Koňok - Gorbunok

Sovětský svaz, 1947, 54 min

Předloha:

Pjotr Jeršov (kniha)

Nikolaj Voinov

Kúzelná, aj keď nie dokonalá, animácia v spojení s klasickým rozprávkovým príbehom, v ktorom aj 'durak' môže dôjsť k šťastiu. Stačí, ak bude odvážny a láskavý. Dokonca aj veršované texty boli fajn. Stojí za pozretie aj po 70-tich rokoch.(27.11.2016)

Půvabná pohádka ve svém asi nejstarším zpracování. Hlupáček Ivánek nepotřebuje po získání Koníčka Hrbáčka už nic dalšího, protože koník ho vytáhne z každého průšvihu a to i z takového, do kterého se dostal jen díky tomu, že neposlechl jeho rady. Z čehož plyne poučení, že zvířata jsou lepší než lidé, když máte velkorysého zvířecího přítele, můžete i odstranit cara a získat krásnou princeznu a navzdory minimálním až nulovým osobním zásluhám budete za hrdinu. Na světě je kritický nedostatek hrbatých koníků. Krásná a poetická byla úplně zbytečná scéna na kolotoči, klidně bych takových malebných zbytečných scén brala víc.(7.1.2014)

Najlepšia ruská rozprávka vôbec! Nádherný príbeh + krásna "Disneyovská" animácia = dokonalosť(15.1.2010)

Velice pěkná ruská animovaná pohádka, na kterou se dobře dívá. V poválečné době určitě musela být jedním z převratných animáků.(23.12.2008)

• dopitak

Možná povedená ruská klasika, ale zajímalo by mě, jestli i v ruštině bylo vše rýmované. Bratrům Slovákům v dabingu se totiž některé verše hodně styděly, celé to bylo dost uřvané a vydávat osla se zaječíma ušima za koně a ještě ho nechat mluvit ženským hlasem, to je trochu postavené na dvouhrb. No a ten je tam zase navíc podivně z velblouda.(11.11.2013)