Reklama

Reklama

Boj o Řím: Část první

  • Česko Boj o Řím I. (více)

Římská říše se rozpadá. Římský patricij Cethegus chce obnovit jeho zašlou slávu a moc, proto se snaží vyvolat spor mezi gótskými kmeny a východní částí Říma, ovládanou Byzancí. Doufá, že pomocí své lsti získá vládu nad celým impériem... (oficiální text distributora)

Recenze (16)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Je to především německý film, a snad z tohoto důvodu vyznívá celá dvojdílná historická sága velice příznivě pro germánskou rasu, která je zde vyobrazena jako ta nejlepší a nejspravedlivější volba jako vládnoucí elity na Apeninském poloostrově. Z historického hlediska je zde mnoho nepřesností a události, fakta a lidé jsou přeměňovány k potřebám filmařů. Theodorich byl nejvýznamnějším ostrogótským panovníkem, který dokázal pozvednout svůj národ mezi tehdejší evropskou elitu. Po něm přišel už jen pád a zánik národa. A tak film je především ódou intrikánských praktik prohnaných a mocichtivých politických a vládnoucích elit. A je to také pocta lásce, byť naivně zobrazované. Postavou, která hýbe během událostí, je Říman a římský prefekt Cethegus (zajímavý Laurence Harvey). Je hnán především vlastními mocenskými ambicemi. Na straně Ostrogótů jsou zde svárlivé královské sestry Amalaswintha (Honor Blackman) a Mathaswintha (Harriet Andersson), soupeřící o nástupnickou moc. A jsou zde také ostrogótští šlechtici: mladý Totila (Robert Hoffmann), usmiřující Witichis (Florin Piersic), horlivý Teja (Emanoil Petrut), starý a moudrý Hildebrand (Friedrich von Ledebur) a nenápadný Aligern (Mircea Anghelescu). Na byzantské straně je zde vyčkávající císař Justinian (Orson Welles), manipulativní a poživačná císařovna Theodora (šarmantní Sylva Koscina), velký stratég a prohnaný trpaslík Narses (Michael Dunn) a obětovaný vojevůdce Belisarius (Lang Jeffries). Z dalších rolí: Cethegusova mladá a zamilovaná dcerka Julia (půvabná Ingrid Boulting), ostrogótský velitel posádky v Římě Thorismund (Dieter Eppler), či Witichisova oddaná žena Rauthgundis (Ewa Strömberg). Pokud nebudeme lpět na historických faktech a přehlédneme tendenční germánský pohled na věc, tak nám zůstává zdařilý historický příběh o mocenském boji nad Itálií. O intrikách a o velké mezirasové lásce. ()

Scaevola 

všechny recenze uživatele

Sandálový velkofilm ze zajímavé historické éry, kterému vlastně není moc co vytknout, jen jaksi neměl pověstný tah na bránu. Složitá zápletka neodhaluje skutečné motivace hrdinů (byť výtečný L. Harvey dělá, co může) a přes obrovský počet zůčastněných, jejich zápal a různé vojenské promyšlenosti není žádná bitva skutečně strhující. Výprava se také povedla, Gótové i Byzantinci sedí, pouze římské uniformy poněkud přeskočily několik staletí. Film sám by si zasloužil nějakou závěrečnou pointu, bohužel je znát, že se jedná o přepis literárního díla. (Jen varuji před strašlivým českým dabingem z roku 2011 - vyhněte se mu triumfálním obloukem!) ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

K tomuto epickému sandálu jsem se dostal prostřednictvím vydavatelství "FILMPARADA", ne z "Řitky, Hollywood Classic Entertainment", u které v minulosti už nějaké peplumy vyšly, ač jsem ho už vlastnil dřív, bohužel jen v německém jazyce a v nic moc kvalitě. Obraz byl samozřejmě daleko lepší než na mých kopií, zvuk také, jen škoda že film vyšel jen v českém a německém dabingu, a naprosto a pro mne nepochopitelně byly opomenuty titulky, ten český dabing nebyl zrovna moc zdařilý, u některých filmových postav se ty hlasy naprosto nehodily. Jak se píše na dvd, z historií tohle nemá naprosto nic společného, ale jako film mapující poslední období římských dějin, v té době už rozděleného na Západní a Východní císařství (kdy už Řím dávno nebyl tím Římem třeba ze začátku prvního tisíletí po.kr. v době Juliovsko-claudijského rodu). Dějiny konce tohoto období mě nikdy moc nebrali, člověk se v nich nikdy moc dobře neorientoval. Ale film byl natočen velmi zručně a jedná se určitě v dané žánru o lehce nadprůměrný epos. Výprava, barvy, kostýmy, herecké výkony (mnoho zajímavých postav) ale i scénář (příběh) hlavně v podobě mocných a velkých politických intrik je velmi dobrý, krásně tu vše do sebe zapadalo, já miloval scénu kdy mladý Totila (hezounek Robert Hoffmann, kterého jsem nikdy moc nemusel, ale tady zahrál fakt dobře a byl i sympatický) pomohl ve městě od lva mladičké a přitažlivé Julii (Ingrid Brett), poté ještě pár scén, které do sebe krásně navazují a nakonec vytoužené a zcela nečekané setkání, kdy si samozřejmě padnout oba do oka, ta celá dlouhá sekvence se vážně povedla a milovník romantických chvilek ji určitě ocení, máme tu velkého lstivého konspirátora Římana Cetheguse, který chce obnovit zašlou slávu a velikost Říma (vynikající Laurence Harvey), který se moc od našich současných politiků moc neliší, trochu mi připomíná Kalouska, žít takový člověk dnes, určitě by dělal politiku:-) V prvním díle ještě tolik válečných scén nebylo, když opomenu konec, který je zcela v režii vynikajícího Harveye, stále šlo spíš o takový standard, nic výjimečného a velkolepého, třeba jako v "Dácích", "Trajánově sloupu","Poslední křížové výpravě" apod, to zřejmě přijde až v druhém díle, ale jinak dobrý. ps: Dokonce tu uvidíte i jednu topless scénu v lázních. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si zakoupila další z mých oblíbených filmů, které jsou dějově zasazeny do starověkého Říma. Na tomto snímku již sice zapracoval zub času, ale stále je se na co dívat. Zůstala náročná výprava, krásné kostýmy i bojové scény s početným komparsem. Co se příběhu týče, tak jsem se ve spleti různých intrik a zrady ztrácela v tom, kdo s kým proti komu a proč vlastně bojuje. Děj probíhá v několika liniích, z nichž některé nejsou zcela dotaženy. Jedná se ale o film dobrodružný, nikoliv historický. Herci jsou méně známí a herecké výkony z dnešního pohledu podle mne postrádají dynamiku a emoce. Přes tyto nedostatky na kráse se jedná o film, který stojí za shlédnutí. Rozebírat dneska drobné vady na více než 40 let starém snímku, je asi trestuhodné hnidopišství. Ještě teď si vybavuji z dávného uvedení v televizi kamenné chrliče v římských lázních s přívaly vody, v nichž utopila při koupeli vítězná gótská královna svoji poraženou sestru. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama