Mladý farmářský chlapec Jacquou vyrůstal spokojeně se svou rodinou, dokud přičiněním zlého hraběte de Nansaca neskončil v sirotčinci. Po čase se dostal k místnímu knězi, s jehož pomocí přetavil svou osobní pomstu do vzbouření všech venkovanů utlačovaných hrabětem de Nansacem. (oficiální text distributora)

Falko

Myslim, ze mnoho divakov, tak ako aj ja som mal problem so zbytocnou dlhou minutazou filmu. Predsa len 140 minut je dost, ale je to mozno aj preto, ze sa reziser Laurent Boutonnat rozhodol natocit remake 6 dielneho serialu s originalnym nazvom z roku 1969 Jacquou le croquant, ktoreho kazda cast trvala az 90 minut a mozno sa snazil zmestit do filmu, co najviac, co sa mu nevyplatilo, ale ja som sa aj tak nenudil, skor naopak. Pribeh sa mi pacil, bol dramaticky, smutny, trosku mi pripominal serial Bedari, kde taktiez chudobni ludia nemali jednoduchi zivot a prave preto ma i tento osudny pribeh Jacqua dost zaujal, ktory sa odohraval v 19. storoci. Malu ulohu si tu zahral asi i jediny znamy herec Tcheky Karyo, co ma celkom potesilo. Dost casto sa stava, ze krasna hudba dokaze film urobit este lepsim, nez je a v tomto filme si myslim, ze sa to reziserovi Boutonnatovi podarilo, ktory sa podielal i na hudbe, co sa dost casto nestava, aby reziser filmu mal na starosti aj hudbu, preto musim navysit hodnotenie na 4 hviezdicky. Prekvapilo a potesilo ma zaroven i to, ze prave orchestralnu hudbu, ktora mala nieco z Philipa Glassa, Johna Williamsa alebo i Ennia Morriconeho zahral prazsky filharmonicky orchester a obcas sa stava, ze vydrzim pri filme az do uplneho konca titulkov, ak tam zrovna bezi krasna hudba a v tomto pripade to bol podobny styl hudby spevacky Mylene Farmer... 04.04.2010 ________ Gaspard Ulliel - (Dospelý Jacquou) +++ Léo Legrand - (Jacquou dieta) +++ Marie-Josée Croze - (Jacquouova matka) +++ Albert Dupontel - (Jacquouv otec) +++ Tchéky Karyo - (Rytier) +++ Olivier Gourmet - (Farár Bonal) +++ Jocelyn Quivrin - (De Nansac) +++ Judith Davis - (Lina) +++ Hudba: Laurent Boutonnat +++ ()

Madison

Občas mi v tomto dobrodružnom filme chýbali presladené emócie hollywoodskych rozmerov či obsahová alebo herecká nadnesenosť. Skaza zámku Herm stavia na príliš jednoduchom námete vzbury, zotročovania, túžby po vyslobodení sa, no výprava je pôsobivá a hudba!!! zložená pražským filharmonickým orchestrom tak impozantná, že som nebola schopná protestovať. Je to malý veľký projekt s jasnými ambíciami a hodnoverným spracovaním, ktoré sa síce nemôže prirovnávať ku Gibsonovým dobrodružným trhákom, ale ako celok ma to nadchlo a ani pre mňa zvláštny francúzsky štýl pre mňa nepredstavoval problém. ()

akisha

Je zarážející, jak film po syrové první polovině vyměknul. Po tom, co hlavní hrdina ještě jako kluk přijde o oba rodiče, jde žebrotou a málem umrzne, čekáte, že druhá polovina bude alespoň stejně, ne-li víc, drsná. Omyl, ve druhé půli se dočkáme otřepaného příběhu o pomstě a lásce. Ulliel nenechává nikoho na pochybách ohledně svého značného hereckého talentu, ale ani on nepřemění Herm v něco zapamátováníhodného. Škoda, protože první polovina má hmatatelný náboj. (Hlavně díky schopným dětským hercům.) ()

Malarkey

Všecko kolem zámku Herm je neskutečně efektivní a docela zručně natočené, ale ten film utíká hrozně pomalu, táhne se jak slimák za potravou a to má dlouhých 140 minut. Nemůžu ale říci, že bych se u filmu nebavil. Dlouho jsem žádný podobný historický film neviděl, a tak jsem se u něj dokázal bavit. Kdyby se trošku zkrátil, a děj se přestal zbytečně tak moooc natahovat, možná bych přidal ještě víc. Ačkoliv herci taky nebyli nijak k popukání. Nemůžu si pomoct, ale Gaspard Ulliel se mi jako herec nelíbí. Nelíbil se jako mladý Hanibal, nelíbí se mi ani zde. Ale nechci ten film shazovat kvůli tomuhle, on si podle mě opravdu více jak tři hvězdičky nezaslouží, i když o něm nemohu říci že je průměrný, jen je chvílemi příšerně nudný, ale pár zajímavých scén si pro diváka určitě schová. ()

Subjektiv

Když jsem se nedávno odvážil vyčinit určitému zkreslení historie, jehož se dopustil Vávrův Jan Hus, činil jsem tak myslím po právu. To pohled Hermu na ponapoleonskou dobu je vyvážený. Pozornému divákovi jistě neunikne na kterou stranu. Vávra mohl by snadno svůj prohřešek obhájit obtížemi doby, nikoliv však Boutonnat. Přesto páchá jednu zrůdnost za druhou. Nejdříve se povrchní šlechta v dokonalých oblečcích baví zabíjením nevinných zvířátek na honu, zatímco milující bonapartistický otec věnuje se svému synovi. Obojí pak roztočí spirálu tragických událostí, kterými se zřejmě sám Bůh (vlastně Nejvyšší Bytost) rozhodl zkoušet hlavního hrdinu, chlapečka Jacquou. SPOILER 1 - V krátkém sledu je jeho otec odhalen jako napoleonský důstojník, chycen, odsouzen a umřen na galejích. KONEC SPOILERU 1. Zajímavé je, že pokaždé při tragické události prší až bláto stříká. Jacquou se v něm se strhaným výrazem válí pod vlivem tklivé hudby a zpomalovačky nám dávají prostor k vychutnání všeho toho neštěstí. Důležitě se v těchto událostech zrcadlí správnota napoleonců a špatnota ultraroajalistů. SPOILER 2 - Také za strašlivé průtrže mračen jeho matka prokleje strůjce všeho zla, hraběte Nansac, i s jeho zámkem Herm. I ona, snad na zápal plic, umírá za deště. Pokus zdrceného chlapce o sebevraždu, je pak logickým vyústěním řetězu hrůz jeho života. KONEC SPOILERU 2. Na pozadí tragédie pak ostouzí se špatné a velebí krásné, např. z pekla vylezlí, démonicky hřímající jezuité pálí bonapartistické knihy. Brrr, jakoby se ten film točil v roce 1835 s cílem pošpinit prominenty minulé éry. Po vzoru Věčného Žida by se mohl věnovat Pomíjivý Ultraroajalista... Líčení děje užili jsme si dosti, stejně se v něm nadále jen z různých stran omílá morální výše hlavního hrdiny a níže Nansaca (včetně závěru). Nejednoznačně jeví se jen postava Nansacovy dcery, jež se však nepotácí mezi špatným a správným, ale mezi chtíčem a láskou k otci, v jejím podání oba city dosti nezajímavé. Krátce řečeno, dobrodružný, neuvěřitelně tendenční, plochý, řemeslně slušný, předvídatelný film. K té poslední vlastnosti napomohl mu i český distributor přiléhavé zvoleným, spoilerovitým názvem. ()