Tretí šarkan

Third Dragon, The

Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1985, 72 min

Tenhle film jsem viděl asi v 7-8 letech v televizi a dost velkým způsobem se odrazil na mém vývoji, protože mi způsobil strašný šok a asi 14-denní depresi, kterou jsem hodně těžce rozdýchával. Podobný stav mi v té době způsobilo Peanut Butter Solution nebo Herzovo Deváté srdce. Kdybych film viděl dnes, tak by už jistě dojmy byly jiné, ale za ten nezapomenutelný zážitek z dětství nemůžu dát nic jiného než ***** . Tady někde se rodil (s trochou nadsázky :-) ) prazáklad toho, jaké filmy budu v budoucnu vyhledávat.(6.10.2008)

Kvôli tomutu filmu som nemohol spávať!! Mával som ako dieťa nočné mory, ale dnes mi to už také strašné nepríde. Naopak chápem pointu filmu, ktorá je ako sa staráme o našu zem. A to pred 15 rokmi nevedeli ako sa o ňu budeme starať, a hlavne ako sa k nej budeme správať neskôr. Pekný a napínavý film, ktorý treba vidieť.(2.5.2011)

Takmer zombie horor a určený pre deti. Vidieť to ako malý v kine, to by som asi nerozchodil a ekologické posolstvo by mi bolo ukradnuté. Dnes sa na to dá pozrieť práve cez to ekologické videnie a zistíme, že za 30 rokov sme sa veľmi nepohli ďalej, skôr naopak. Film má veľmi pomalý rozbeh, treba prečkať celú prvú polovicu, kým sa preklopí z rodinného na sci-fi. Masky sú správne hororové, nálada depresívna, len hlas veliteľa mimozemšťanov sa nevydaril, je extrémne nudný v štýle recitácie Hviezdoslava. Celkovo lepší priemer a keďže ide o zriedkavé slovenské sci-fi, tak niečo pridám.(4.7.2013)

Nemôžem si pomôcť, ale Tretí šarkan je prvotriedne sci-fi. A to nemyslím iba v kontexte našej filmovej tvorby. Atmosféra je hustá ako kylsé dažde na cudzej planéte, masky mimozemšťanov hororové ako z Hellraisera a napätie občas ako vo Votrelcovi. Asi som ovplyvnený tým, že som film prvý krát videl v kine, približne keď som mal 9 rokov, ale ani po desaťročiach som necítil, že by film v mojich očiach zostarol. Ekologické posolstvo je v poriadku, opýtajte sa Ala Gorea.(16.7.2012)

• MM_Ramone

Tento rozpačitý pokus slovenských filmárov o natočenie neakčného, intelektuálne dobrodružného sci-fi filmu na mňa veru moc nezapôsobil. Absolútne nepresvedčivé masky, triky a prostredia. Veľmi slabé herecké výkony. Nezáživný scenár s príšerne vtieravým ekologickým posolstvom. Nič moc. Každopádne ako priaznivec science fiction tvorby oceňujem snahu autorov snímku "Tretí šarkan" spopularizovať tento filmový žáner v socialistickom Československu. **(4.7.2013)

• - Získať povolenie natáčať počas bývalého režimu na zdevastovaných územiach na Slovensku i v Maďarsku nebolo vôbec jednoduché. Filmári však presvedčili riaditeľov podnikov, že film je predstavou budúcnosti kapitalizmom zničeného sveta. (Raccoon.city)

• - Film je prvé slovenské sci-fi určené pre kiná. (Raccoon.city)

• - Filmový štáb natáčal v troch krajinách, na Slovensku v meste Žilina, na Manínskej a Kostoleckej úžine, Krompachoch, Jelšave, Lubeníku, jaskyni Čertova pec a na Kolibe. V českých exteriéroch Chabařovice, Klíny, Radovesická výsypka a v maďarských lokalitách Gánt a na pohorí Meleges. (Raccoon.city)