Na Svatém Kopečku

Hudební / Komedie

Československo, 1934, 87 min

• Pitryx

No, ječení je ve filmu požehnaně, zpočátku na tři věty pět minut ječení. Naštěstí jsou to mé oblíbené, moravské, ale to podání není tedy nic moc. Nechci napsat, že to bylo skoro otřesné. Nastavovaná kaše matkou, lázněmi, a kdoví čím ještě nemohla být pro příběh přínosem. V každém případě jsem se asi dva krát zasmál, a viděl do konce bez přejíždění, takže za dvacet kousků.(18.8.2017)

"Heda je mladá, vypláče se, zapomene a Panenka Svatokopecká jí dopomůže k jinýmu." - - - Příjemná veselohra pro klidné domácí odpoledne, míra naivity snesitelná.(27.1.2017)

"Víte, co vy jste? - Jo, agronom." :) aneb příjemná moravská veselohra pražského střihu, předjímající stejnou měrou operety Na tý louce zelený i Uličnici. Lála a Světla jsou kouzelný pár, Valentin Šindler to také být může, Jaroslav Vojta je na vsi nejlepší, Zdeňka Baldová se může řádně a komicky vykecat... no a ten Jindra Plachta perlí najmä s Karlem. Žádné takové, že měl svého koňa až za protektorátu ;) Jiřinu Steimarovou se mi ale ještě pořádně nepovedlo akceptovat jako klasickou tvář z filmů 30. let, tak nad tím ještě budu rozjímat... Jedinou škodou ovšem zůstává malý prostor největší hvězdy Mary Grossové v závěru celého tak povedeného příběhu.(22.2.2009)

• Marthos

Rozhékaná krojovaná moravská komedie se zpěvy a tanci, falešná od začátku do konce. Zaručeně pravý je tu snad jen onen olomócký Svatý Kopeček a dobová koloraturní figurka jménem Valentin Šindler vulgo stréček Křópal z Břochovan.(2.7.2009)

• - Filmovanie prebiehalo v Svatom Kopečku pri Olomouci. (dyfur)