Ride Lonesome

• Slovensko Osamelý jazdec

Lovec hlav (Randolph Scott) už zase zajal nějakého desperáta. Teď ještě lumpa dopravit do nejbližšího městečka, dokud šibenice stojí. To, že mu je následně v patách desperátův bratr (Lee Van Cleef), Lovce hlav tentokrát příliš nevzrušuje. Začíná tak klasický western s výjimečně nepřímočarým dějem a zajímavou pointou. (kagemush)

Rozjimatel

[2,5*]     "He's got a horse. Wants to make a trade." "For what?" "You. He wants to take you for his squaw."     Opäť raz obvyklá naivita klasických amerických westernov - naivný je príbeh, naivné sú postavy, dialógy a obzvlášť tá hlúpučká hudba, ktorá sa hodí skôr do večerníčka ako do niečoho aspoň trochu seriózneho. Vystupuje tu niekoľko nevýrazných postáv, ktorých snaženie a osudy mi boli celkom ukradnuté - medzi nimi nudný starý pištoľník (Randolph Scott), blonďavá kráska (Karen Steele), mimoriadne obdarená v horných partiách (nie, nemám na mysli rozum) a jeden tak trochu pribrzdený chlapík (výborný James Coburn vo svojom debute, vlastne jediný, ktorý dokáže nejako herecky zaujať). Film pôsobí často nechcene úsmevne, trebárs veľká prestrelka s indiánmi vyzerá dosť komicky - ten nízky rozpočet sa jednoducho musel prejaviť. No a pri chlapíkovi na koči, ktorému trčala z hrude akási fujara, som vybuchol do smiechu (tu scénu som si musel niekoľko krát vrátiť). Celkový dojem trochu vylepšuje záver, ktorý je tým najlepším z celého filmu. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

gogo76

Pokračujem v pravidelnom sledovaní westernových víkendov so stanicou Dajto a Osamelý jazdec s R. Scottom opäť nesklamal. Lee Van Cleef v úlohe záporáka dostal fakt málo priestoru, navyše z väčšej časti sa ukázal až v samom závere. Scenár k filmu je na westernový žáner pomerne chytrý a až v polovici filmu sa postupne dozvedáme o čo vlastne osamelému jazdcovi ide. V rámci žánru je to voľba, ktorá by nemala sklamať i napriek tomu, že film je už pomerne starší. 70%. ()

raroh

Ve westernových kulisách se řeší morální a milostná (tak zaobaleně puritánsky vyjádřené názory o sexualitě ženy z úst Jamese Coburna se opravdu jen tak neslyší, přesto z kamerového nasnímání Karen Steelové musela mít spousta mužů závratě, jak z ní sálala živočišnost) dilemata, zasetá v duši Američana. Emancipovaná žena? Ano, či ne? Lze omluvit zločin (nebo na něj zapomenout) a začít nový život?Optimistický závěr s hořícím popravčím stromem je vskutku efektní. ()

kaylin

U westernu "Ride Lonesome" už je vidět, že waynovské postavy nebyly až tak zajímavé a bylo potřeba přijít v žánru s něčím zajímavějším. Tenhle western má tak příjemně špinavé a upocené chlapy, stejně jako jednu krásou ženu, že výborně funguje už jen po této stránce. Pak ale nechybí ani příběh, který je zajímavý a nakonec dojde i nějakého toho překvapení. ()

Anderton

Western, kde sú všetky postavy zaujímavé a charizmatické. Western, pri ktorom pri pohľade na Karen Steele pochopíte, prečo boli chlapi kvôli ženám ochotní riskovať život. Zápletka má síce klasickú westernovú kostru, avšak je napísaná pomerne neotrele a vďaka nastolenej situácii sú postavy v neustálom napätí. Western, ktorý nepatrí medzi tie vysokorozpočtové, avšak komornosť mu sluší. Je škoda, že bol v televízii odvysielaný v orezanom formáte (že vraj bol natočený ako širokouhlý) a ktorému neuškodil ani slovenský dabing. Kino a pôvodné znenie by mu však slušali viac. BTW stále nemôžem prísť nato, ako zatknutí zločinci v putách chodili na potrebu a filmári sa tomuto zobrazovaniu vytrvale vyhýbajú. 70%. ()

• James Coburn v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)