Reklama

Reklama

Zvítězí láska, nebo smysl pro povinnost? Lehkonohá komedie podle divadelní hry Ference Molnára se odehrává v době úpadku c. a k. mocnářství – v době, která byla veselá a eroticky nevázaná, ačkoli na oko se velmi přísně dbalo na dobré mravy a čest rodiny. Setkáváme se s mladou urozenou vdovou Olympií, která si po smrti manžela neodpustila milostné eskapády a kvůli své nevázanosti byla nucena opustit Vídeň. Ve venkovském vyhnanství se setkává s mladým americkým podnikatelem Charlesem Fosterem, který jí zcela propadne. Následuje šaráda omylů a záměn, když se Foster se svou americkou naivitou a přímočarostí marně snaží proniknout do tajů dvorské etikety a vídeňských pletich... Kromě jako vždy překrásné Sophie Lorenové a ostře řezaného Johna Gavina vyniká ve vedlejší roli Olympiina otce Maurice Chevalier, v jehož podání si můžeme vyslechnout i nostalgickou píseň o zašlé slávě habsburské Vídně, a Angela Lansburyová coby jedovatá pletichářka Lina. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (6)

  • Roli hraběte Sandora si zahrál skutečný šlechtic, hrabě Friedrich von Ledebur, který část dětství prožil v Praze. (Korsak)
  • Film se natáčel ve studiích v Římě a ve Vídni, exteriéry a část interiérů pak bylo situováno na zámek Kreuzenstein v Dolních Rakousích (exilové sídlo princezny), zámek Belvedere (sídlo rodu Ballastrem-Kagran), palác Pallavicini (taneční sál), císařské zámky Schoenbrunn a Hofburg a park Prater. (Korsak)
  • Předlohou filmu byla divadelní hra Ference Molnára „Olympia“, ve které se princezna zamilovala do husara, nikoliv do Američana. (Korsak)
  • Film měl pracovní název „Olympia“ podle divadelní hry Ference Molnára, kterou pro Brodway adaptoval Sidney Howard. První dvě verze scénáře napsal Samuel Taylor pod názvy „Love Me Tonight“ a „Lady in Waiting“. Protože scenárista Walter Bernstein z nich převzal jen minimum nápadů, požádal Taylor o vyškrtnutí svého jména z titulků. (Korsak)

Reklama

Reklama