Zkáza zámku Herm

Jacquou le croquant

Skaza zámku Herm

Dobrodružný / Drama

Francie, 2007, 140 min

Francouzská balada o životě a smrti. 1) Až anticky laděný archetypální příběh je výbornou filmařinou díky skvělé kameře, vznosné hudbě (skladatelem je režisér) i kvalitnímu filmařskému vyprávění. 2) Historický exkurz do ponapoleonovské Francie sice možná trochu kulhá díky ideologické předpojatosti a černobílému vyobrazení charakterů, ale divák si i tak přijde na své. 3) Velkorysé nakládání s časem dává tomuto neuspěchanému snímku nadhled a upřednostňuje ryze filmové prostředky vyprávění. 4) Přesto si však umím představit, že na druhé pokoukání bude film působit poněkud rozvlekle až nudně. 5) Bohužel ke konci jakoby šestačtyřicetiletý režisér už nedokázal udržet moč a do filmu se dostávají podivné hollywoodsky naivní dialogy, motivy z červené knihovny a vše korunuje romantizující závěr filmu. Přihoďte ještě naprosto zcestný český překlad názvu filmu a máte tu divákovy rozpaky v celé své kráse.(7.3.2010)

Je zarážející, jak film po syrové první polovině vyměknul. Po tom, co hlavní hrdina ještě jako kluk přijde o oba rodiče, jde žebrotou a málem umrzne, čekáte, že druhá polovina bude alespoň stejně, ne-li víc, drsná. Omyl, ve druhé půli se dočkáme otřepaného příběhu o pomstě a lásce. Ulliel nenechává nikoho na pochybách ohledně svého značného hereckého talentu, ale ani on nepřemění Herm v něco zapamátováníhodného. Škoda, protože první polovina má hmatatelný náboj. (Hlavně díky schopným dětským hercům.)(19.10.2008)

Skutečně nádherně vyprávěný příběh, který má navíc úžasnou hudbu. Většina komentářů tenhle film hodnotí jako zdlouhavý. Mě přišel tak akorát. Prostě kus života jednoho mladíka, který neměl zrovna na růžích ustláno. Herecké výkony jsou skvělé a představitelé do nich nádherně zapadli. A to i ve vedlejších rolích. Určitě tento snímek doporučuji. Pro mě na stejné úrovni jako Parfém: příběh vraha. 90% (zaokrouhluji na pět z důvodu, že se nejedná o Hollywoodský film)(14.9.2010)

Všecko kolem zámku Herm je neskutečně efektivní a docela zručně natočené, ale ten film utíká hrozně pomalu, táhne se jak slimák za potravou a to má dlouhých 140 minut. Nemůžu ale říci, že bych se u filmu nebavil. Dlouho jsem žádný podobný historický film neviděl, a tak jsem se u něj dokázal bavit. Kdyby se trošku zkrátil, a děj se přestal zbytečně tak moooc natahovat, možná bych přidal ještě víc. Ačkoliv herci taky nebyli nijak k popukání. Nemůžu si pomoct, ale Gaspard Ulliel se mi jako herec nelíbí. Nelíbil se jako mladý Hanibal, nelíbí se mi ani zde. Ale nechci ten film shazovat kvůli tomuhle, on si podle mě opravdu více jak tři hvězdičky nezaslouží, i když o něm nemohu říci že je průměrný, jen je chvílemi příšerně nudný, ale pár zajímavých scén si pro diváka určitě schová.(3.1.2009)

Ak ležíte v snehu, strelia Vás do hlavy, a ešte k tomu ste hodnú chvíľu v horiacom zámku, tak je veľmi málo pravdepodobné že prežijete. Podľa mňa je to dosť nereálne a dej je príliš rozvláčny, Nejako extra ma to nezaujalo, no aj tak dávam 3* za to že je to z historickej stránky celkom zaujímavé. 50%(17.3.2011)