O půlnoci odnesu tvou duši

(festivalový název)
  • Brazílie À Meia-Noite Levarei Sua Alma (více)

Bizarní příběh o sadistickém hrobníkovi, který se rozhodně najít ideální ženu pro svého potomka patří dnes k již zlaté pokladnici světového hororu. Zloduch ztvárněný jako ateista a dekadentní filozof, překvapí tím, že k démonickému cíli využívá přílišné pověrčivosti brazilského lidu. (oficiální text distributora)

kaylin

José Mojica Marins snímkem „O půlnoci odnesu tvou duši“ ukázal, že horor je skutečně možné natočit všude, ale že na kvalitní horor člověk potřebuje talent. A Marins talent rozhodně měl. Už před více jak padesáti lety se nebál trochy té explicitnosti, ale přesto vítězí hlavně díky tíživosti a intenzitě jednotlivých scén. Finální scény jsou pak skutečně ozdobou, a to i z pohledu masek. ()

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č.21 - BRAZÍLIE - Dlouhou dobu jsem chtěl dát třetí hvězdu za to, že na rozdíl od jiných hororů, které jsou jen sledem činů ústředního zabijáka a různých, vzájemně se neznajících obětí, to aspoň pracuje s tím, proč proti němu nikdo nejde, proč na něj nezavolají policii apod., byť ne bůhvíjak dobře, ale aspoň se to tu zmíní. Jenže nic naplat, mě tyhle horory nikdy moc nebaví ať už vypadají jakkoli, protože už od první vraždy je jasné, co mě čeká celý film a jak se dalo čekat, ani tady tomu nebylo jinak. Konec aspoň trochu zajímavý je, ale jak mi to časem přišlo stále více monotónní, tak jsem se k němu, chtě nechtě, pronudil. Přitom to mělo na víc - ústřední zabiják je echt ateista v echt věřící vesnici, který svoje oběti zastrašuje na základě jejich víry. Motiv je to zajímavý, ale Marins (který si hlavního zabijáka i zahrál) s ním jen začal a nikam ho nevyvíjel (mimo úplný konec), takže zabředne v tom mdlém ději a to, co mohlo být nejpovedenějším prvkem celého filmu, je tak nakonec jen malinkým ozvláštněním. On by taky Marins musel zapracovat na scénáři a vše víc prokreslit, což nevím, jestli by zvládl, jelikož tady se vše řídí poněkud brakově a člověk to prostě musí brát jak je a radši nad tím ani nepřemýšlet. Což jsem nedokázal, takže tenhle kultovní brazilský horor u mě zrovna nedopadl. Potvrdil jsem si ale, že Brazilci byli trochu úchylní i v šedesátých letech a že se na tuhle dekádu Marins nebál jít trochu do gore, což tehdy pořád nebylo zrovna obvyklé. Lepší 2* ()

Martin741

V roku 1964 zacala vladnut v Brazilii vojenska junta, ako prvym diktatorom /head of state/ bol Ranieri Mazzili. Takze tak treba zaradit film do sirsieho kontextu, nejde len o nejake gore. Jose Mojica Marins je pred aj za kamerou, tu sa predstavil v roli dekadentneho ateistu, ktory sa vyziva v perverznostiach a zvratenostiach. Mnoho ludi tvrdi ze ide o najlepsi film Jose Mojica Marinsa - a ja suhlasim. Je tu aj nejake gore, ale to je len na doplnenie obrazu hlavneho ateistickeho predstavitela. Velkku rolu tu zohravaju i povery, ktorym veri brazilsky lud  : 95 % ()

hanagi

Obavy byly zbytečné, tohle se mi hodně líbilo. Pochmurná atmosféra, až expresionistická výtvarná stylizace a démonický padouch. Mísí se tu šedesátková současnost (včetně exteriérových scén) a zároveň kouzla a triky jak z počátků kinematografie. No, možná mě dostali na vizuál... a možná i na myšlenku, jak je snadné manipulovat s lidmi ovládanými strachem a pověrami. ()

Vaklaf

Správnej úlet. Zé, alias Coffin Joe, je naprosto amorální parchant a bezvěrec a všichni ve vsi z něho mají hrůzu. Přitom by stačilo na něj hromadně skočit a dupat. Ale Brazilci jsou zřejmě hodně pověrčiví, tak proč toho nevyužít. Ke konci už zábavnost trošku pokulhává, ale rozhodně je to velice zajímavej počin. Budu si muset sjet i všechny ostatní pokračování. A taky je to vlastně asi jedinej brazilskej film, co jsem viděl. ()

Rathalos odpad!

Tato hororova trilogia z Brazilie o sadistickom hrobarovi sa urcite nestane mojou srdcovou zalezitostou,jednotku by som bez pretacania nedal,nuda prveho stupna,dvojka sa mi pacila o chlp viac ako prvy diel,no a trojku natocili po viac ako styridsiatich rokoch neskor,ta bola aspon priemerna a dalo sa na to pozerat,takze suma sumarov asi tak...:-) ()

JimiH

Hrobník zosobňující teror, který se ze sadistického násilníka změní v sériového vraha je zajímavý koncept. Nicméně druhá polovina snímku už kromě gore scén není natolik atmosférická, aby bylo finálně správně osudové. Přesto má Marins můj obdiv s jakou vizí a odvahou celý film natočil. ()

rivah

Horor starého ražení s novými výmysly a zajímavým hlavním představitelem. Poněkud neumělé (max.50%) ()

javlapippi

"Budu si účtovat dvojnásobek, když budu pohřbívat toho, koho zabiju!" Afektovane arogantný ocylindrovaný a po potencionálnom vlastnom potomkovi nezdravo túžiaci hrobár nie je v kolektíve obľúbený. Začína to bezbožnou konzumáciou mäsa v piatok, pokračuje terorizovaním spoluobčanov malomesta, nechýba zopár nedokázateľných vrážd a už ho majú všetci akurát tak plné zuby. Na to, aby ho sami poriešili ale akosi nemajú dostatočné testículos a tak sa ohľadom spravodlivosti musia spoľahnúť na staré dobré nadprirodzeno. Dobový brazílsky horor, na svoju dobu celkom krvavý a rúhavý, pobaví aj dnes, ak sa prepnete do šesťdesiatkového módu a nečakáte zázraky. Ústredný hrdina Zé do Caixão alias Rakvový Jožko sa dokonca stal miestnou hororovou ikonou a účinkoval v ďalších filmoch. ()

sibskyn

Hrobník hledá ženu, nebo spíže lůno které by oplodnil a díky tomu se nebojí jít přes mrtvoly. Zabíjí svoji přítelkyni, kamaráda a vlastně všechny ostatní co jsou kolem. Na rok svého vzniku je snímek hodně brutální, takže je nám pořád něco servírováno, zbičování, znásilnění atd. Každopádně musím říct, že ke konci atmosféra čiší z každé sekundy. Kvalitní horor z 60 let. Jakmile se vám naskytne tohle zhlédnout, tak potom určitě skočte. ()

baronGrga

Tenhle brazilský kousek balancuje někde na úrovni mezi Princeznou ze mlejna a Plánem 9. Děj stoprocentně předvídatelný, při úvodním vystoupení cikánské vědmy se do mysli neodbytně dere představa chaloupky na kuří nožce, o Mojicu zase máte po celou dobu obavy, aby přehrávaným piškvořením neskončil s vykloubenou čelistí.. Je to odpad, ale tak nějak mile pitomý, že dávám 45%. ()

__:krux:__

Slušná atmosféra, bizarní hlavní postava, zřejmě dost volný scénář, černobílý expresivní neumětelismus a rozpočet, kterej utratí milionářovo dítě odpoledne ve škole za svačinu. Kombinace, ze které vzniknul kousek, o kterém těžko můžu říct: "jó, to už jsem pětkrát někde viděl" a místy jsem se při tom i bavil. Ale pokud pominu časový, lokální a historický kontext, tak je to fakt sračka. ()