Někdy veselo někdy smutno (festivalový název)

• Indie

Kabhi Khushi Kabhie Gham...

कभी ख़ुशी कभी ग़म

Kabhi Khushi Kabhie Gham

• angličtina

Sometimes Happiness, Sometimes Sorrow

Happiness & Tears

Sometimes Happy, Sometimes Sad

K3G

The Indian Family

(festivalový název)

Muzikál / Drama / Rodinný / Romantický

Indie / Velká Británie, 2001, 210 min

Napriek určitým menším výhradám, ktoré uberajú tomuto filmu z dokonalosti, to bol pre mňa zážitok a počas 3,5 hodiny som sa nenudila vôbec. To je pre mňa podstatné, pretože to hodnotím emocionálne zvlášť pri indických filmoch. Inak veľmi ma potešilo, že je tam Hrithik Roshan a Shah Rukh Khan pokope, veľmi dobre sa na nich pozerá, sú to výborní a krásni herci. Máme tu aj skutočné herecké rodinné väzby, čo je tiež zaujímavé, ako napríklad Amitabh Bachchan a Jaya Bhaduri a tiež Kajol a Rani Mukherjee.(6.2.2012)

Zápletka tohohle filmu je naprosto klasicky bollywoodská, jeho zpracování však celkem velkolepé, od výpravy až po muzikálová čísla. Oproti předchozímu režisérovu opusu má tenhle film i o něco poslouchatelnější soundtrack a trocha toho vtipu a sexapealu navíc. Míra patosu, projevující se zejména v nesčetných zpomalených záběrech a ubíjejícím tradicionalizmu však u mě překročila i na Bollywood únosnou mez. Při své délce je to opravdu pro silné nervy. Pokud chcete však vidět něco klasicky bollywoodského, doporučuju. I když třeba v Korei tak pevné nervy neměli a do distribuce zkrátili film o celou polovinu.(10.9.2005)

Uplakané rodinné drama Karana Johara + herecký all star team v nejlepší kondici. To jsou ty hvězdné páry Amitabh + Jaya, SKR + Kajol, Hrithik + Kareena (po přestávce) a osamocená Rani. Největší slabost mám ovšem pro pyramidy ;) A nejmenší pro odhalení pravidelné struktury aneb žánr, který fungoval před přestávkou, zásadně otáčíme o 180° a nakonec jsou spokojeni všichni. Co je ale skutečně nezapomenutelné, je klasicky soundtrack.(4.8.2011)

Film, který díky svému kultovnímu statusu a obrovskému komerčnímu úspěchu v Indii i v zahraničí do značné míry ovlivnil představu mnoha zápaďanů o bollywoodské produkci. A nejsem si jist, zda vždy v dobrém. Na všechnu jeho sladkost, patetičnost a "ubíjející tradicionalizmus" se dá ovšem s úspěchem nahlížet jako na kousavou ironii (Viz. rozpory v "tradicionalistických" hodnotách Raichandových, kteří sice prožívají Diwali jako otázku života a smrti, ale bydlí v domě v typickém britském stylu, nosí západní oblečení a do svých tradic počítají i univerzitní studium v Anglii. Proti nim zase stojí Anjali, rodačka z Čándní Čauk, která naopak žije v Anglii, ale ven chodí jedině v sárí a životní styl Angličanů je jí proti srsti.) Hodně o významu jednotlivých scén napoví i hudba, která krom skladeb vytvořených přímo pro film zahrnje i indickou státní hymnu, nacionalistickou píseň Vande Mataram i veleznámý britský cover "camp" hitovky It's Raing Men. I s různými klišé se tu zachází uvědomněle a systematicky, mnohá ani nejsou indická, ale právě britská, potažmo americká (matka obejme syna před početným "publikem" a všichni tleskají)... Inu, K3G vůbec není tak prostá a "typicky indická" podívaná, jak by se zejména nepoučenému divákovi mohla jevit a bollywoodským pionýrům bych ji tedy raději moc nedoporučoval. A to i částečně z osobního důvodu, protože nemůžu tvrdit, že zrovna K3G by představovalo ten typ filmu, kvůli kterým mám Bollywood rád.(30.11.2009)

Toto je "obrovský" film po každej stránke, svojou dĺžkou, výpravou, obsadením, námetom, spracovaním, proste všetkým. Je to klasika a to hovorí za všetko. Krásna hudba, veľmi podarená. Námet samozrejme na Indiu klasický, láska, rodinné vzťahy, láska rodičov, tradície a ich búranie, aj keď niektoré prezentované tradície sú s tradičnými indickými trochu na nože, ale kto by im to vyčítal, toľké roky britskej nadvlády sa niekde prejaviť musia. Hlavne vzdelanejší ľudia v tom majú trochu chaos a od tých klasických tradícií sa odkláňajú viac či menej. Tak či onak, je to veľkofilm, ktorý stojí za to.(21.1.2019)

• - Yashwardenův dům je ve skutečnosti panským sídlem v Anglii a film ho propaguje, že se nachází v Indii. (Stoka)

• - Ajay Devgan byl také obsazen do filmu, ale z neznámých důvodů nabídku odmítl. (Stoka)

• - Ve filmu dostal malou roli i John Abraham, ten ji ale odmítl. (Stoka)