Jeden z nejkontroverznějších a nejprovokativnějších filmů, který byl v Polsku zakázán plných 16 let. Stylisticky vychází z poetiky gotického románu nebo černého románu blízkého blasfemiím markýze de Sade. Samotný příběh, který je plný drastických scén a mnohovrstevnatých metafor, je však rafinovanou alegorií o stavu Polska, či o stavu duše člověka, pronásledovaného komunistickým režimem. Úvodní záběry nás zavádí do Polska v roce 1793. Pruská vojska zrovna zahajují represe proti případným revolucionářům. Během svého zásahu vyplení klášter, kde zmasakrují jeptišky. V nastávajícím zmatku a anarchii se objevuje Neznámý, který osvobodí uvězněného Jakuba, neúspěšného královraha a mladou jeptišku. Jakub je svědkem svatby své bývalé snoubenky, která je již těhotná s jeho přítelem, a vynucené soulože, při níž dostane epileptický záchvat. Neznámý dává Jakubovi do rukou břitvu se slovy: " Teď se můžeš stát Ježíšem, který bude svěť očišťovat od zla a hříchu." Jakub tak zahajuje krvavou řež. Dostává se do rodného kraje, kde nachází rozkládající se ostatky svého otce-sebevraha, Omámenou sestru, která je pod vlivem orgií, a bratra poustevníka Ezechiela. Jakub se stane aktérem v erotickém divadle, které provozuje největší kurva Polska. V okamžiku milostných hrátek se mu vyznává, že je jeho matkou. To je ale jen začátek bizarních dobrodružství, připomínajících to nejlepší z černého romantismu a E.T. (mj) (oficiální text distributora)

bari68

Film, ktorý nemá samostanú kategóriu, ale svojim pôsobením spadá do skupiny spolu so ,,Saló,, , ,,Mazacej hlavy,, a pod. Alegorický a podobenský význam nerieším. Toto dielo je jedním z tých , ktorý majú diváka donútiť k depresii, surovosti, bláznovstvu a zlu. Z filmu toto všetko doslova čiší. Účel splnilo. ()

Gray Wolfman

Bych řekl pravdu, vůbec sem nevěděl, kam toto dílko zařadit. Nejkontroverznější film Polska, který byl zakázán celých dlouhých 16 let... No a po skouknutí se tomu ani nedivim, takže kdo nezná, ať napraví, pokud na to máte odvahu, pač tenhle snímek opravdu nejni pro každého... A možná taky díky horečce, na kterou teď solidně chcípám, to hodně zapůsobilo... ()

bolan

Na tento film jsem se strašně těšil, protože Zulawski mě naprosto ohromil svojí šílenstí Possession. Epileptické záchvaty, křeče, schizofrenie a šílenství je asi jeho triumfální zbraní, protože v obou filmech jich využívá jako magor (tzn. velmi dobře). Šílenství tady dýchá z každého gesta a záběru, ale nejsem si jistý jestli jsem to zcela pochopil, takže si to musím dát za čas znovu. ()

Ygnor

Taková psychydelická odpověď na Markétu Lazarovou (znalci jistě prominou, že tady něco přirovnávám) a na Goetheho Fausta, dozajista plná metafor a personifikací na bolavou polskou duši protnutou nejen jejím trojím dělením, ale i jejím samotným sebeurčením z hlediska člověka jako takového. Film má nejen zběsilou kameru a epileptickou hudbu ale i jakousi špinavou gotickou atmosféru říznutou dark cabaretní dekadencí. Je to jakýsi přesný opak Hanekeho stoického a bezhudebního rukopisu, přičemž alespoň u mne díky tomu vyvstala určitá evokace, spojená s tzv. kinem náročného diváka, kdy jedna část národa film odsoudí za intelektuální sračku a jinou část třeba zaujme film z důvodů lineárního znázornění nahoty a násilí, kdy ani jeden atribut není dle mého názoru avšak samoúčelný, tak jak u zmiňovaného rakouského režiséra. ()

Germanicvs

Intenzivní snímek o stavu lidské duše/rozděleného Polska - ovládané temnou silou našeptávače. Rafinované záběry a přesvědčivé herecké výkony v parafrázi na gotický román v kulisách 18. století se stále aktuálním obsahem. Tohle prostě muselo jít do trezoru. ()

Drizzt

Takový feel good snímek už jsem dlouho neviděl, ideální ke sledování na romantické rande při svíčkách. Ale vážně, něco tak šíleného se jen tak nevidí, v tom filmu není pozitivního vůbec nic, od bezútěšné depresivní zimní krajiny, po rozpadající se interiéry domů, až po temnou hudbu sestávající z kytarových rifů, a každý - opravdu každý - v tom filmu je zcela šílený, hysterický, řvoucí, plačící. Opravdový umělecký zážitek. Popis děje: Film se odehrává za Druhého dělení Polska (kdy si Prusko a Rusko mezi sebou rozdělili Polsko, stejně jako později za paktu Ribbentrop-Molotov, což není náhodné). Jakub je uvězněn ve vězení za zradu krále, kde byl mučen, a na začátku filmu přijede do vězení záhadný cizinec na koni, který jej vysvobodí, a spolu s jeptiškou jej posadí na koně, a řekne mu, aby se vrátil domů. Jenže doma nic není takového jaké bylo, nejprve Jakub pozoruje tančící lidi, které dříve znával jak "tančí vlastenecké tance na hrobu mrtvého Polska", jeho otec spáchal sebevraždu, jeho sestra zešílela a stala se z ní sadomasochistka, která našla zalíbení v tom, když ji někdo tluče, a vzala si za muže nějakého pruského zaprodance, z matky se stala prostitutka, jeho bývalá snoubenka je těhotná s jeho bývalým kamarádem, který taky udělal kariéru za okupace. Ta záhadná postava na koni se v průběhu filmu objevuje, dává Jakubovi do ruky břitvu, a pobízí jej k vraždám, a Jakub postupně propadá šílenství a břitvou vraždí všechny které znával. Až na konec filmu se ukáže, co od něj ten tajemný cizinec chtěl a proč jej vlastně osvobodil, chtěl znát jména jeho konspirátorů. Než Jakub umře, tak mu podepíše listinu s doznáním, a ten záhadný cizinec (ďábel) přijde ještě za větším ďáblem a shrábne od něj peníze. Pokus o interpretaci: ten film v žádném případě není horor, spíš se snaží popsat rozpad hodnot a morálky za okupace (nejspíš mordorské, tj ruské). I u nás za komunismu (nebo za nacistické okupace) na to lidé reagovali různě. Bylo málo těch, kteří si uchovali rozvnou páteř (disidenti), část aktivně kolaborovala, donášela na sousedy, hledala vlastní prospěch, další byli zbabělí a tak vstupovali do strany, aby neměli problémy. Toho cizince na koni na začátku filmu vnímám třeba jako agenta STB, který osvobodí z vězení disidenta Jakuba, ale výměnou chce jeho spolupráci, aby donášel na jiné a zradil je. A v průběhu filmu sleduje morální rozklad Jakubovy duše, obraznou břitvou řeže své bližní zrazuje je i sebe sama. V postatě jediná dobrá postava v celém filmu je ta jeptiška, a ta za celý film vůbec nemluví, jen vše trpně sleduje. Takže dle mého se jedná o alegorický film, který se snaží popsat pokřivenost a šílenost morálky a duše lidí za totality jako byl třeba ruský komunismus. Napsal bych toho víc, ale to zatím stačí, kdyžtak až při druhém shlédnutí. ()

Ironsky

Opus ŠÍLENOSTI....jestli máte v okolí někoho kdo se vám zdá býti bláznem,tak vstupte do světa jemuž vládne Wojciech Pszoniak v roli diabla a pochopíte,že okolí je naprosto normální a získáte nové přátele. ()

Časové pásmo bylo změněno