Krise

• Československo Krize (více)

Krise natočená pod záminkou propagace fašismu, přináší ve skutečnosti bezprostřední filmařský pohled na politické a společenské dění v roce 1938 v Evropě. Expanze hitlerovského státu je předvedena ve formě konfrontace záběrů z událostí mezinárodní politiky s životními okamžiky prostých občanů. (NFA)

Jimmy15

Hodně zajímavý a povedený dokument. Ukázal problém na konci 30 letech mezi Československem a Německem i za mořem, kde si myslím o tom neměli ani ponětí. Osobně se mi dokument hodně líbil a byly tam i velmi zajímavé scény. Samozřejmě v některých částech se chyby najdou, ale jsou to zanedbatelné detaily a na celý snímek to žádný vliv nemá. Kdybych měl dokument shrnout, tak se mi hodně líbil a určitě ho doporučuji i ostatním. ()

zdeny99

Unikátní dokument o nacismu, předválečném Československu a tím, co stálo před vypuknutím 2. světové války. Unikátní je v tom, že veškeré záběry jsou dobové, právě tím, že byl natáčen v té době, v roce 1939. Točili jej Američané a vůbec tam nedali nic o sobě, nýbrž celý film věnovali Československu. Po tolika desetiletích nabral svoji historickou hodnotu. Škoda jen, že je dnes doslova neznámý. [399. hodnocení, 32. komentář, 85%] ()

Lucas87

Podle mého názoru objektivní dokument z americké produkce, který popisuje předválečnou dobu ve střední Evropě. Jde vidět, že Československo američané znali více než dva různé státy po rozdělení federace. ()

Kragujevac

Povedený dokument, jenž si vzal za cíl informovat občany Spojených států o situaci a poměrech v Československu, které panovaly před okupací a během okupace. Dokument poměrně nic nezkrášluje, je sice zaujatý proti nacismu a není nestranný. Celkem se mi líbilo, že pár informací z dokumentu jsem nikdy předtím neslyšel a to mi pomohlo si zkompletovat jedno z nejtemnějších období československých dějin. Tenkráte tvůrci dokumentu neměli ani tušení ,že válečné šílenství se dotkne i jejich země. ()

Bendiys

Zajimalo by me s jakym pocitem to sledovali lide,co to opravdu zazili. Ja se o tom sice jen ucil, ale vyvolava to ve me silne pocity. Navic kdyz V+W zacali zpivat pisen Proti vetru se vsemi detmi okolo nich, tak mi prebehl mraz po zadech... ()

Tremono

Dokument mapující vzestup nacistické moci v předválečném Československu a neméně důležitě zachycující tehdejší každodenní život, hrdost na demokratický stát, kde všechny národnosti žily v míru, a víru tehdejších lidí, že demokratické principy a vzájemná spolupráce se nepodvolí fašistickému šílenství a propagandě. Původně se měl točit hraný film, ale naštěstí si tvůrci včas uvědomili situaci, ve které se ocitli, a rozhodli se natočit dokument - a zachytili tak události předcházející rozpoutání světové války, kterou tehdy mohli jen tušit, ale nemohli předpovídat její rozsah. Možná je škoda, že nezůstali déle a nepokračovali v natáčení, ale díky za to, že se ten materiál vůbec dostal ven. Že film působí propagandisticky, emotivně - což někomu může vadit? Ano, naštěstí ale stále zůstává objektivní a omezuje se jen na závěr typu "válka je zlo, chceme žít v míru". Síla agresivní a drzé nacistické propagandy je myslím z historie (a z tohoto filmu) zřejmá, a strach a neschopnost "spojeneckých" zemí jí oponovat a tvrdě rozcupovat také. Mělo by se promítat v hodinách dějepisu. ()

worm14

Opravdu naprosto zapomenutý dokument. Kdybych nevěděl, že to bylo natočené před okleštěním sudet, myslel bych si, že je to dokument z mnohem pozdějšího data. A pohled američanů je opravdu objektivní. Všem, kteří tento dokument viděli před válkou a uměli číst "mezi řádky," muselo být jasné co bude následovat (Mnichov a okupace). Dokument přesvědčivě vyvrací domněnku, že němci tu byly utlačováni. Právě naopak. Viz příklad : V Čechách bylo asi 5200 německých škol, v madarsku asi 16, v Itálii myslím žádná, vycházelo tu přes 200 německých novin a časopisů. Třeba v polsku to bylo asi 11... V dokumentu se několikrát objevuje i Wrich s Voskovcem. Hlásající mír, mezi všemi obyvateli Československa nebo když v osvobozeném divadle zpívají Davida a Goliáše. Nikdo by si Krizi neměl nechat ujít. Zachycuje totiž velice důležité období naší moderní historie. Zajímavosti : Režisér chtěl původně natočit hranný film, ale když viděl jaká panuje v pohraničí situace, rozhodl se pro hranný dokument. Štáb po dobu natáčení sídlil v Zlíně. Režisér očekával, že Československo se bude bránit a vypukne válka. Proto si šetřil vzácný filmový materiál. Natočené materiály se podařilo na podzim roku 1938 vyvézt do Paříže, kde byly sestříhány. Film měl v USA premiéru 13. března 1939. Poté byl ještě dlouho vysílán a kritika ho přijala velmi pozitivně. ()

Matej031

Je to na svou dobu velice dobře natočený dokument, jenž i ze vzdáleného pohledu amerických dokumentaristů předpovídal budoucí chod dějin. Tvůrci chtěli původně natáčet milostný příběh smíšeného páru ze Sudet, ale když viděli skutečné poměry v Sudetech, rozhodli se svůj tvůrčí záměr změnit a stvořili dokumentární film o hysterických bojůvkách henleinovců a o celkové situaci v českém pohraničí. Téměř neodolatelně komicky působilo svážení starých Němců k volbám, z nichž mnozí ještě téhož dne zemřeli. ()

beerlover

Moc zajímavý a historicky cenný dokument o předválečném československu z pohledu jůesendej. Koho zajímá předválečná historie a poměry v tehdejší společnosti, ten bude maximálně spokojený. ()