Devdas

(festivalový název)

Již popáté zfilmovaná sága o muži jménem Devdas (Shah Rukh Khan), který miloval svou dětskou lásku, Paro (Aishwarya Rai), nemohl si ji však vzít kvůli odporu své rodiny, jemuž se slabošsky nedokázal vzepřít. Poté, co je Paro provdána za jiného, nachází útěchu v alkoholu a náručí kurtizány Chandramukhi (Madhuri Dixit). Snímek je výjimečný zejména po vizuální stránce a detailně propracovanou choreografií. (oficiální text distributora)

Pollock

Devdas se SRKem a Aishu byl můj první Bollywood, ke kterému mě přivedla ex-přítelkyně. Přítelkyně odešla, ale Bollywood zůstal. A musím říct, že zrovna Devdas mě docela položil. *** Zajímavost: Právě díky tomuto filmu, který byl promítán v Cannes, se např. Aishwarye jako první indické herečce dostalo pocty stát se členem poroty v Cannes r.2003.*** Pravdou je že některé ubrečené scény jsou skutečně vleklé, ale ty velkou mírou vyvažují nádherné taneční scény v ještě krásnějších sárí a poměrně kvaltiní hudba. http://www.youtube.com/watch?v=8qhkBTGE_Wo ()

Zagros

Indická romantická sága Devdas je tím netypičtějším romantickým velkofilmem Bollywoodu. Pokud se někdo chce seznámit s indickou kinematografií, můžu jej doporučit. Divák musí být ovšem připraven na trochu jiný přistup. Indie je velká země a jejich filmy jsou velkolepé. Film má tři hodiny, aby se do něj vešlo vše, co je potřeba. :-) Velkolepá výprava, spousta tanečků a především hromady a hromady klišé. Přepálené barvy, třpytivé kostýmy, hořící svíce, okvětní plátky, zpomalené pohledy z očí do očí, vítr ve vlasech… zkrátka vše, co si dovedete představit a ještě mnohem více. Kupodivu to ale všechno ladí a funguje. Příběh měl i při té ukrutné délce vcelku spád, tanečky byly občas originální (ten opilecký!) a místy to nebyl úplně klasický sladký romanťák, ale také drama. Když přidám sociální přesah… boj Indů proti jejich kastovnímu systému, který je nemilosrdný, všechny trápí a přesto jej všichni stále slepě dodržují, musím dát poctivé tři hvězdy, ač to rozhodně není můj šálek čaje. ()

Myshkin

Předchozí oslavné komentáře, stejně jako věhlas tohoto filmu, jsem se rozhodl brát tak trochu s rezervou. Teď ale po skončení filmu vím, že ani jedno nelhalo... Ony předchozí komentáře řekly vše. Klasický indický muzikál se všemi svými specifiky... Pro západního diváka bez jakékoli zkušenosti s indickou muzikálovou tvorbou můžou jednotlivosti působit nezvykle, přehnaně a možná těžko stravitelně, jakmile ovšem přijmete tu "svébytnost", dostanete neobyčejný filmový zážitek. Madhuri Dixit a Aishwarya Rai v nezapomenutelných tanečních scénách září (např. krásná píseň "Silsila ye chaahat ka", na kterou odkazuje Brandon, "Maar Dala" ad.). ()

Zephyra

To bylo poetické. Pěkná hudba se linula celou dějovou linkou. SRK celou dobu hodně silně všechno prožívá (ten jeho výkon je prostě vždycky síla) a to mě asi bavilo nejvíc. Samotný konec byl trochu překvapivý a hodně silný, takový utínací. Prostě šok, střih a titulky. To na mě funguje moc dobře. ()

Gore

Indické filmy mám vcelku rád, ale zde bylo přespříliš naivity, sentimentu a prvoplánovosti. Navíc film, ve kterém chlap 80% probrečí není vůbec pro mě a z mé strany to nepovažuji vůbec za romantické, ale slabošsky melancholické. ()

jorgus

pro me i na bollywood az prilis sroubovite dialogy..bohuzel kdyz se tri hodiny clovek nudi (az na finale) tak to prekryje dojem z bombasticke vypravy a skvelych tanecnych scen:( ()

Los Losos

Je asi těžké hodnotit klasickou bollywoodskou produkci s hudebními a tanačními scénami, častým nehorázným přehráváním herců a mnohdy děsivou režií vedle "seriózních" filmů. Buď těmhle indickým spektáklům přijdete na chuť nebo to pro vás budou doživotní donebevolající kraviny. Ačkoliv se považuju za náročného diváka, mám zkrátka pro bollywood slabost, a tak mu budu zřejmě vždycky trochu nadržovat. Je to samozřejmě strašná nespravedlnost, to co naprosto odsoudím u průměrných hollywoodských filmů, to u těch bollywoodských toleruji a ještě si to užívám. Jsem prostě fanda, ale nemám tužbu někoho přesvědčovat o kvalitě bollywoodských filmů. Výjimku udělám u nejnovějšího ztvárnění Devdase, který má sice klasické prvky bollywoodu, ale objektivně věřím, že je zkousnutelný i pro člověka netknutého nebo přímo odpůrce bollywoodu. Asi ne zrovna na 5* jako u mě, ale řekla bych, že strčí do kapsy většinu současné hollywoodské produkce. Zkrátka a dobře se domnívám, že tento snímek je ukázkou toho, že i klasický bollywood nemusí být úplná hovadina.:-) ()

rivah

Velkolepá podívaná po indicku s krásnými herci, sledkobolným dějem, zpěvem a tanci, se spoustou efektů i slz. Dokonalý kýč. ()

DominikCZ

Lepší hodnocení si nedovolím, protože nemám v žánru srovnání, velice se mi to však líbilo. Krásná podívaná a hudba. ()

StrixCZ

Nic proti troše romantiky, ale tohle byl snad ještě horší kýč, než Titanic. Neskutečně afektované herecké výkony, děj na úrovni seriálu "Tak jde čas" a nekonečná tříhodinová stopáž. Jedna hvězdička je za hudbu, druhá za barvičky, na které se přece jen občas dívalo docela přijemně. Na kvalitní film je to ale pro mě zoufale málo. ()

rigby

Po výtvarné stránce se jedná o naprosto výjimečný film. Oko diváka je potěšeno přepestrou směsicí barev, kompozice, detailů. Příběh nešťastné lásky je už o něco slabší, v podstatě není celé tři hodiny téměř co sledovat. ()

zajda001

Po tak vysokém hodnocení tohoto filmu, jsem od něj očekávala hodně, ale vůbec nenaplnil mé očekávání. Možná kdyby měl místo tří hodin polovinu. Vždyť ten film postrádal děj na tak dlouhou dobu. Nemůžou si přece o něčem deset minut povídat a pak si o tom ještě zazpívat stejně dlouhou dobu. ()

Willynka

Bollywoodská emocionální ždímačka ze staré školy. Kostýmy vážící 40 kilo, ve kterých se praktikuje naprosto přesný kathak, davové choreografie /Dola re Dola, bože!/ by si měl nechat Bhansali nějak patentovat, protože takhle je zkrátka nikdo jiný neumí, a jako třešnička na dortu legendární Madhuri předvádějící svá taneční kouzla, ze kterých nelze spustit oči. ()

Yara8

Příliš dlouhé, chvílema nudné drama. Kostýmy překrásné, kulisy také, stejně tak písně. Aishwarya podává skvělé výkony, což už nelze říci o Shahrukhovi, který za celý film jenom chlastá a brečí. Dojemné to je, krásně jsem si u toho zaslzela, nebylo to špatné, ale není to film, který bych chtěla vidět častěji... ()

coulismoulis

Film, ktery je uz tvoren se zamerem byt klasictejsi nez klasicky, indictejsi nez indicky, opulentnejsi nez…no vsak si rozumime... a vcelku mu to vychazi, nicim se veru nesetrilo. Ale co mi prijde nejzajimavejsi je posun, k jakemu doslo v charakterech postav a predevsim te hlavni - Devdas uz neni chudak zmitany osudem a povinnosti k rodine, ale naopak sebestredny asshole, ktery si za vetsinu problemu muze sam a vlastne se na ukor svych blizkych jen celou dobu lituje. Takhle se adaptuje klasika:) ()

PiXELpm

Devdas je skvělým melodramatem výborně pracující s obsáhlou interpersonální komunikací mezi extrémně bohatými rodinami z počátku 20. století. Výjimečnost filmu vychází zejména díky uspořádání fantastických hudebních čísel a je dále podporován úžasnou vizuální podobou. Vše je vám naservírováno od komplikovaných, složitých tanečních sekvencí až po osobní hudební čísla bez diegetických textů. V první řadě vynikají taneční dovednosti Aishwarya Rai Bachchan a Madhuri Dixit, naplňující obrazovku jen tím správným množstvím emocí, které se i v těch nejvýznamnějších konfliktech dostávají do centra veškeré pozornosti oproti SRK - který tu funguje hlavně jako katalyzátor, ale věčně pod parou. Dovolím si říct, že kombinace fantastické scénografie, krásných kostýmů a hudby synergizují některé z nejlepších hudebních čísel, které jste kdy ve filmu viděli. Devdas je polárním opakem filmu jakým je třeba Lagaan (2001) a jeho monochromatické palety. Devdas praská barvami z každé části duhy, což zajistí vizuálně oslnivý zážitek od začátku až do konce. Ovšem nic není dokonalé... Devdas je i pro mne klasikou na dlouhé zimní večery, ovšem převážně se jedná o stylizovanou extravaganci a to do té míry, že jeho melodrama a postavy jsou upozaděny hudebními scénami... ()