The Scapegoat

Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1959, 91 min

Robert Hamer

Předloha:

Daphne Du Maurier (kniha)

Gore Vidal

Paul Beeson

Michael Balcon

Jack Harris

Scénografie:

Elliot Scott

Záhadný příběh podle knihy Daphne Du Maurier: Nevyzpytatelná náhoda svede jednoho večera dohromady dva muže, kteří jsou si podobní jako vejce vejci. První z nich je hlava zámožné rodiny, druhý je sám jako kůl v plotě a zatím netuší, že život toho prvního brzy nedobrovolně převezme. Byla chyba podívat se před filmem na dobový trailer, protože se ukázalo, že je silně zavádějící. S velikou pompou ukazuje záběry Aleca Guinnesse v obou rolích a budí nesprávný dojem, že se děj bude točit vesměs kolem jejich interakce. Ve skutečnosti první, záhadnější Guinness záhy nadlouho zmizí a o tom, co byl zač, se dozvídáme převážně z jednání jeho rodiny a personálu s druhým Guinnessem, který je za prvního považován. Bette Davis, jen o 6 let starší než Alec, hraje matku toho prvního, zakyslou starou hraběnku s jedním pikantním tajemstvím. Jako obvykle jde o zajímavou charakterizaci velké herečky, ale expresivní herectví Davisové mi v tomto případě úplně nesedí k jinak střízlivému ladění filmu. Vražedná zápletka, exponovaná v traileru za pomoci dramatické hudby, není dominantní; The Scapegoat je docela poklidné drama o relativitě životních hodnot a výši jejich ceny. Možná, že až budu mít někdy rozjímavější náladu, dám mu druhou šanci. Momentálně to nevidím na víc než 60%(22.2.2011)