Čtvrtá válka

Wolf Schmidt

Kostýmy:

Ray Summers
  • Niggo

Samozřejmě odpad, protože reálie jsou pro celkové vyznění filmu důležité. Tady je odflákli, že to ani u američanů nemá obdoby. Ale zkusil bych se na to podívat očima produkce. Proč si komplikovat práci, když to stejně v severní americe nikdo nepozná, že to je úplně mimo. Hlavně se kritizovalo, že čeští pohraničníci mluví rusky. Představte si sebe. Kdyby nám tvůrci nějakého filmu, který se odehrává ve Vietnamu, nahradili vietnamštinu čínštinou tak to taky nepoznáte.(16.11.2005)

• drankeryth

Nejake chyby vo filme som postrehol. Hlavne ma prekvapilo, ze Zapadne Nemecko susedilo s Cekoslovenskom. A vsade naokolo sa motali sovietski vojaci a po ceskych ani nezostal prach. A tie hranicne koliky ma pobavili. Vyzerali podobne, ako tie koliky vedla hlavnej cesty:) Film nepatri medzi dobre, ale ani zas to neni odpad. Da sa to dopozerat v pohode. Druhykrat by som urcite nesiahol po tomto filme, to radsej nech mi odpadne:)(4.7.2012)

• woody

To jsem si zase naběhl.Já, že můj oblíbenec Frankenheimer a charismatičtí Scheider a Prochnow, jsou nějakou zárukou kvality a oni se tam mlátí klacky v minovém poli, topí v ledovém jezeře a metaj na nepřítele rakety jako by to byla běžná pohodová záležitost...Když to berete jako komedii nasmějete se :-D(12.3.2006)

Po faktické stránce je Čtvrtá válka samozřejmě bláhový blábol, ale v případě příběhu, který není natočen podle skutečných událostí, se nad to dokážu povznést spíš než dejme tomu u Operace Daybreak. John Frankenheimer tentokrát zkrátka natočil béčkový film, jenž však v řadě scén vypadá nefalšovaně áčkově, oba hlavní představitelé se do svých rolí hodí skvěle a Bill Conti napsal dosti dobrý hudební motiv. Hlavně nečekejte realistické drama z československého pohraničí, prosím. To, co film říct chtěl, řekl velice dobře.(30.4.2013)

Rozhodně nemohu souhlasit se špatným hodnocením tohoto filmu. Železná opona je sice trochu podle představ autora, ale taky nikde není napsáno, že film je podle skutečné události. Českou-německou hranici na české straně střeží kromě českých pohraničníků i ruští vojáci a západoněmeckou zase američtí. Ve filmu se postatě neobjeví ani jeden německý pohraničník. :-))) Jinak má film dobrý příběh, je koukatelný a nenatáčel to žádný amatér. Ještě bych chtěl upozornit na závažnou chybu v oficiální textu distributora, který podstatě negativně ovlivnil většinu hodnocení tohoto filmu. Valačev(Jürgen Prochnow) není český velitel, nýbrž ruský, který je válečným veteránem z Afghánistánu. Češi se Rusko-Afghánské války neúčastnili. Drtivá většina komentářů však tenhle omyl neodhalila a ani nepobrala.:-))) A to, že čeští vojáci s ruskými hovoří rusky, může mít i logiku, protože Rusové v drtivé většině česky neuměli. Moje hodnocení je 90%.(30.12.2011)