Trinásťroční

Drama / Povídkový

Československo, 1960, 92 min

Dve poviedkové morality pre mládež: 1. Strieborný favorit 60% Dej nedotiahnutý, akoby si scenárista nebol istý, ako príbeh ukončiť. Charaktery málo vyhranené, zo starej Bratislavy človek uvidí menej, než by si zaslúžila. 2. Malá manekýnka 100% Dej perfektne vypointovaný, zápletka v socializme málo vídaná (modeling - manekýnstvo:) Veľmi sa mi páčil kárny pohovor pred pionierskym kolektívom a zábery starého Trenčína. Archaická slovenčina vždy poteší. A charaktery boli krásne učebnicové, ako sa na socializmus patrí. Z dnešného pohľadu sú najsmiešnejšie "módne prehliadky".(17.2.2018)

Na LFŠ běžel příběh stříbrný favorit...lidí přišlo málo, což se dalo vzhledem k "atraktivitě" čekat. Naivní příběh, řádné velké umění, ale pobavil jak máloco...proč nefandit klukům toužícím si koupit vysněného favorita? Krásné a laskavé...:-))(1.8.2011)

Film sa mi veľmi páčil, dej celkom zaujímavý. Nafúkaná a pyšná Zuzka Cigánová a jej filmová prvotina. Film som si pozrel hlavne kvoli predstaviteľke Irenky, ktorú hrala Anička Bučinská. Anička Bučinská je známa predovšetkým svojím charakteristickým, pekným hlasom, ktorý uplatnila v "Detskej rozhlasovej družine", kde nahrala niekoľko rozhlasových hier pre mládež a rozhlasových rozprávok. Som veľmi rád, že som ju mohol vidieť hrať aj vo filme. Celkový dojem z filmu na 5 hviezd, mne sa to páčilo.(22.1.2016)

• - Nakrúcanie príbehu "Mala manekýnka" prebiehalo v okolí Bratislavy a Trenčína a trvalo od 21.5. do 12.7.1960. Príbeh "Strieborný favorit" sa natáčal od 6.11. do 28.11.1960. (Raccoon.city)

• - Dva príbehy niesli podnázov "Trinásťroční" a distribučný slogan znel "Film o problémoch dorastajúcej mládeže". (Raccoon.city)