Život savců (TV seriál)

David Attenborough: Život savců

Life of Mammals, The

Život cicavcov

Dokumentární

Velká Británie, 2002–2003, 9 h 47 min (Minutáž: 10x58–59 min)

David Attenborough

Jonathan Keeling

Tim Coope

Co dodat? Jeden z nejkvalitnějších dokumentů, kde je tolik zajimavých a bohatých informací, že je to pro lidi s akademickým zájmem o zoologii naprostá povinnost. Jen to nedoporučuju slabším povahám, zvířátka se mezi sebou pojídají za živa. Třeba vnitřnosti, střeva atp. Kromě přirodopisných poznatků je tam i hodně poznatků o evoluci. Vadily mi jen občas nudnější momenty, některá zvířata mě vůbec nezajímala a ta, co mě zajímala tym byla na můj vkus málo.(6.8.2010)

Úžasná výprava do světa savců. Attenborough nabízí pohled na savce ze všech kontinentů od notoricky známých až po téměř neznámé druhy. Dokument je skvěle poskládaný, podtrhují ho téměř umělecké záběry, nad kterými ani nedýcháte. Celý tým odvedl téměř nepředstavitelnou práci. Oceňuji, že se zde neříkají věci, jenž jsou už známé, ale spíše věci, které vás překvapí. K dokumentu mám ale malou vítku, někdy mi přijde, že Attenborough je zde vidět až moc. Na některé akce (šplh po laně, potápění) už je trošku starý a někdy by neškodilo, kdyby se spíše držel vzadu. Občas jsem ho musela notně obdivovat, například když seděl v otevřeném autě a tři metry před ním se rozvalovala skupina lvů připravujících se na lov. To bych asi měla fakt stažený půlky.(14.3.2009)

Chtělo by se mi napsat opus magnum D. Attenborougha, ale tím není jen Život savců, ale všechny série, na nichž má větší osobní vklad. Samozřejmě je to o skvělých vypiplaných záběrech, krásné hudbě atp. ale tím nejhodnotnějším stejně zůstává jeho komentář, uchopení všeho v rámci evoluce a formulace závěrů a soudržnost celého díla, které doslova nabízí intenzivní vrchol v posledním díle.(9.12.2013)

Život savců představuje jeden z vrcholů přírodopisného dokumentárního seriálu. Nabízí exkurz do života třídy živočichů, ke které sami patříme, je logicky rozčleněn a obsahuje spoustu jedinečných záběrů. Jedinečných v tom smyslu, že zachytily věci, které ještě nikdo nikdy nenatočil a jež, krom toho, že tvoří tento nádherný dokument, si dokážu představit (možná se ale mýlím) i jako studijní materiál pro vědce, kteří se savci zabývají. Attenboroughův tým plně využil možností moderní techniky a tak se dočkáme záběrů miniaturních kamer z nor, ba i vnitřků savčích těl, nočního života natočeného v části spektra, kterou zvířata nevnímají a tak se chovají přirozeně, či záznamu zvuků mimo rozsah našeho slyšení. A vše nám vysvětluje fundovaný komentář. Příprava takového skvostu musela dát moře práce a trpělivosti, ač se Attenborough skromně tváří, že někam jen tak přijde a už točí něco unikátního... Takovou promyšlenou dřinu můžu ohodnotit jedině maximálně.(19.10.2008)

Jeden z velice povedených dokumentů BBC. Zavede vás do skutečného života savců a přede věci, o kterých jste ani neměli tušení. Pomocí pokročile techniky se dostali s minikamerou do doupěte syslů... Báječné. Ale jednu výtku mám. Za těch 50 minut si člověk, který přijde unavený z práce, toho nedokáže moc zapamatovat a dívat se na to podruhé už není ono. Přesto je tento cyklus na vysoké úrovni :-)(7.5.2007)