Samaritánka

• Jižní Korea Samaria (více)

Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu. (MFF Karlovy Vary)

Piškotka

Film se spoustou hlubších scén, sex tady nebyl prvoplánový. Naivita hrdinek se snoubila s pevnými přátelskými pouty a touhou splnit si svůj sen. Byly to protiklady, které se hezky doplňovaly. Zákazníci byli nechutně úchylní, kdy za dveřmi domova plnili roli příkladných otců, co ale souloží s děvčetem mladším než je jejich dcera. Otec jedné z hrdinek se to nechtěně dověděl a vedl šílené duševní zápasy sám se sebou. Mezi ním a dcerou to zůstalo nevyřčené. ()

mota

Dvě samaritánky vidí za sexem něco víc 8-O Do obšťastnování se začne míchat i zoufalý fotřík jedné z nich, což někteří klienti nerozchodí. Jeho odcizení od dcery se zlepší až piknikem na hrobě maminky %-) Nevím co je v Koreji na souloži šestnáctiletých trestné (ledaže by museli mít živnostňák). ()

Eruntano

Nerozumím vám, když píšete, že postavy se nechovají nereálně a nelogicky, neřku-li, že se z filmu dá vzít morální poselství. Já mám dojem, že v celém snímku se jen těžko dá dohledat motivace postav (anti-prostituce? proč?). Nedejbože jeho správnost, protože celý film nemá jedinou kladnou postavu, která by se byť náznakem pokusila smysluplně řešit nějaké problémy (otec likviduje klienty místo likvidace příčiny jejich existence, dokonce místo jakéhokoliv pokusu zjistit, o co jeho dceři jde). Každý si žije ve svém vopruzu jako by to byla jediná cesta a režisér z toho nevykřesává takřka nic. Žádný emotivní přesah a jen málo toho estetického. Když píšete, že film dává příležitost k přemýšlení, napište o čem. Mě se nezdá, že by ukazoval něco zajímavého než několik základních a často iracionálních lidských chyb s extrémními důsledky. U mě slabé. ()

conery1

Žijeme podľa náboženských noriem ( toto sa smie, toto sa nesmie ) a nie podľa svojho chcenia ( toto chcem a toto zas nie ). Ak niekto niečo chce a nezhoduje sa to s náboženskou normou, pre ostatných je to tragédia. Jae a Yeo chceli letenky do Európy a šetrili prostitúciou. Stálo to tri ľudské životy.Pýtam sa, čo je väčšia tragédia? Prostitúcia, alebo vražda eventuálne samovražda? ()

Synyster.

Film sráží nelogické chování a absence jakékoliv racionální motivace postav. Kauzální vztahy mezi jednotlivými činy jsou někdy až nesmyslné (dívka vracející peníze klientům po smrti své kamarádky, aby našla klid v duši). Film především sází na vývoj hlavních hrdinů a surovost záběrů s cílem šokovat diváka. Postava dívky v první části se vyvíjí podobným způsobem jako postava otce v druhé části. Oba se nakonec stanou tím, čím opovrhují. Samaritánka je filmem o přátelství, otcovské lásce a schopnosti hrdinů vzdát se kvůli druhým svých morálních hodnot. ()

Pawlisman

Příliš vykonstruované, příběhu a atmosféře se těžko věří a sic se pár světlých momentů najde, tak film spíše zapadá do průměrných filmů asijské kinematografie. 6/10 ()

Hepy13

Tentokrát depresivně-podzimní atmosféra, jak s padajícím listím, tak i padající dívkou z okna. A poté následným vykoupením. Další kontroverzní Ki-Duk-Kim. Pomalu mě už začíná vadit v jeho filmech nelogické chování některých postav. Nebudu se o tom rozepisovat, ti co sledují jeho filmy, vědí přesně na co narážím. Docela rád bych od něj viděl místo ''prostitučních filmů'' nějakou další romantiku, jako bylo např. Trojka železo. ()

petikacka

Kim Ki-Dukovy filmy mám ráda i když jsou dost náročné, ale vždy mě nějakým způsobem oslovili...Tentokrát mám rozpačitý pocit...Žádné emoce jenom velké empty...Hudba je ovšem skvělá...Za mě 65% ()

Martyr

Čakal som menej a dostal som viac. Nie je to síce žiadna svetoborná ázijská bomba ale na tom filme bolo niečo perfektné, len musím prísť na to, čo... Záverečné "pretekanie" je skvelé! 75% ()

Petrus1

Myslela jsem, že půjde o poklidný příběh dvou dívek, které se živý prostitucí a že se z nich nakonec stanou lesbičky nebo tak něco. Ale toto je spíš příběh o tom, jak nevhodné chování dcery může z otce udělat tak trochu šílence. Já teda nevím, jaké poměry panují v Koreji, ale být tím otcem, tak se napřed zeptám dcerunky, co to má jako znamenat, pak ji zmaluju prdel do fialova a pak možná začnu řešit ty chlápky. Ale von ne! Dcerunku miluje, nic jí neřekne a začne se chovat jako Zorro mstitel. Ale to jeho přiostřující se chování bylo potěšením sledovat. Jakože napřed jen tak bububu, pak návštěvička (to mi připadlo trochu paradoxní – on mu jde namlátit a vyzuje se u toho! Slušný vychování především!), no a pak…však víte, ne? A ještě jsem nepochopila tu scénu s autem. Chudina holčina tam odvaluje kameny. Proč jako necouvnul? A topinambury? To jsou nějaký speciální zemáky? Jé to bych si dala – brambory na ohýnku, mňam, mňam. ()

edie sedgwic

Na tohto rezisera by som si mala jednoznacne posvietit. Po kazdej stranke zaujimavy a nervy drasajuci film. Miestami zachadza az na dno moznosti a skusa divakove hranice. Ja mam takuto hru rada a ochotne na nu pristupim, pokial nie je nutena. A v tomto pripade urcite nebola. ()

warrenur

Ki-Dukov kusok, ktory opat stoji za povsimnutie. Poetickym castiam filmu nie je co vytknut. Tiez hudba a mnohe obrazy su nadherne. Ale chapat, ci snad stotoznit sa s konanim mladych hlavnych mladuckych predstaviteliek (zvlast teda tej milej dcerenky), by jednak potrebovalo pochopit korejsku mentalitu a jednak nesputane, az uchylne Ki-Dukove vnimanie ludi a sveta. Pre mna priemer. ()

troxor

Další Kim-ki-dukův film, popisující ženský osud. Námět je zajímavý, hercům divák uvěří, ale někdy mi vadila určitá kýčovitost příznačná pro asijské snímky... Navíc nechápu, co by vedlo dívku, které se "práce" její kamarádky hnusila, k tomu, aby se snažila vykoupit se tímhle způsobem. Přišlo mi to spíše jako divoká fantazie scénáristy, než něco, co by se dooopravdy mohlo stát... Ale nevím, možná jsou Korejky až tak jiné... ()

JohnBruk

"Kim-Kidukovina", která ve mně evokola zas několik zamyšlení, které mizeli opravdu s pomalým gradientem.. Miluji čerpání z jiné mentality.. asijská je nám mnohdy nepochopitelná, ale když osekáme to pozlátko na nahého člověka, tak zjistíme, že jsme všichni stejní. Slabí lidé s city a potřebou lásky. Krásný film... ()

agassi68

Jeden zo slabších kúskov Kim ki-duka, ale stále nadpriemerný v porovnaní s ostatnými trojhviezdičkovými filmami. Tieto filozoficko- poetické kreácie sa ťažko opisujú. Treba vidieť a počuť.. ()

Kolssteyn

Film je jak mozaika složená z různých barev, které dává Kim Ki-duk svým ne zcela harmonickým scénářem jakousi atmosféru syrovosti, v níž se střídavě rozlévají charaktery hlavních postav oslovujích diváka svou sympatií i protivem, jež na slabší čtyři hvězdičky rozhodně zaujmou. ()

Akana

Lehce vykalkulovaný děj slouží hlavně jako aréna pro Ki-dukovy moralizující otázky. Je ale taky moc pěkně a funkčně rozvržený do tří částí během nichž se těžiště přesouvá z jedné postavy na druhou. Přestože plyne v melancholickém tempu podbarveném přiléhavou hudbou, pod povrchem tepe neustálé napětí a nevyřčená, trýznivá dilemata, střetávají se tu ženský a mužský pohled na život, dětská lehkomyslnost a hořká deziluze dospělosti. Díky závěru na mě film působí zvláštně smířlivým dojmem. ()

Páně

Zvláštní! Nadstandartní ve své příjemné podivnosti, ve svém prapodivném rozvíjení příběhu. Jakoby na pomezí určité odtažitosti, ale zároveň hluboké přesvědčivosti. Kořeněné šokujícími scénami to opravdu moc chutná. Ovšem nejlepším zážitkem tohoto skvělého filmu je, jak se dopracujeme k opravdu mistrovsky pojatému, poetickému konci. Ta poslední část má sice nejméně slov, ale největší výpoveď. Opravdu výsostně prazvláštní, ovšem ale nadmíru skvělé. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí