Gertie the Dinosaur

Gertie the Trained Dinosaur

Animovaný / Komedie / Krátkometrážní

USA, 1914, 12 min

Winsor McCay

Když jsem o tomhle četla v učebnicích, představovala jsem si něco trochu pionýrštějšího. Ale nevadí. Spíš než interakce animované postavičky a živého herce, která mimochodem vypadá úplně jinak, než jsem čekala, mě okouzlila sama Gertička, která je přes svou jednoduchost tak úžasně životná. Za zmínku stojí i mezititulky, které nepůsobí nadbytečně a rušivě jako v některých jiných němých filmech, ale vtipně se doplňují s obrazem.(4.1.2010)

Je to vlastne aj komédia, tak tie hlúposti typu pojedania kameňov a neskutočných vecí, ktoré sa tam odohrali treba brať s nadhľadom. Dosť mi svojim tupým správaním pripomenula našu fenku. Vo svojej dobe to bol zrejme zaujímavý film, no aj dnes si myslím, že môže mať skvelé využitie na pobavenie detí, lebo to nie je úplne hektická rozprávka, samozrejme až im bude jasné, čo za hlúposti tam stvára a možno potom sa na tom aj pobavia.(18.7.2015)

Nejúspěšnější snímek Winsora McCaye. Kreslený dinosaurus a živý cvičitel před plátnem měl takový úspěch, že vzniklo dalších sedm pokračování. McCay pracoval na Gertie On Tour. Snímek ale nedokončil a existují jen jeho fragmenty. Kdo nakreslil další díly se mi nepodařilo dohledat. Stejně jako u Little Nemo existuje dokument o vzniku Gertie. | ► Gertie the Dinosaur, dokument(21.9.2008)

V jednoduchosti je krása. Nemohol som si pomôcť, Gertie mi vyčaril úsmev na tvári a pri tej rozkošnej plynulej animácii som zabudol na všetko. Ukážka, že kreslené filmy a filmy vôbec čaro rokmi nestrácajú ale skôr nadobúdajú, hlavne v dnešnej dobe kedy sa už stavia len na CGI animácii. Holt, pokrok ide stále dopredu ale nič to nemení na tom, že ak by neboli začiatky mocné a neodolateľne výborne spracované, ťažko by dostali budúcnosť. S animákmi to (vďaka Gertiemu) platí dvojnásobne. Jeden z animákov, od ktorých sa má čo učiť aj veľa dnešných. 95%(3.2.2013)

Už více jak sto let starý animovaný film o dinosauřici Gertie, která dokáže jen tak na potkání sežrat kámen, strom i kmen s pařezem, vedle toho je schopná hravě hodit mamuta do vody, a když na to přijde, tak umí i zatančit na zadních. Zní to sice celkem šíleně, ale v rámci možností a doby vzniku filmu je to odpustitelné.(23.9.2016)

• - Gertie je z rodu diplodocus. (Mertax)

• - Jedná se o snímek, kde byla k výrobě poprvé použita keyframe animace. (Mertax)

• - Zhruba v roce 1915 se objevill plagiát, který byl mnoho let distribuován pod nesprávným označením jako film Winsora McCaye. (Mertax)