Generace Singles

Filip Čermák

Zvuk:

Ivan Horák
  • vikino1

Na tuenhle věc jsem se vcelku těšil, obsah a nápad mě připadal docela zajímavý.. Jenže ejhle... Po shlédnutí jsem zjistil, že tenhle "dokument" mapuje život skupině lidí (kteří vlastně ani Single být nechtějí), se kterýma se setkáváme po čtvrt roce a zjištujeme, co se na jejich "vztazích" změnilo. Nějaký hlubší rozhovory, proč tomu tak je, nebo aspoň něco k zamyšlení, co bych si z dokumentu odnesl, tam prostě není a celkově to vyšumí hned po závěrečných titulcích.(18.1.2012)

Myslím si, že ti, kteří dávají pod *** , nehodnotí dokument, ale své smutné bolavé já, třebaže někdy hodně hluboko ukryté. Jinak řečeno, zajímalo by mne, zda Generaci singles dá pod *** někdo, kdo žije ve šťastném vztahu, okořeněném rodičovstvím. Navenek není tenhle dokument nijak moc atraktivním produktem, ale čas od času dokáže obnažit podstatu problému (ano, pro mne jde o problém!) takovým způsobem, že vás zamrazí ("Neblázni, já přece nebudu s holkou, která se mnou nepůjde na kolo"), a navíc pro vnímavého diváka z nenápadných střípků skládá i společenské pozadí a procesy, které nám generaci singles vytvořily a dále rozšiřují (i na touze nebýt sám se dají pod pláštíkem duševně-sexuální ccharity vytřískat prachy - kdybych absolvoval seznamku s medem kolem úst jako málo zkušený panic, asi bych už NIKDY nebyl schopen balit). "Pasivní" přístup autorky, kterou budou někteří shazovat pro pasivitu a neumětelství v mylné představě, že se do diskuse více nezapojuje, protože neumí, je naopak základním pozitivem, protože dokázal vysát z lidské duše šesti vybraných opravdu hodně a čas od času vykrystalizoval až v neuvěřitelně emotivní zpověď. Výběr "účinkujících" musel být obtížný už svou neodhadnutelností, co se z nich vlastně nakonec vyvrbí, ale povedl se velmi dobře a předhodil nám šest nejednoznačných charakterů, jejichž osud zajímá. K maximálnímu hodnocení mi schází trochu širší výběr, který by umožnil na stejné časové ploše prostříhat některé trochu méně zajímavé nebo se opakující výpovědi a podal by portrét singles ještě o něco plastičtěji. Možná to tak autorka nezamýšlela, ale tenhle dokument je hodně varujícím obrazem budoucnosti, protože podle mého názoru příští "světová válka" bude globálním konfliktem nikoli mezi státy nebo národnostmi, ale mezi generacemi.(26.8.2011)

• Zik2

Dokument, který nic moc neřekne. Mluvit o nezadaných je teď velmi v módě, neb lidi rádi svádí svoje problémy na ducha doby. Každý by rád věřil, že je single nikoliv proto, že je ošklivý, hloupý, divný, nesnesitelný atp., ale protože feministky, kariérismus, úpadek tradičních rolí a já nevím, co všechno... . Ještě jsem neviděl seriózní výzkum, že by dnes lidi byli osamocenější, než třeba před sto lety. Ale to režisérka netvrdí, takže k věci. Vidíme pár lidí, kteří jsou většinou nesympatičtí, podivínští, s komplikovanou minulostí (opravdu sympatický mi snad byl jen novinář-umělec). Protože ale mají schopnost nějaké sebereflexe, tak nějak chápou, že si nejspíš nikoho nenajdou, že to bude stejné, jako to bylo. A co si z toho má člověk vzít? Není co. Single kamarády máme všichni a ti, co jsou v dokumentu, nijak zvlášť nevybočují.(10.11.2015)

Je pravda, že v Generaci singles chybí názory psychologů, sociologů, atd. Nicméně někdy jsou názory samotných lidí mnohem lepší. Jaký je tedy tento snímek? Odstrašující? Každopádně. Alarmující? Velmi, ještě když se k tomu připočítají čísla ze závěrečných titulků, pokud jsou samořejmě pravdivá. Suma sumárum, pro mě poměrně šokující dokument, který jsem ale celkem rád viděl.(2.3.2012)

Řečí statistiky a sociologického vzorku - to máme singles jen v Praze? To byl štáb líný zvednou zadek a vyrazit i do jiných koutů republiky? Rozdíly v motivacích, prožívání i důvodech single stavu mohly být potom diametrálně odlišné... K tomu není mezi už tak neobjektivním výběrem nikdo, kdo by byl sám opravdu z přesvědčení, všechno žehrající samotáři, kteří partnera chtějí, ale z nějakého důvodu adekvátní drahou polovičku ještě nenalezli...Odborné vyjádření k danému fenoménu nebo pokus o popis jeho příčin etc. nečekejte vůbec...Další česká dokumentární polovičatost...(26.8.2011)

• - Do filmového projektu se hlásilo přes 80 osob. (AngelusCZ)

• - Film získal roku 2012 cenu Václava Táborského na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)

• - Režisérka Jana Počtová měla v dokumentárním filmu také "hrát", neboť je singles. Nakonec však natočený materiál o své osobě nepoužila, protože se nehodil do konceptu. (mr.filo)