Nevěsta s velkýma nohama (TV film)

Pohádka

Česko, 2002, 75 min

• flanker.27

Dle pověsti o rodičích Karla Velikého. Samozřejmě je to ahistorické, v 8. století žádné Uhersko neexistovalo a Bertrana byla z Laonu (SV Francie), ale to samo o sobě není problém. Ten je v tom, že dialogy a herecké výkony jsou bídné a postavy jsou špatně napsané. A nevím, jestli chtěli vzbudit dojem reality nebo je sponzoroval biskup Malý, ale věty jako "bůh rozhodl, kdo bude chudý a kdo bohatý" ve mně probouzely knězoborce. Na druhou stranu boží souboj na konci je podle mě dost ucházející, Udatný a Štěpnička předvádějí překvapivě kvalitní šerm. Za to dvě hvězdy. Škoda, že tyhle náměty dopadají většinou takhle slabě.(17.9.2016)

• blackrain

Tenhle příběh jsem musela vidět vícekrát, abych se nad ním mohla zamyslet. Po druhém shlédnutí se mi líbil o něco víc. Ale pořád to není tak, abych si mohla zařadit mezi své oblíbené. Nezařadila bych tenhle příběh mezi pohádky. Chyběla mu pohádkovost, na kterou jsem u pohádek zvyklá. Napětí tu taky není žádné. Všechno je udělané tak, že to člověk očekává a to starofrancozskou legendu vůbec neznám.(5.2.2012)

Dobová a kostýmová pohádka, která spíše než jako pohádka vyznívá jako historický, a jen trochu pohádkový příběh. Záporák se neštítí vraždy, jsou tu rytířské souboje s jedním docela drsným koncem na pohádku. Na druhou stranu jde o zajímavý zářez do pohádkové tvorby. Škoda jen těžce strojených dialogů. Hudba: Ondřej Soukup a skupina Krless(4.2.2012)

Pohádka nepohádka, která se tváří výpravně, ale v podstatě všechny scény jsou natáčeny jen na třech místech. Na akčním lesku také legenda ztrácí tím, že velkolepé rytířské souboje sleduje jen hrstka lidí. Scénář a výprava jsou na televizi pěkné, ale režie pokulhává. Děj se velmi naivní (tak u pohádky to nevadí, u legendy trošku ano) a uřečněný - pár lidí někde sedí a povídá si, pak sedí někde jinde a povídá si o něčem jiném a rytířské souboje mezi tím jsou jako vata té nudě. Každopádně nevím, zda jsou hezčí obrovské uši krále či veliká noha královny. No, aspoň si v něčem sedí :-) Herecké obsazení je slušné, až na Pipina, ten mi není sympatický. A ponaučení na konec? Než někam pojedete, dobře se naučte místní řeč :-) Parádní komentář: Phobia.(29.1.2012)

Potíž tohoto filmu je v tom, že je to legenda a tenhle žánr tady není přednastavený a diváci na něj nejsou zvyklí. Jakmile přistoupíme na to, že se jedná o středověkou legendu, pak funguje výborně. Já tenhle žánr trochu znám, takže jsem s ním neměla problémy. Kromě toho mám ráda středověké kostýmy a šermířské souboje a zaujaly mě jak osobnosti, tak vztah, tak představitelé Pipina a Berty, takže mě film hodně oslovil.(17.10.2011)

• - Filmové sídlo krále Pipina (Filip Čapka) je ve skutečnosti hrad Křivoklát. (rakovnik)