O bojácném Floriánkovi (TV film)

Pohádka / Komedie

Česko, 1999, 70 min

• otík

Kulisová pohádka, která vyniká především svou stupiditou a naivitou. Písničky sice nejsou nijak otravné, ale pohledy do kamery otravné časem jsou a jednání hlavních hrdinů je příšerné. A ačkoliv Peca v roli ducha/anděla potěší, především závěr je zcela tragický. Pohádka tak možná na nedělní ráno, ale na poobědový čas je to už zcela nevhodné. Hudba: Otakar Olšaník(6.12.2010)

Zase tak špatné to nebylo, jak sugeruje zdejší hodnocení. Pravda, Vojtek moc sympatický týpek není, ale zase Tabrea to svým zjevem vynahrazovala, takže jako dvojice vycházeli jako zcela průměrní lidé. Pohádka přinesla mnohé poučení, např. že vodníci stárnou mnohem rychleji než lidé a že je velmi důležité nedbat na matčiny rady a věnovat se karbanu, protože kdo neumí hrát karty, je bez kouzelného škapulíře zcela ztracen. Také z linguistického hlediska byl člověk obohacen, neboť slovo "plachořitka" nikdy předtím ani potom neslyšel. Ono taky není divu, páč z přísně logickýho hlediska to znamená člověka, který nerad ukazuje zadek na veřejnosti, a těch je (doufám) u nás naprostá většina. No a největší obdiv za mě sklízí autor a režisér tím, že snad poprvé v dějinách pohádek nechají hlavního hrdinu spáchat sebevraždu, byť tedy neúspěšnou (v případě Vojtka musíme zvolat "bohužel"!)(18.11.2017)

Silně infantilní pohádka, která ničím nezaujme, ale celkem ani neurazí. I když...nejvíce zaujmou a zároveň urazí velmi špatné herecké výkony nejen starých osvědčených herců. Od Romana Vojtka jsem nic nečekal a dobře jsem udělal, hraje opravdu příšerně, jak je u něj pravidlem. Příběh hezky pohádkový, ale zpracování hrozné.(24.10.2010)

Někdy bychom třeba my dospělí měli nechat hodnocení pohádek cílové skupině diváků - tedy dětem a to bychom se možná divili, jak rozdílné by bylo bodování. Pro moji dceru má Floriánek nejméně 6 hvězdiček a texty si odříkává zpaměti společně s herci. Díky tomu mám pohádku chronicky naposlouchanou také a nepřijde mi vůbec špatná. Ladovské kulisy, příjemný výběr herců - zejména Stanislav Zindulka si svého hastrmánka zahrál s radostí a pro radost (a to nejen ve hrané podobě, ale i v audio provedení.) Obsazení Josefa Karlíka vždy potěší a ani ostatní neurazí. Co jediné mi, po několikerém poslechu opravdu leze na nervy, je hudba. Dost primitivní a nepříjemně vtíravá. Příběh o vyjukaném polohastrmanovi, který po letech najde svého otce, je navíc docela zajímavé a neobvyklé téma pro dětskou pohádku.(30.1.2013)

• RadimFišer

Vzhledem k tomu, že je to pohádka pro děti, tak by bylo nemístné, abych dával odpad. Byly časy, kdy jsem si takovouto pohádku prostě užíval. Extra papundeklové kulisy, hodná holka s pořádným copánem. Bohužel však pohádka nemá co dělat v mém profesionálním hodnocení. Ještě takto zpracovaná pro děti. Pro pod 11 dobrá, pro mě nyní již ne.(20.9.2008)