Sestra Mary to všechno vysvětlí (TV film)

Sister Mary Explains It All

Sestra Mary vysvetlí všetko

USA, 2001, 77 min

Diane Keaton jako ďábelská jeptiška podává v této "divadelní hře" skvělý výkon. Zničený či alespoň zdeformovaný život ovšem nemá jenom zmiňovaná čtveřice bývalých žáků, ale až na ojedinělé výjimky vlastně celý sál jejích oveček, který prošel rukama této (zlo)řádové sestry. Perfektně nacvičený výstup včetně "náhodně" vybraných předem připravených otázek se změní v tragédii a chaos ve chvíli, kdy si někdo dovolí zpochybnit dogmata, která sestra Mary dlouhé roky sype z rukávu ke všemožným tématům. Atmosféra přitom houstne již od jejího příchodu na jeviště a divák tak s drobným mrazením v zádech čeká, kde tahle zaslepenost vlastně skončí. Církvi přeji, aby sestra Mary byla pouhým neexistujícím ufonem z pera zlomyslného autora, ale moje životní přesvědčení mi říká, že by asi nebylo nemožné na ni narazit... V každém případě své děti do farní školy nedám. "Když je Bůh všemohoucí, proč dopustí všechnu tu nespravedlnost?"(14.3.2008)