Generace Singles

Jana Počtová

Filip Čermák

Zvuk:

Ivan Horák

"Moje nová kamarádka mokrá skvrna."Fajn dokument do televize, ale vzhledem k názvu bych od něj čekal odbornější vhled do tématu. Názory sociologů nebo psychologů chybí a stanoviska oslovených samotářů, jakkoli srozumitelně formulovaná a bez nadbytečných emocí podaná, je nahradit nedovedou. Bez širšího kontextu jde vlastně jen o kroniku životů několika inteligentních osob, s nimiž se buď ztotožníte, nebo jejich názory odmítnete, nejspíš na základě vašeho aktuálního stavu (nikoli psychického). Čili v zásadě o singles podle singles a pro singles. 60%(26.8.2011)

Řečí statistiky a sociologického vzorku - to máme singles jen v Praze? To byl štáb líný zvednou zadek a vyrazit i do jiných koutů republiky? Rozdíly v motivacích, prožívání i důvodech single stavu mohly být potom diametrálně odlišné... K tomu není mezi už tak neobjektivním výběrem nikdo, kdo by byl sám opravdu z přesvědčení, všechno žehrající samotáři, kteří partnera chtějí, ale z nějakého důvodu adekvátní drahou polovičku ještě nenalezli...Odborné vyjádření k danému fenoménu nebo pokus o popis jeho příčin etc. nečekejte vůbec...Další česká dokumentární polovičatost...(26.8.2011)

Škoda, že výběr byl patrně orientován spíš na genderovou vyváženost, než na vyváženost nedobrovolný/dobrovolný single. V dokumentu jsou všichni prakticky nedobrovolní (mladou vdovu se syndromem bývalého partnera nevyjímaje), takže film nepřináší téměř žádnou informační hodnotu, co se týká "fenoménu singles", ale je de facto pouze panoptikem vcelku zábavných figurek.(6.2.2012)

• dawe787

Ze zvědavosti jsem se podíval na tento dokument, ale nebyl jsem plně spokojený. Výběr lidí se mi nezamlouval, profesionalita rozboru jejich života taky nezaváněla odborností. Nakonec se třeba ukázalo, že chudáček, který říkal, že ho ženské zkrátka nechtějí, v půlce filmu řekne, že má nyní tři milenky. To není ani single, ani mingle, to je prostě děvkař. A tak bych mohl pokračovat. Typ blonďáčka, který vypadá, že právě vykouřil dobrej vzorek je asi nejsympatičtější, ale na konci se ukáže, že byl nemocný - deprese. No, naštěstí všichni mladí nechtějí být single, což je dobře pro náš národ, pokud nechceme vychcípat.(5.1.2012)

Škoda, že je dokument po mnoha stránkách tak odfláknutý, protože téma samotné má ohromný potenciál. Jana Počtová se v podstatě omezila jen na jediné a sice na zpovědi šesti singles. Ačkoliv jsou rozhovory s nimi a sledování jejich aktivit zajímavé, velmi mi chyběl odborný vhled sociologa nebo psychologa. A pár statistických údajů v titulcích, navíc snadno přehlédnutelných, to nemůže napravit.(2.9.2011)

• - Do filmového projektu se hlásilo přes 80 osob. (AngelusCZ)

• - Natáčení trvalo přes tři roky. (AngelusCZ)

• - Film získal roku 2012 cenu Václava Táborského na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)