Reklama

Reklama

Poklad pana Arna

  • Česko Páně Arnův poklad (více)

Obsahy(1)

Tři žoldáci zabijí venkovského šlechtice, který se jmenuje pan Arne. Zavraždí jeho rodinu a uprchnou s jeho majetkem. Jediným přeživším je mladá dívka. Po letech potká jednoho z vrahů, ale neví, o koho se ve skutečnosti jedná. Seznámí se s ním a zamiluje se do něj. Později zjistí, o jakého člověka jde, a stojí před dilematem, zda mu odpustit či se pomstít za to, co v minulosti spáchal na její rodině.
Tento film vychází z tradic severské kultury a jedná se o adaptaci románu Salmy Lagerlofové. V silném citovém příběhu střídá Stiller ateliérovou práci s natáčením v reálném exteriéru. (ČSFD)

(více)

Recenze (16)

Morien 

všechny recenze uživatele

♥ Proč, proboha proč, podlehla světová kinematografie americkému vlivu, když to vypadalo ze začátku takhle slibně? Americká groteska, jo, to beru všemi deseti, ale jinak mám dojem, že na poli toho "uměleckého" a "celovečerního" filmu americká produkce nenabízí ani z poloviny tak osobité a atmosferické projekty, jako jednotlivé evropské kinematografie začátku dvacátého století. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Poklad pana Arna vydala Selma Lagerlöfová v roce 1904. Mauritz Stiller ho pak relativně krátce na to zfilmoval. Jak literární, tak filmové zpracování patří k základním dílům dobrodružné literatury (samozřejmě především vedle dumasovek). Co je tam řečeno slovy, to je zde vyjádřeno modrým a okrovým obrazem (podle teploty). A podobně jako Dumasova díla je určen všem generacím; pro mladé snad trochu drsné, pro staré snad příliš pohádkové, ale - kdo z nás je bez sentimentu... ()

Reklama

Kass 

všechny recenze uživatele

Krvavá balada v mrazivých historických kulisách. Vrcholně atmosferická záležitost, lapena v zasněžených severských reáliích. S nádhernou, živou kamerou. Film je krásně zrestaurovaný, s patřičně přiléhavou psychedelickou hudbou, což výsledný prožitek z něj jen umocňuje. "Poklad pana Arna" je zářným příkladem, proč milovat svébytné umění zvané němý film. Otevřete si láhev červeného vína, pusťte si ho v noci a nechte se jím pohltit. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Je to jednoduché ako severská zasnežená planina, občas až nasilu kruté a tak trochu vycucané z prsta (prečo dievča natrafí zrovna na vraha svojej rodiny?) , ale zároveň veľmi magické a pohlcujúce. Pretože...už spomínané zasnežené pláne, zamrznuté moria s kryhami, odstavená loď čakajúca na odjazd alebo záverečný smútočný kráčajúci zástup. Iba škoda, že dostupná verzia už nepatrí k tým najkvalitnejším a za niektorými reštaurovanými dielami z rovnakého obdobia jej kvalita zaostáva. Nadprirodzený prvok mágiu nekonečnej prírody vhodne dopĺňa, pretože tu prítomný osud ako by bol priamo jej zámerom. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Není to jen spektakulární příběh, ale i studie lidství v několika rovinách. Zápletka je hrůzná. Skupina skotských žoldáků přepadne bohatého pana Arna a zabije ho s jeho blízkými. Naživu zůstane jen dívka, která je ztělesněním nevinnosti a čistoty. Náhodně se seznámí s jedním z vrahů své rodiny. Řeší mravní aspekt, protože po tom co se zamilovaná se dozví, že je vrah. Zdá se, že už při námluvní konverzaci něco tuší. Film má jako všechny Stillerovi filmy depresivní vyústění. Vidíme zde několik dvojích expozic, které vytváří až hororový nádech (vrahovi se zjevuje dívka, kterou zabil). Stillerovi se povedla estetičnost obrazu a aranžování velkých situací (bývá upozorňováno na velkolepou zimní pohřební scénu s tajícím mořem, která později inspirovala Ejzenštejna). Záleží i na tom, jestli a jaký vám k filmu pustí hudební doprovod. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama