Helena v krabici

USA, 1993, 107 min

Graeme Revell

David Finfer
  • Rocky62

David Lynch je šílenec, ale doufal jsem, že to jeho dceruška po něm nepodědila. Omyl. Helenka v krabici je opravdu prapodivný a tupý film, který krom erotických záběrů nemůže nabídnout vůbec nic. Julian Sands je sympatický jak hovno a Sherilyn Fenn, která má sice pěkné poprsí čumí jak dámské přirození. V takovýchto filmech očekávám napětí a zvýrazněné charaktery postav, čehož se mi zde vůbec nedostalo, ale díky jedné scéně považuji tento patos za jakýsi lepší podprůměr. Asi jsem kripl, ale scéna, ve které Sherylin Fenn porazí auto je jednou z nejvtipnějších, jaké jsem kdy viděl.(20.7.2011)

• Djoker

Dcera Davida Lynche nám chtěl dokázat, že je stejný blázen jako její otec. Dlouho to vypadalo, že se jí to skutečně podaří a natočí pořádně perverzní blábol, jenže na konci si uvědomila, že na to nemá koule (kde by je taky vzala) a zařadila zpátečku. Tímto manévrem srazila film ještě o kousek níž a to do kategorie zbytečný.(20.7.2011)

Film, o kterém se dnes téměř po více jak 10 letech nemluví. Bohužel i ve své době byl mediálně známý díky soudnímu sporu tvůrců s K.Basingerovou, která nakonec tuto roli na poslední chvíli odmítla. K.B. je jistě velmi zajímavá, ale pro konečně ztvárnění by byla asi kontraproduktivní. Škoda, ze film nerežíroval nekdo zkušenejší. Atmosféra je místy naprosto hutná, jen roztříštěnost a nebojím se říct, že přiblblý závěr mnoho pokazil. V každém případě i přes chyby či nedostatky je to víc než zajímavý a svým způsobem převratný a zcela nepochybně své místo ve filmové historii najde.(4.3.2005)

Srovnávat Jennifer s jejím otcem může jen bláhový člověk, protože její tatík je prostě „někde úplně jinde“, než většina jeho režisérských kolegů a jeho dcerka je prostě tuctová průměrná holčina, která snad nikdy nedokáže vytvořit pořádně hutnou atmosféru a ona to i ví. I proto se většinou snaží „bodovat“ u diváků na jiných frontách. Popravdě se ani moc nedivím, že Madonna či Kim Basinger roli Heleny nepřijaly, protože tahle postava pro ně prostě nebyla ušitá na míru a ani si je v tomto filmu představit nedokážu. To zas Sherilyn Fenn (ačkoliv jsem jí nikdy nebral za nějak skvělou herečku), dokázala jako již mnohokrát prodat hlavně své ženské přednosti a už chápu co na ní Johnny Depp v mládí viděl, když spolu nějakou dobu pařili. Pojďme se ale vrátit k filmu. Toto romantické drama/thriller s lehce „mysteriózní“ zápletkou je sice dost průměrnou záležitostí, ale kupodivu jsem se u něj ani moc nenudil. Asi hlavně díky tomu „erotickému jiskření“, smyslné Heleně (scénka v kašně), velmi dobře zvolenému hudebnímu doprovodu a výkonu Juliana Sandse. Dalo se z toho sice vytěžit mnohem více (i díky lehce zvrácenému podtextu – myšlence), ale rozhodně koukatelné to je. Jen ten závěr byl na můj vkus moc kýčovitý.(21.3.2014)

Ach ta Láska nelogická, patologická... . . . A Boxing Helena je jen lehce snová obskurní lahůdka pro znalce a pokročilé. Duševně čilé... :-) . . . Jsou zkrátka a dobře prostě filmy, které nejsou pro děti a celkově hloupé. Též s nějakými těmi vlastními úchylkami a vizemi kukněte se raděj na Kolju... ;-) - - - P.S. Jablčka nepadla daleko od stromku! Sláva!!! - - - P.P.S. A vlastně v rámci "žánru" jednoznačně za 5!!!!! - - - P.P.P.S. Jo vy jste na to koukali s ořezaným obrazem a českým dabingem na Nově!? Chápu... ;o](13.10.2005)

• - Jennifer Lynch, dcera Davida Lynche, napsala scénář k filmu již v 19 letech.
    (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)

• - Do role Heleny byla původně naplánována Kim Basinger, ale ta si to prý kvůli scénáři na poslední chvíli rozmyslela a od smlouvy odstoupilla. Kvůli následujícímu finančně náročnému soudnímu sporu s tvůrci filmu se musela vzdát i "svého" městečka Braseltonu a nakonec vyhlásila i osobní bankrot. (Agatha)

• - Titulní roli měla hrát Madonna. Ta si však svou účast měsíc před natáčením rozmyslela. (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)