poster

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku

 • anglický

  Adventures of Robinson Crusoe, a Sailor from York

Animovaný / Loutkový / Dobrodružný

Československo, 1981, 68 min

Předloha:

Daniel Defoe (kniha)

Kamera:

Jiří Šafář

Hudba:

Karel Svoboda
(další profese)
 • vendy63
  *****

  Báječná nostalgická vzpomínka na školni léta kdy jsme museli na tento film povinně do kina a dodnes ho mám v živé paměti. Nezapomenutelná hudba Karla Svobody nazpívaná Karlem Gotem se určitě vryla do podvědomí kdekomu a jsem přesvědčena že Robinson Crusoe a jeho věrný druh Pátek byli ,jsou a budou stále na jedné z nejvyších příček zlaté filmové éry.(1.10.2008)

 • PetrPan
  *****

  Nádherné pohlazení po duši. Návrat do dob dávno minulých, tím nemyslím léta osmdesátá jako taková, ale ta má. Léta dětství, kdy televizní pohádka byla svátkem. Jak jsme mohli vůbec existovat? Nechci se však pouštět do zbytečného vzpomínání a nefér srovnávání minulosti a současnosti, chci jen vyseknout poklonu parádnímu loutkovému filmu s hlasem Pana vypravěče Postráneckého. Defoe napsal skvělý dobrodružný příběh, ale teprve Látal mu dal duši, českou, laskavou a plnou humoru. Hodnocení nejvyšší, jak jinak.(17.5.2015)

 • Frajer42
  **

  Příběh je docela pěkný a občas se člověku může lehoulinkou vtipností hnout i koutek. Výborný byl vypravěč a docela se mi zamlouvalo loutkové provedení, což je věc zcela vyjímečná. Robinsona Crusoe jsem kdysi v mládí jistě přelouskl a dokonale ho celého zapomněl. Jsem si však naprosto jistý, že tak luxusní tree house si v knize jistě nevybudoval. Hudba byla na celém Robinsonovi to nejlepší božský Kája spojil síly s druhým Kájem, který již obývá hudební nebe(čímž si vzhledem ke způsobu opuštění světa nejsem vůbec jistý) a vytvořili standart, který vytvořili vždy, kdy spojili své síly. Střední část filmu odbočila do lehké nudy a já se přes 2* nedovedu dostat.(21.1.2013)

 • C0r0ner
  ****

  V několika málo desítkách minut máme krásně shrnuté vše, co tak Defoe chtěl čtenářům předat. Pohádka to byla bezvadná a bezvadně udělaná a, ač jsem samozřejmě věděl celý průběh dopředu, nenudil jsem se. Akorát by mě zajímalo, co to tam měl za zrůdu, protože to byla kombinace minimálně čtyř zvířat. 85%(17.7.2017)

 • Vančura
  ***

  Zpočátku nadšení, ke konci téměř zhnusení. Jako velmi sympatické zde hodnotím technické zpracování - kombinace animovaného filmu s loutkovým zde bezvadně funguje, a velmi dobré je i namluvení všech postav. S původním Defoeovým textem to pochopitelně nemá moc společného - beztak dodnes nebyl kompletně přeložen do češtiny, a všichni ho proto znají jen v převyprávěné podobě pro děti. Ty jsou í cílovkou tohoto dílka - při sledování jsem se přesunul ve vzpomínkách do dětství, kdy by mě podobná romantická vyprávěnka velmi pravděpodobně asi bavila - dnes nad tím však už jen ohrnuji nos a zívám nudou. Nadto mě tam vyloženě sral ten mluvící papoušek - jak byl ten pes v první půlce super, tak ten pták stáhl celý můj dojem z filmu vydatně dolů (třeba když dělal Robinsonovi Pátkova tlumočníka - jako wtf?!). A ve scéně, kdy se papoušek spolu s Pátkem ožral a společně zpívali cosi na způsob nějakého moravského lidového popěvku (za doprovodu harmoniky), jsem se už jen chytal za hlavu, jestli náhodou nesleduji vlastně parodii. Konec mě pak vyloženě otrávil - Krátký film Praha na svět přivedl mnohem lepší filmy, které s tímto nesnesou srovnání. Hudební doprovod z dílny normalizačního hitmakera Svobody a závěrečná píseň v podání Karla Gotta jsou pro mě pak jen poslední kapkou, proč si mě tento film nezískal, a proč si myslím, že je neblaze poznamenán dobou svého vzniku. Za mě slabé tři hvězdy.(7.12.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace