Generace Singles

Jana Počtová

Filip Čermák

Zvuk:

Ivan Horák

Atraktivní a aktuální téma – leč dokumentů na toto téma je u nás málo (překvapivě). Pojetí je spíš osobní, sleduje vybrané jedince po delší dobu. Aktéři si pustili režisérku poměrně k tělu a nechali tak diváka nahlédnout do svého soukromí. Díky tomu si divák může udělat poměrně plastickou představu o jejich uvažování, přístupu ke vztahům i stylu života. Jelikož ani jeden z aktérů není se svou situací spokojen, je divák soustavně konfrontován s diskrepancí daných světů a frustrací těchto jedinců. Autorčin styl dokumentu a osobní přístup mi poměrně sedl. Otázka je, nakolik je dokument vypovídající a nakolik lze jakékoliv závěry zevšeobecnit. Chybí mi pestřejší výběr typů singles, hlavně z řad zástupců lidí, kteří jsou se svým statusem singles srovnaní. To, že dokument neuhlazuje, nepřikrášluje, ani nepřináší odpovědi či nějakou katarzi, je možná i z poloviny důvod z nižšího hodnocení tu na čsfd. Jednoznačně ale můžu doporučit ke zhlédnutí.(12.10.2016)

Tak tý jedný holce, která měla co minutu feministické přednášky na téme užasná žena a zbytečnej chlap bych nedal přednost ani kdyby byla na světě jen ona a invalidní žížala. Zbytek ansáblu teda taky nebyl zrovna žádnej šlágr. Hlavně u chlapů mě přišlo že si buď něco nalhávaj a nebo vysloveně lžou, když mám tři milenky, tak s tím určitě půjdu do televize, to určitě. Dokumentarista se snažil mít co nejširší spektrum z řad singles a to jak holek tak kluků a traví s nima tuším rok, samozřejmě prostřihama formou návštěv dle ročních období, aby jsme poznali důvod proč jsou singles. Upřimně řečeno to téma přílši nechápu, nepřijde mě to nějak zásadní. Za chvíli se budou točit dokumenty o domácnostech co maj pračku v kuchyni, ne ?(6.6.2014)

Myslím si, že ti, kteří dávají pod *** , nehodnotí dokument, ale své smutné bolavé já, třebaže někdy hodně hluboko ukryté. Jinak řečeno, zajímalo by mne, zda Generaci singles dá pod *** někdo, kdo žije ve šťastném vztahu, okořeněném rodičovstvím. Navenek není tenhle dokument nijak moc atraktivním produktem, ale čas od času dokáže obnažit podstatu problému (ano, pro mne jde o problém!) takovým způsobem, že vás zamrazí ("Neblázni, já přece nebudu s holkou, která se mnou nepůjde na kolo"), a navíc pro vnímavého diváka z nenápadných střípků skládá i společenské pozadí a procesy, které nám generaci singles vytvořily a dále rozšiřují (i na touze nebýt sám se dají pod pláštíkem duševně-sexuální ccharity vytřískat prachy - kdybych absolvoval seznamku s medem kolem úst jako málo zkušený panic, asi bych už NIKDY nebyl schopen balit). "Pasivní" přístup autorky, kterou budou někteří shazovat pro pasivitu a neumětelství v mylné představě, že se do diskuse více nezapojuje, protože neumí, je naopak základním pozitivem, protože dokázal vysát z lidské duše šesti vybraných opravdu hodně a čas od času vykrystalizoval až v neuvěřitelně emotivní zpověď. Výběr "účinkujících" musel být obtížný už svou neodhadnutelností, co se z nich vlastně nakonec vyvrbí, ale povedl se velmi dobře a předhodil nám šest nejednoznačných charakterů, jejichž osud zajímá. K maximálnímu hodnocení mi schází trochu širší výběr, který by umožnil na stejné časové ploše prostříhat některé trochu méně zajímavé nebo se opakující výpovědi a podal by portrét singles ještě o něco plastičtěji. Možná to tak autorka nezamýšlela, ale tenhle dokument je hodně varujícím obrazem budoucnosti, protože podle mého názoru příští "světová válka" bude globálním konfliktem nikoli mezi státy nebo národnostmi, ale mezi generacemi.(26.8.2011)

• VeeDee

Zajímavé téma, co je mi dosti blízké...ale dalo by se z něj vytěžit daleko víc. Toto je pouze výpověď několika vzorků z Prahy... sesbíráno za jeden rok, alá paní Třeštíková. Ale u tohoto tématu mi nestačí jen výpověď... Co výklad odborníků... psychologů, sociologů...? Podrobněji rozebrat, proč lidé volí tuhle cestu, co se za tím skrývá, čím to je?(8.1.2012)

Na jedné straně vidím velmi zajímavý a emotivně vypravující počin. Na straně druhé vidím amatéra, který má kameru a otázku, kterou položí pár "správným" lidem. Mezi těmito dvěma polohami se nachází právě tento snímek. Byl zajímavou sondou obsahující zajímavé odpovědi a názory. To celé na téma, které je samo o sobě výrazné a žádané. Jen jen vaše volba, jestli chcete vidět výpovědi singles lidí.(30.6.2013)

• - Režisérka Jana Počtová měla v dokumentárním filmu také "hrát", neboť je singles. Nakonec však natočený materiál o své osobě nepoužila, protože se nehodil do konceptu. (mr.filo)

• - Film získal roku 2012 cenu Václava Táborského na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)

• - Do filmového projektu se hlásilo přes 80 osob. (AngelusCZ)