Generace Singles

• angličtina Generation Singles
Dokumentární
Česko, 2011, 77 min

Jsou svobodní, flexibilní, ekonomicky nezávislí... a nezadaní. Čeština pro ně nemá přiléhavý výraz, a tak se jim říká Singles – v angličtině svobodní, nezadaní, ale také jednotliví, sami. Říká se, že tito singles jedinci obvykle bydlí ve velkých městech a kariéra je pro ně důležitější, než zakládání rodiny, než pevný vztah. Zkreslený pohled většiny „zadané“ populace. Dnes již toto označení neplatí. Singles lidé už zdaleka nejsou jen ti, kteří si to dali jako svůj životní cíl. Tento „problém“ se začíná pomalu týkat většiny z nás… Říká se, že lidé v současnosti touží stále více po svobodě, odmítají být uzavřeni do jasně definovaných rolí, sociálních pozic a očekávání. Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita. Co všechno způsobuje, že se takto mladí lidé podivně rozhodnou? A je tomu opravdu tak? Není spíš problémem dneška, že lidé nemohou (ač by více než chtěli) někoho nalézt? Někoho, s kým stráví celý život, s kým založí rodinu, s kým si budou rozumět? A proč? Nemusejí se ohlížet na partnery nebo děti, mohou se soustředit na kariéru a koníčky...“ Je tomu opravdu tak? Jsou dnes dlouhodobé vztahy přežitek, nebo těžce dosažitelným ideálem? Jak současný svět modeluje, ohrožuje, či naopak příznivě ovlivňuje naše vztahy? Kam zmizel strach ze samoty...? Proč to, co většina z nás považuje za zásadní a jedinečné, mizí…? (HBO GO)

Trailer

dobytek

Dokument je úplně o něčem jinym, než co se píše v oficiálnim textu distributora. Jako natočit dokument o singles, kde účinkující pořád řikaj, jak teď si někoho našli a že by pomalu chtěli založit rodinu a podobně, to je jako natočit dokument o horolezcích a ptát se tam lidí, co jeli lanovkou na Petřín a omylem vystoupili už na Nebozízku a museli ten zbytek dojít pěšky. Výběr těch lidí mi připadal úplně na hovno. Třeba já jsem single a to z toho důvodu, že vykazuju nejrůznější znaky asociálního chování a zaujímám antisociální postoje a názory. Ještě bych dodal, že ty účinkující tam prezentujou jako nějaký lidi, který by teoreticky neměli mít sebemenší problém někoho sbalit, ale můj názor je, že ty holky byly jedna vyloženě hnusná, druhá úplně divná a třetí by těma svejma femínkovskejma kecama o tom, jak všechno zvládne sama, odradila snad i toho 38-letýho panice s ojkou, kterej se přišel seznamovat na kurs vaření. ()

Matty

"Moje nová kamarádka mokrá skvrna."Fajn dokument do televize, ale vzhledem k názvu bych od něj čekal odbornější vhled do tématu. Názory sociologů nebo psychologů chybí a stanoviska oslovených samotářů, jakkoli srozumitelně formulovaná a bez nadbytečných emocí podaná, je nahradit nedovedou. Bez širšího kontextu jde vlastně jen o kroniku životů několika inteligentních osob, s nimiž se buď ztotožníte, nebo jejich názory odmítnete, nejspíš na základě vašeho aktuálního stavu (nikoli psychického). Čili v zásadě o singles podle singles a pro singles. 60% ()

Djoker

Pokud člověk nesplňuje ani jednu z podmínek kategorie singles, tak mu tento dokument opravdu nic nepřinese. Já se vlastně za singla považovat nemůžu. Všechny podmínky zdaleka nesplňuju. Je to docela fuška se tam dostat, ale komu se to povede, tak si může konečně říct, dokázal jsem to, jsem úplně v prdeli! Potěšil mě výběr lidí. Někteří mi nakonec nebyli příliš sympatičtí (děvkař), ale někteří mě svými moudry přinutili jen uznale přikyvovat (blonďák). Co se týče žen, tak mám rozporuplné pocity. Většinou to v životě neměly lehké, ale to zavilé odmítání mužů a neustálé potvrzování toho, že jim je bez chlapů dobře, mě přesvědčovalo spíše o opaku. K žádné velké pointě to sice jako vždy nedospělo, ale nechybí kupa nechutných seznamovacích akcí pro neschopné, u kterých jsem se válel smíchy. ()

Vančura

Inspirující dokument, které nabízí otevřeným hlavám řadu podnětů k přemýšlení. Třeba o dnešním světě, o vztazích, u mužích a ženách, o západním kultu individuality... Film stojí a padá s výběrem protagonistů. Co jsem si z nich odnesl: asi přesvědčení, že "singles" je jen taková módní nálepka pro naprosto nesourodou skupinu lidí, kteří nemají v podstatě nic společného. Být single mi přišlo jako být bez práce - člověka to jednak stigmatizuje a jednak lze lidi bez práce/partnera dělit na dobrovolně nezaměstnané/single a ty nedobrovolné. Jedni se do toho dostali nešťastnou souhrou událostí, druzí si to zdánlivě vybrali na základě své osobní nakonfigurovanosti, která zdánlivě staví osobní svobodu a nezávislost na nejvyšší piedestal. Proč píšu zdánlivě? Měl jsem za to, že ryzí single je finančně nezávislý třicátník, který se dlouhodobě ze svého vlastního rozhodnutí vyhýbá dlouhodobým vztahům a své přirozené potřeby vztahovosti, sexu apod. řeší eventuálními příběhy na jednu noc. Místo toho jsem byl v tomto dokumentu konfrontován s lidmi, kteří své dřívější zkušenosti neadekvátně zobecnili v černobílou představu světa, kde většina spokojených párků žije v iluzi, zatímco těch pár osamělých duší prokouklo ten švindl, který usvědčil ze lži už Schopenhauer, a ve svých zobecňujících replikách obviňují náš svět z naivity a falše. Myslím, že nějaká psychoterapie by zde nebyla od věci, protože se obávám, že jejich zdánlivě neřešitelné spirály předchozích neúspěšných vztahů mají do jednoho hlavní příčinu: nedostatek sebereflexe a zdravého náhledu na skutečnost, že vztahy jsou sice komplikované a někdy bolí, ale činí náš život plnohodnotnější. Kdo se jim vyhýbá a nalézá útěchu v jakémsi bizarním novodobém epikureismu, ostentativně se vymezujíce proti vědomí, že je to pouhá znouzectnost, žije ve lži a je nucen být nešťastný. A proto jsem odcházel z kina prodchnut nekonečným smutkem nad tím, jak současný svět zbořil předchozí staré pravdy, aniž by nabídl něco nového, a propast nedorozumění se jen prohloubila, čehož výsledkem je narůstající armáda osamělých "singles". Všichni protagonisté dokumentu mají mé sympatie, ale obávám se, zda jejich angažmá v tomto filmu pouze nezhorší jejich neradostné vyhlídky. ()

Enšpígl

Tak tý jedný holce, která měla co minutu feministické přednášky na téme užasná žena a zbytečnej chlap bych nedal přednost ani kdyby byla na světě jen ona a invalidní žížala. Zbytek ansáblu teda taky nebyl zrovna žádnej šlágr. Hlavně u chlapů mě přišlo že si buď něco nalhávaj a nebo vysloveně lžou, když mám tři milenky, tak s tím určitě půjdu do televize, to určitě. Dokumentarista se snažil mít co nejširší spektrum z řad singles a to jak holek tak kluků a traví s nima tuším rok, samozřejmě prostřihama formou návštěv dle ročních období, aby jsme poznali důvod proč jsou singles. Upřimně řečeno to téma přílši nechápu, nepřijde mě to nějak zásadní. Za chvíli se budou točit dokumenty o domácnostech co maj pračku v kuchyni, ne ? ()

• Do filmového projektu se hlásilo přes 80 osob. (AngelusCZ)
  • Režisérka Jana Počtová měla v dokumentárním filmu také "hrát", neboť je singles. Nakonec však natočený materiál o své osobě nepoužila, protože se nehodil do konceptu. (mr.filo)
  • Film získal roku 2012 cenu Václava Táborského na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)