Reklama

Reklama

Fimfárum 2

Trailer

Čtyři zbrusu nové pohádky pro chytré děti a chytré dospělé z oblíbené knihy Jana Wericha. Klasik animovaného filmu Břetislav Pojar natočil slavný příběh maličkého Palečka, plný zvratů a dobrodružství o jeho cestě do světa a zase domů. Pod vedením Aurela Klimta ožijí tři navzájem si podobní hrbatí bratři. Hrbáči z Damašku přinášejí atmosféru exotického Blízkého východu s pestrostí orientálního vypravěčstvím, ale přitom o věcech nám všech dobře známých. Vlasta Pospíšilová ve Třech sestrách a prstenu vypráví vesnický dekameronský návod o tom, jak pro sázku o prstýnek zblbnout tři milující chotě. A Jan Balej dovolí bratrům Markovi a Koubovi prožít prastarý pohádkový příběh o kouzelném mlýnku, závisti, čertech s originálním vysvětlením jednoho přírodního úkazu v pohádce Moře, strýčku, proč je slané? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (180)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Subjektivně vzato se dvojka prvnímu Fimfáru nevyrovná. Ale stále je daleko zábavnější, než spousta hraných pokusů o komedie a díky Werichově ostrovtipu i chytřejší. Z celé čtveřice se mi nejvíce líbil úvodní příběh Moře, strýčku, proč je slané?, zatímco u Hrbáčů z Damašku mi samovolně klesala pozornost. Když se to všechno zprůměruje, je to tentokrát tak na 70%. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Stop motion animacia ma v sebe velke kuzlo, nieco, co ju velmi odlisuje a povisuje nad CGI. Je to nieco hmatatelne, nieco zive co z tejto animacie sala. Az da len Tim Burton sa este tomuto sposobu animacie v dnesnej dobe venuje a pre to si ho ozaj vazim. Velmi som pre to rad, ze taky vynimocny pocin ako Fimfarum prisiel od nasich susedov z Ceska. Prve fimfarum som nevidel, preto nemozem zrovnavat. Ta animacia je ale proste skvela. Nieje tak technicky dokonala ako Burtonova Mrtva nevesta, ci Predvianocna nocna mora, avsak ma svoj vlastny jedinecny styl, skvelo sa na nu pozera a sala z nej ozajstna zivost a laska tvorcov, ktori na nej pracovali. Dalsi velky klad je, ze vzestky styri pribehy su obdivuhodne vyvazene, nemozem povedat, ze tento sa mi pacil najviac, tamten najmenej. A zabava je to hadam pre vsetkych, najmensich potesia nohe zname rozpravkove motyvy, nas odrastenych zasa mnohe s humorom podane poucenia a perlicky, a mnohe prvky, ktore jednotlive casti casto spajaju so sucasnou dobou. Taktiez hudba sa podarila. Chytlave melodie a casto pouzivane moderne prvky velmi soundtrack spestruju a dodavaju moderny feeling. Jedine co mi trosku vadilo je miestami krcovito rozvijany pribeh. To sa da vsak bez bolesti odpusti. Vynimocne. (8.5/10) ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v září 2022. Fimfárum 2 pokračuje v tom, co započal první animovaný film. Stejnojmenné knižní předloze Jana Wericha byl vdechnut nový život, v loutkové variantě, přičemž ilustrace Jiřího Trnky rozhodly o směrování podoby. Pohádky mají atmosféru rozpustilosti v nadhledu. Výtvarná stránka je karikaturní, tím vlastně souzní s rozvernou, ba často až černohumornou náladou vyjevených slov. Werichovo Fimfárum je, stejně jako klasické pohádky a lidová vyprávění, odhalením archaických náboženských představ, obzvláště šamanismu. Výtvarník a režisér Jan Balej zpracoval Moře, strýčku, proč je slané? Sestup do podsvětí je velmi starobylou iniciační zkouškou, pro šamany patří k nejzákladnějším extatickým povinnostem, a Werich s tou elegancí sobě vlastní si nejen dobírá lakotu, ale také vysvětluje přírodní skutečnost. Loutkářka a zejména základní kámen celého animovaného Fimfára Vlasta Pospíšilová, s ilustrátorem a grafikem Petrem Pošem, přispěla drsnější černohumornou anekdotou Tři sestry a jeden prsten. Žádné šamanské iniciační obřady se neobešly bez rituální smrti a rituálního mrzačení nebo ztotožnění, Werich je zde troufale jízlivý. Aurel Klimt si s malířem Martinem Velíškem vybrali arabský motiv O třech hrbáčích z Damašku. Již v prehistorické době nabyli kováři pověsti ambivalentní povahy: vysoce vážení pro svůj kouzelnický um, přesto taktéž obáváni a opovrhováni (a to ze stejného důvodu, z jakého byli uznáváni, tedy pro své "mistrovství" s ohněm). Takový Héfaistos se od všech ostatních Olympanů lišil svou ošklivostí a zmrzačením, a právě to jeho zmrzačení je důsledkem iniciace magického a šamanského typu, tedy je to cena za kovářské vědění, Werich bravurním způsobem vystihl onu protikladnost a dvojsmysl kovářova postavení. Zkušený Břetislav Pojar s výtvarníkem Pavlem Koutským zakončili druhé animované Fimfárum Palečkem. Palečkova dobrodružství, v nichž fyzické nedostatky nahrazuje hrdina chytrostí, jsou vlastně proslulými extatickými poutěmi šamanů, a Werich zde ze svého anekdotického výrazu nepolevuje. Motorem animovaného rozpohybování loutkového Fimfára je Werichův hlas, doplňovaný v aktuální akci hlasem Oty Jiráka. Fimfárum 2 je zábavnou loutkovou hříčkou a zhmotněním rozvernosti Werichových slov. Karikaturní, anekdoticky surový a obhroublejší kontury života věrně vystihující požitek. ()

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Fimfárum jsem sice nečetla, ale první film jsem viděla, moc se mi líbil, tudíž jsem se ráda podívala i na dvojku. Když to srovnám (tomu se nelze ubránit), vychází mi jednička jako vítěz. Ovšem ani Fimfárum 2 není špatný film. Netradiční pohádky podané skvělým vypravěčem Werichem, pohádky milé, kde jasně vévodí první z nich. Důmyslné detaily, hravá animace, kterou mám ráda, přece jenom za ní vidím tu poctivou ruční práci více než za animací digitální. Jednička vyzobala nejlepší pohádky, proto dvojka nemá tak skvělé kousky, ale i tak je to milý, pohodový film. ()

merigieren 

všechny recenze uživatele

Na loutky jsem si už zvykl, tudíž mi nepřipadaly odpudivé jako minule. První příběh je hodně vtipný a zábavný (konečně vím proč je moře slané :-)), u druhého to lehce ochabuje, ale stále všechno dobré. Pak přijdou tři bratři hrbáči a moje pozornost šla na vandr, prostě mě to přestalo bavit, nepochopil jsem ani na konci smysl toho všeho, prostě 1* záležitost. Paleček mě už nijak nenadchl a ani znovu nepřilákal můj zájem. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (3)

  • Jednotlivé povídky se natáčely ve studiích Anima, Hafan film, Krátký film a studio Zvon. (Ded@M@tes)
  • Snímek byl natočen na motivy knihy „Fimfárum“ Jana Wericha. (Ded@M@tes)
  • V pohádce „Hrbáči z Damašku“ hodí nosič do řeky dva pytle, u sultána jsou však pytle 3. (Pepy)

Reklama

Reklama