Reklama

Reklama

Ohnivá linie: Bitva u El Alameinu

  • Itálie El Alamein - La linea del fuoco (více)

Nejnovější filmové zpracování bitvy, která se řadí mezi nejvýznamnější vojenské události 2. světové války. Podzim roku 1942, bitva u El Alameinu. Zdecimovaná italská armáda v jižním sektoru fronty očekává posily. Jako dobrovolník sem přichází také mladý student filozofie Serra, který má ze školy idealistickou představu o válce. Sní o hrdinství vykonaném pro vlast. Postupně však ztrácí iluze a pochopí, že jde o politickou a mocenskou hru, v níž lidský život nic neznamená. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Pro mě příjemné překvapení. Film z pohledu fašistické Itálie je vcelku prost vlastenectví (snad kromě plukovníkovy věty, že italský voják vydrží vše).Ukazuje nejen hrůzy války, ale i naivní představy o válce těch, co ji neviděli zblízka. Zpočátku spíše psychologické drama vojáků v zákopech, kterým, kromě občasného ostřelování Angličany, nic strašného ( s výjimkou úplavice) nehrozí. Vše se změní, když Angličané přejdou do útoku. Nekonečné pláně písku a holých skal bez zeleně s rozpáleným sluncem na obloze jakoby symbolizovaly předzvěst masakru. Ojedinělý déšť je vítaným osvěžením a jakousi pomyslnou očistou před otevřením pekelných bran. Film je nadčasový se stálým poselstvím a současně tak obecný, že místo Italů, Angličanů a Němců lze dosadit kohokoliv. Jistou podobnost s Tobrukem nepopírám, tohle se mi ale líbilo mnohem více. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Koukám, že si Italové natočili svůj vlastní válečňák. Bohužel pro ně ale Tobruk obstál ve všech frontách. Je příběhově zajímavější, akčnější, postavy jsou originálnější. To mu ale nechci nijak nadhazovat, tak to prostě je. Tady jenom dokazuje, že když se chce, dobrý film se natočit dá. U nás je celá várka dobrých a schopných lidí, kteří si s válkou dokáží poradit daleko více jak Italové. Pravda je ale ta, že se mi na nich líbilo, že tenhle film natočili upřímně a bez nadsázky. Italové totiž ve druhý světový skutečně stáli uplně k hovnu. ()

Reklama

drankeryth 

všechny recenze uživatele

No konecne po extremnej dlhej dobe som narazil na taliansky vojnovy film, kde sa to uz da aj sledovat a nie pretrpiet drahocenny cas pri nejakom braku. Tu ma to aj oslovilo, co sa tyka deja filmu a je to tiez vkusne zapasovane osudmi talianskych vojakov pri strastiplnej snahe zdolat horuce peklo africkej puste. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Překvapení. Asi tak 10x lepší než variace z '69. Naprosto se zde ignoruje nějaký Rommel a německá taktika Afrika Korps. Naopak je hlavně a jenom zacíleno na válku v písku z pohledu Taliánů, coby živých štítů německých vojsk a výplně linie. Celý příběh je jakoby vyprávěn ze zápisků mladého studenta, nováčka a dobrovolníka, co si záhy vyplýtvá dva ze svých tří zázraků. Počínaje bídnou situací a konče prolomením linie a zmatky ve velení a rozkazech při ústupu, je tenhle film, na to, že je italský, nečekaně dobře řemeslně zvládnut. Kamera, hudba, sympatičtí herci, scénář, dialogy, nic, co by dokázalo vysloveně urazit. Absence jakéhokoliv heroického patriotismu je tu velkým kladem a skutečně, Amíci by si z toho mohli vzít příklad. Žádný válečný film plný akce, tanků a obětavé střelby, ale válečné drama, vyprahlé, s pískem ve vlasech i zadku. Přirovnání k Tobruku sice sedí, ale proti tomuhle je i Tobruk takový malý komorní "studentský" počin. ~~~ Povedl se i dabing, kdy se hlasy k postavám hodily, nerušily a nemuseli jste tak vzteky při poslechu mlátit hlavou do zdi. ~~~ Herdek, já mám žízeň... ()

laik_60 

všechny recenze uživatele

Sympatická talianská výpoveď o útrapách vojny v Afrike. Pohľad na útrpenie talianskych vojakov v suchej horúcej púšti odkázaných samych na seba, s úplavicou, vodou smrdiacou od nafty , varenou ryžou plnou múch (preto ju jedli v noci) a napokon odkázaných na seba v marnom boji proti útočiacim Angličanom. V tejto bitke prišli Taliani o kompletné tri divízie. Záverečny menný zoznam s podmanivým soundrackom hovorí za všetko. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Film byl natočen za podpory italského Ministerstva kultury, kdy byl jeho vznik 8. července 2001 prohlášen za národní kulturní zájem. (MartinezZ)

Reklama

Reklama