Tretí šarkan

Third Dragon, The

Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1985, 72 min

Keby som to videl ako iskricka za tvrdeho sociku......keby to nevyzeralo ako americke B-cka z 50. rokov (samozrejme bez ich uzasnej poetiky).....keby dialogy tak netahali za usi......keby, keby, keby...... Uz to proste nefunguje. Skor kuriozita nez nejaka podstatna zalezitost. Ale ma to svoje svetle chvilky 5/10(30.1.2018)

• sidzej

Tesil som sa na hrave dobrodruzne rodinne sci-fi a dostal som temne depresivne psycho s velmi zvlastnou atmosferou a divnymi dialogmi. Vidiet to v detstve asi by som tyzden nespal. A tak sa pytam pre koho je tento film vlastne urceny? Deti by to urcite nerozdychali a dospelych amaterske spracovanie a priehladna eko agitka velmi neoslovi. Kazdopadne ocenujem snahu natocit na Slovensku nieco v tomto zanri. Ale bez poriadneho pribehu, obsadenia, hudby, vypravy a rozpoctu to skratka nejde.(15.6.2010)

Bola to možno jediná premiéra v našom meste. So všetkými hlavnými hrdinami nadosah. To ma úplne dostalo. Rovnako, ako Janko Krížik, jeden z predstaviteľov. Môj vzťah ku ekológii a pubertálne zaláskovanie dali filmu výnimočné postavenie a mne dopisovacieho kamaráta na najbližšie dva roky. Čo na tom, že som nikdy nenabrala odvahu na stretnutie. Výrazné vysadenie celého príbehu, ktorý sa týka zdevastovanej planéty Lurida, na ktorej sa ocitnú traja školáci ukazuje deťom dosť drasticky, čo sa môže stať, keď sa nezastaví invazívne spriemyselňovanie prírody. Dnes už je jasné, že prejavy sú aj iné, ale farebné a kyslé dažde boli názorné.(29.6.2006)

Kvôli tomutu filmu som nemohol spávať!! Mával som ako dieťa nočné mory, ale dnes mi to už také strašné nepríde. Naopak chápem pointu filmu, ktorá je ako sa staráme o našu zem. A to pred 15 rokmi nevedeli ako sa o ňu budeme starať, a hlavne ako sa k nej budeme správať neskôr. Pekný a napínavý film, ktorý treba vidieť.(2.5.2011)

Tenhle film jsem viděl asi v 7-8 letech v televizi a dost velkým způsobem se odrazil na mém vývoji, protože mi způsobil strašný šok a asi 14-denní depresi, kterou jsem hodně těžce rozdýchával. Podobný stav mi v té době způsobilo Peanut Butter Solution nebo Herzovo Deváté srdce. Kdybych film viděl dnes, tak by už jistě dojmy byly jiné, ale za ten nezapomenutelný zážitek z dětství nemůžu dát nic jiného než ***** . Tady někde se rodil (s trochou nadsázky :-) ) prazáklad toho, jaké filmy budu v budoucnu vyhledávat.(6.10.2008)

• - Exteriéry pro zničenou krajinu Luridy našli filmaři v maďarských bauxitových dolech u Székesfehervaru a na odkalovacích polích a skládkách několika československých podniků. (Braddy)

• - Režisér vedel, že počítačovými trikmi by sa v konkurencii s americkými štúdiami nepresadil, preto sa rozhodol posilniť výtvarnú stránku. Na nej spolupracoval aj so známymi výtvarníkmi a sklármi. (Raccoon.city)

• - Námetom pre film sa stali prózy spisovateľa Jozefa Žarnaya "Tajomstvo dračej steny", "Prekliata planéta" a "Tri roky prázdnin". (corona)