Reklama

Reklama

Little Nemo

  • USA Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní
USA, 1911, 6 min

Obsahy(1)

Snímek americké animátora je z poloviny hraný, druhou polovinu tvoří kolorovaná animace Malého Nema, jak kouzlí. Příběh filmu je na dnešní poměry prostý: animátor přijme zakázku od producentu, kterým se líbí jeho kresby a vytvoří krátký animovaný film. (Rondon)

Recenze (22)

dwi 

všechny recenze uživatele

Samotný film Little Nemo trvá kolem tří minut, ale do rukou se mi dostala kopie, na které je zachycena i příprava tohoto ojedinělého animovaného snímku. Winsor McKay chce dokázat kroužku přátel, že za měsíc na čtyř tisících malůvkách dokáže vytvořit dojemný animovaný příběh, přičemž u přátel je považován za blázna (alespoň z gest to tak vyplývá). Následně se vrhá do realizace projektu a my můžeme vidět, jak pod jeho rukou vznikají osobité postavičky. Po měsící přizve opět své přátele a s pomocí vitagrafu dosud mrtvé kresby ožijí. Teprve teď přichází pomyslný vrchol. Ručně malované postavy nechává režisér různě protahovat, zmenšovat, objevovat se a zase mizet. Oproti animátorovým pozdějším dílům značně vyzrálé. ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

[první trikový film filmové historie] Komiks Little Nemo poprvé vyšel 15. října 1905 v New York Heralds a vycházel pravidelně skoro šest let. Byl to nápaditý komiks jak dějově (Král Morpheus chce Nema odvést do Slumberlandu jako kamaráda na hraní pro dceru, ale Nemo může cestovat jen ve spánku, a putování komplikují neuvěřitelné překážky a dobrodružství. Do Slumberlandu se dostane až po dvaceti dílech a představen princezně je po tři čtvrtě roce v 39. díle.), tak i po grafické stránce, která je pojatá ve stylu jugenstilu (=nový styl, vznikl s příchodem secese) a nevychází z estetických konvencí karikatury. McCayův styl je naprosto nový a neotřelý. Jemné ornamentální linky, preciznost a výpravnost se velmi odlišovaly od veškerých komiksů tehdejší doby. Little Nemo je velmi surrealistický a v mnohém podobný Alence v kraji divů. Později pokračoval v jiných novinách pod názvem In the Land of Wonderfull Dreams, ale kvalita šla i s počtem barev rapidně dolů už ke konci původního komiksu. Winsor McCay přesunul svoji tvůrčí činnost k pohyblivým obrázkům a začal experimentovat s animovaným filmem, který byl tenkrát v plenkách. Roku 1911 pak vytvořil dvouminutový snímek Little Nemo, který vznikl animací čtyř tisíc ručně kolorovaných obrázků. Kromě tohoto kraťasu natočil i hraný snímek o vzniku Malého Nema na pomezí dokumentu a grotesky s výsledkem na konci. | ► Little Nemo ()

Reklama

Webb 

všechny recenze uživatele

Páni,........... v délce 10 minut a 31 vteřin můžeme zhlédnout výrobu jednoho z prvních animovaných filmů. Pán Winsor McCay je opravdový mistr kreslíř a pod jeho rukou vznikají kreslené postavičky tak snadno, až se mi nechce věřit. Samotné animované video trvá 2 minuty a 6 vteřin a pan kreslíř si s nima tak pohrál, že mi přijdou jako gumový. ()

Zodd 

všechny recenze uživatele

No, já jsem na YouTube našel 11,5-minutovou verzi, samotná animace je až v posledních 3 minutách. Ale vypadá, že jsem našel správný film. V popisu však bylo napsáno, že Winsor McCay považoval za prvního animátora, ale ve skutečnosti mu předcházeli jacísi James Stuart Blackton a Émile Cohl. Tak snad jindy. Každopádně ta animace opravdu stojí za to, na to, že byl rok 1911. ()

Trevor 

všechny recenze uživatele

Pán McCay priateľov predtaví svoju kreslenú postavičku a tvrdí im že do 30 dní nakreslí 4.000 obrázkov ktoré budú môcť premietať ako film. Tí ho vysmejú a tak sa Winston pustí do práce...Nielen samotný animovaný film ale aj príbeh prinesú dobrý zážitok vrátane pádu Wistonovho pomocníka ponad stôl, ktorýmu kresbičky porozhadzuje. Opäť zaujímavá sonda do počiatkov kinematografie. ()

Zajímavosti (5)

  • Film vznikl na základě komiksu, který sám režisér vydával v New York Journal-American mezi léty 1905-1911 a 1911-1914. (Mr.Ocek)
  • Film vznikl částečně jako výzva. McCay chtěl dokázat svým kolegům, že dokáže obrázky uvést v pohyb. (Mr.Ocek)
  • Vzniklo na 4 000 kreseb na rýžovém papíře. (Mr.Ocek)

Reklama

Reklama