Krátkometrážní / Animovaný / Sci-Fi

USA, 1998, 6 min

Mark Osborne

Mark Osborne

Úžasné. Načo niekomu dovoľovať nakrúcať dvoj a viac-hodinové stopáže, keď do nich nedokáže vtesnať, čo i len minimálnu emóciu alebo hĺbkovú myšlienku. Osbornove More na priestore 6 minút vyvracia akékoľvek dohady o tom, či je za túto dobu možný silný zážitok. Zimomriavky a dôvod na zamyslenie - minimálne u mňa. Výborná vecička.(15.6.2008)

[kráťas] Spoiler pohádka: Za svým snem čistým on vydal se nepřátelskou šedí. Jen jím dopředu hnán, jen jím živen byl. Cestou zoufalou, na nohou udržel se stěží. Těmi bez duše nenáviděn, zlost a útrapy jen okusil. Tu náhle, znenadání sen skrze touhu a slzy na svět se dere. Všechno se mění, vše krásné být má. Bez ostražitosti, kouska soudnosti bere, co tak dlouhou dobu si přál. Proč jen se nechal svést, copak nevidí kam míří? Vlastní sen přetváří v šeď kvůli které ho potřeboval. Cestou špatnou se vydal, je pozdě, už to ví. Štěstí hledal skrze oči snové, místo aby šel tam, kde to pravé se nachází. http://www.youtube.com/watch?v=WhEOxrnIM5s(11.8.2010)

Pouštěl jsem si to dvakrát, přesto jsem nebyl schopen některé věci úplně pochopit, a to mě hrozně mrzí. Možná taky proto nedám tu poslední hvězdičku, a nebude to chyba filmu... Ta atmosféra byla opravdu velmi silná, smysl příběhu také, jen jsem zkrátka některé části skládanky nepochytil, ale doufám, že se to jednou zlepší.(29.11.2009)

Ohromující... šest minut přesně těch chvil, které berou dech a nechávají diváka v němém úžasu... a ten vizuál... a ta hudba... a ta ultrastresující reflexe dnešního zautomatizovaného světa... sakra, dost možná nejlepší animovaný kraťas, co jsem kdy viděl. A když titulní "šedivák" na konci stále vidí barevnou naději, problikávající úmorností temné šedi, máme vyhráno. Naděje je totiž to nejdůležitější, co More ve své výpovědi o strojovitosti kapitalistické mašinérie zanechává... i pro ty, kteří vložili část vlastního nitra do něčeho, co jim zajistilo úspěch, ale zároveň sebralo tu jiskru vnitřní vyjímečnosti. Někdy se stáváme těmi, jež jsme nenáviděli, a v okamžiku pravdy potřebujeme vědět, že z dávných ideálů ještě něco zbylo. A růžovými brýlemi viděti neznamená skutečné štěstí míti...(19.2.2009)

Jeden z najkrajších kraťasov, aké som videl. Osborne nám predstavil, že bez slov, ale s hudbou, dejom a plastelínovou stop-motion animáciou sa dá v človeku vyvolať mnoho pocitov. Je to príbeh mimozemšťana (,ktorý sa mimoriadne podobá na ET-ho), ktorý vidí svet šedý, bez štipky farby a radosti. On práve tento vynález stvorí, vďaka nemu - je svet krásnejší, farebnejši a každý občan tej planéty má viac chutí do života. Je to príbeh tvora, ktorý sa z nuly dostával na vrchol. Je to príbeh tvora, ktorému, keď dosiahol na vrchol, už nič nepripadalo farebné. Je to príbeh tvora, ktorý zistil, aký je život. Viem že toto hodnotenie dávam často, ale tento snímok si to zaslúži. Na konci mi vyletela slza! 11/10(2.7.2009)

• - První krátký film využívající IMAX formát. (mr.filo)

• - Ako soundtrack k tomuto filmu poslúžila skladba "Elegia" od kapely New Order, ktorú skupina zložila na počesť zosnulému Ianovi Curtisovi. Skladba vyšla ako súčasť albumu Low Life v roku 1985. (Martinius)

• - Natáčení filmu trvalo 9 měsíců. (Inferion7)