálo a proč si Stodolovi své oběti vybírali mezi starými a bezbrannými sousedy. V pěti epizodách dokumentu se objeví nikdy nezveřejněné policejní záběry, fotografie ze zákulisí vyšetřování i úplně nová svědectví. Zazní, jak se s tragickou ztrátou smiřovaly rodiny obětí i co prožívali příbuzní obou vrahů. A konečně mohou být položeny i otázky, které dosud nesměly zaznít. Chybovala policie, když některé vraždy uzavírala jako sebevraždy? A skutečně se podařilo odhalit všechny zločiny doživotně odsouzených vrahů Stodolových? Případ, který změnil práci policie. (Voyo)

Trailer

Vyrida

Pan Vaňura a jeho tým nikdy nezklame a jejich tvorba ať už formou podcastů či dokumentů patří rozhodně ke špičce co si můžete na českém rybníčku poslechnout. Tato dokumentární série není výjimkou a z nových pořízených rozhovorů se třeba dozvíte zase něco nového. Škoda jen té klasické televizní cenzury fotek z místa činu a místy i střihu kdy stopáž skáče od těch nových výpovědi k těm policejním a mnou už mockrát viděných a zase nazpátek, docela mě to rušilo. Ještě bych ocenil hudební podkres a moderní práci s AIčkem, které dokázalo mírně rozpohybovat třeba tehdejší fotografie. Poslední epizoda se sice snaží v divákovi vzbudit mírné obavy, ale já osobně silně pochybuji, že by se některý z nich někdy dostal z věznice na svobodu. ()

kenkaku

Je to trapné, ale přestalo mě to bavit už 15minut po začátku (první epizody). Vyprávění je neskutečně utahané, zbytečně podrobné a bez jakéhokoliv rámce. Jako kdyby někdo vyprávěl děj jakéhosi filmu power-pointovou prezentací. Popisoval scénu (aby si to každý mohl představit), kdo kde byl (aby si to každý mohl představit), kdo co řekl (aby si to každý mohl představit). Do toho občas nějaká ta fotka… A tak jsem si představil, že mě čekají další 3 hodiny “popisu co si mám představit” a to mě vyloženě otrávilo. Dále veškeré záběry z místa činu jsou redigované. Ono je to asi nutnost s ohledem na respekt k pozůstalým, ale bylo to otravné a rušivé. Se sebezapřením jsem pokračoval až do úplného konce a: 1) místo “rozpohybovávání fotografí” se mohly peníze dát do jednoduché animace v momentech kdy se “vypráví a popisuje”. 2) vše funguje zcela jinak když dojde na policejní záběry (ne ty uměle natočené v současnosti). 3) každé první dvě minuty epizody jsou “sumář”, který informačně funguje občas mnohem lépe než celá epizoda (u první to platí bezezbytku). ()

Najt

Skvělý dokumentární seriál Mirka Vaňury o jednom z nejznámějších případů české kriminální historie. Vidíme tehdejší operativce, které vzpomínají a vypovídají jak probíhalo vyšetřování. V dokumentu jsou popsané vraždy, za které byli obvinění, zobrazené rekonstrukce ze skutečných tehdejších záběrů a další souvislostí, které se na veřejnost pořádně ani nedostaly. Zjistíme také, že existují i další případy, kde je jistá spojitost se Stodolovými a že toho na svědomí mají nejspíše více a dokonce se v seriálu objeví i samotní vrazi, kteří si už přes 20 let odpykávají svůj trest. ()

nascendi

Tak sa mi podarilo na dva krát si pozrieť seriál o páre sériových vrahov, ktorým nejasné motívy, kamuflovanie príčin smrti, malý záujem o riadne vyšetrenie úmrtí seniorov a neprofesionálna práca časti policajtov umožnili unikať spravodlivosti a zvyšovať počet obetí, pričom aj osem potvrdených nemusí byť počtom konečným, iba dokázaným. So seriálom som nebol celkom spokojný. Nie všetko, čo sa nakrútilo a čo majú tvorcovia od polície k dispozícii je vhodné použiť. Nič nehovoriace rozhovory a zábery, časovo premrštené rekonštrukcie mohli seriál skrátiť a zatraktívniť. Pri prehliadkach miest činu som bol dosť rozčúlený. Neviem aký význam má prehliadka zanedbaných, polorozpadnutých, špinavých stavieb, plných odpadkov, pričom komentár vysvetľuje, že tam bývala obývacia izba, kuchyňa a pod. Naopak, myslím si, že má význam nakrúcať aj takéto dokumentárne rekonštrukcie, len by nemali byť odfláknuté. ()

Asmodin

Šokující! Jaký bestie a vraždící monstra se schovávají ještě ve společnosti? Rekonstrukce byly hodně nechutný. Oběti trpěli a byli surově mučeni, pozůstalí trpí při každé vzpomínce i rodiny usvědčených vrahů trpí vyčleněním ze společnosti nebo studem, ale vrazi dostanou doživotní pobyt se stravou... bez výčitek, bez viny, bez lítosti, bez BOLESTI a bez UTRPENÍ... tak jak je ta česká spravedlnost spravedlivá. ()