Generace Singles

Jana Počtová

Filip Čermák

Zvuk:

Ivan Horák

Pokud člověk nesplňuje ani jednu z podmínek kategorie singles, tak mu tento dokument opravdu nic nepřinese. Já se vlastně za singla považovat nemůžu. Všechny podmínky zdaleka nesplňuju. Je to docela fuška se tam dostat, ale komu se to povede, tak si může konečně říct, dokázal jsem to, jsem úplně v prdeli! Potěšil mě výběr lidí. Někteří mi nakonec nebyli příliš sympatičtí (děvkař), ale někteří mě svými moudry přinutili jen uznale přikyvovat (blonďák). Co se týče žen, tak mám rozporuplné pocity. Většinou to v životě neměly lehké, ale to zavilé odmítání mužů a neustálé potvrzování toho, že jim je bez chlapů dobře, mě přesvědčovalo spíše o opaku. K žádné velké pointě to sice jako vždy nedospělo, ale nechybí kupa nechutných seznamovacích akcí pro neschopné, u kterých jsem se válel smíchy.(7.1.2012)

Zvláštní. Všichni protagonisté mi přišli, že jsou na tom lépe než já, a přitom jsem je chvílemi litoval. Vypadá to, že celý projekt „bez cenzury“ je nastaven podobně a pouze různí režiséři tráví rok života s jinak zaměřenými skupinkami lidí. Pak už záleží na tom, zda má člověk náladu koukat na panoptikum individuí seznamující se metodou „mazání medu kolem huby“, a nebo nějakou jinou úchylárnu. :-/(5.9.2011)

Je pravda, že v Generaci singles chybí názory psychologů, sociologů, atd. Nicméně někdy jsou názory samotných lidí mnohem lepší. Jaký je tedy tento snímek? Odstrašující? Každopádně. Alarmující? Velmi, ještě když se k tomu připočítají čísla ze závěrečných titulků, pokud jsou samořejmě pravdivá. Suma sumárum, pro mě poměrně šokující dokument, který jsem ale celkem rád viděl.(2.3.2012)

Inspirující dílko, které nabízí otevřeným hlavám řadu podnětů k přemýšlení. Třeba o dnešním světě, o vztazích, u mužích a ženách, o západním kultu individuality... Ten dokument stojí a padá s výběrem hlavních protagonistů. Co jsem si z nich odnesl: asi přesvědčení, že "singles" je jen trendy label pro naprosto nesourodou generaci lidí, kteří nemají nic společného. Být single mi přišlo jako být bez práce - člověka to stigmatizuje a lidi bez práce lze dělit na dobrovolně nezaměstnané a ty nedobrovolné. Jedni se do toho dostali nešťastnou souhrou událostí, druzí si to zdánlivě vybrali na základě své osobní nakonfigurovanosti, která zdánlivě staví osobní svobodu a nezávislost na nejvyšší piedestal. Proč píšu zdánlivě? Měl jsem za to, že ryzí single je finančně nezávislý třicátník, který se dlouhodobě ze svého vlastního rozhodnutí vyhýbá dlouhodobým vztahům a své přirozené potřeby vztahovosti, sexu apod. řeší hedonistickými příběhy na jednu noc. Místo toho jsem byl v tomto dokumentu konfrontován s lidmi, kteří své dřívější zkušenosti neadekvátně zobecnili v černobílou představu světa, kde většina spokojených párků žije v iluzi, zatímco těch pár osamělých duší prokouklo ten švindl, který usvědčil ze lži už Schopenhauer, a ve svých generalizujících replikách obviňují náš svět z naivity a falše. Pche! Všechny do jednoho bych poslal do náruče psychologa, protože se obávám, že jejich zdánlivě neřešitelné spirály předchozích neúspěšných vztahů mají do jednoho hlavní příčinu: nedostatek sebereflexe a zdravého sebenáhledu na skutečnost, že vztahy jsou sice komplikované a někdy bolí, ale činí náš život plnohodnotnější. Kdo se jim vyhýbá a nalézá útěchu v jakémsi bizarním novodobém epikureismu, ostentativně se vymezujíce proti vědomí, že je to pouhá znouzectnost, žije ve lži, a je nucen být nešťastný. A proto jsem odcházel z kina prodchnut nekonečným smutkem nad tím, jak současný svět zbořil předchozí staré pravdy, aniž by nabídl něco nového, a propast nedorozumění se jen prohloubila, čehož výsledkem je narůstající armáda osamělých onanistů. Všichni ti protagonisté "Generace singles" mají mé sympatie, ale obávám se, zda jejich angažmá v tomto truchlivém dílku pouze nezhorší jejich neradostné vyhlídky.(22.10.2011)

• Dannysek4U

Ziju jako singlak, je mi tricet, tenhle dokument je o mne a mel bych bejt jeho vdecnej prijemce... a presto prisaham buh, ze netusim, proc vzniknul. Ne ze by to bylo uplny blato, to netvrdim. Uz jen volba hlavnich protagonistu je fakt zajimava a dobra. Milej prurez. Ale o samotnym fenomenu single zivota tahle hricka nic moc nevypovida a spis me jen utvrzuje v tom , ze se vlastně asi ani o zadnej fenomen nejedna. A kvuli myslence, ze vsichni mame nejakou minulost, ktera nas nakonec dovedla tam, kde jsme, a ze jsme vsichni jiny, i kdyz nam jde v podstate o totez, kvuli ty rozhodne nemusim sedet 77 minut pred monitorem. Prazdny. Prazdny, prazdny, prazdny...a zbytecny.(26.7.2011)

• - Do filmového projektu se hlásilo přes 80 osob. (AngelusCZ)

• - Režisérka Jana Počtová měla v dokumentárním filmu také "hrát", neboť je singles. Nakonec však natočený materiál o své osobě nepoužila, protože se nehodil do konceptu. (mr.filo)

• - Film získal roku 2012 cenu Václava Táborského na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)