Lumík

• Francie

Lemming

Francie, 2005, 129 min

Výborný kousek, který mne na Febiu velmi příjemně překvapil. Skvěle natočený psychotriller, který musí potěšit každého z nás, kteří mají rádi trošku divné filmy. Myslím, že třeba milovníci Lynche by mohli mít tento film rádi (i když tady existuje celkem jasné a lehce odhalitelné vysvětlení toho všeho). Ocenit se také imho dá, že celý film vlastně herecky odehrajou jen čtyři herci a jeden hlodavec, a vlastně vám to ani moc nepřijde.. Jen možná střihač by mohl být ve své práci trochu aktivnější.(26.3.2006)

Francuzske filmy zacinaju byt coraz iracionalnejsie. Posudte sami: je spravne vykonat trest smrti nad zlocincom, ktory je vsak mimo svetskej spravodlivosti (a tym sa fakticky dopustit vrazdy), ak sme k tomu nuteni sprostym citovym vydieranim? Alebo sa tak stavame len nastrojom cudzej pomsty? Kedze o postave Charlotty Rampling sa okrem toho ze naozaj trpi nedozvieme v podstate nic, nemam ani chut tento krc rozdychat. Podobne zahadne zostava i zapojenie inak sympatickych hlodavcov, ktorych spojitost s vlastnym pribehom mi unikla.(22.4.2008)

Lemming pro mě byl velkým překvapením. Co se zprvu jevilo jako lehce úsměvný film o konfliktu staršího a mladšího páru (jedni už jsou za zenitem, druzí mají budoucnost před sebou), zvrhlo se ve variaci na Hitchcocka a Lynche. Možná bylo kouzlo filmu v tom, že jsem nic podobného neočekával. Doporučuji tedy více nečíst, a podívat se na film bez jakýchkoliv informací. Shrnu v krátkosti příběh. SPOILERY. Hlavní hrdina, vynálezce Alain, pozve na večeři svého šéfa a jeho manželku. Ti se pohádají. Potom se šéfova žena v domě mladé dvojice zastřelý. Alanova manželka se začne chovat divně, dokonce začne zahýbat Alanovi s jeho nadřízeným. Do jejíhož těla se totiž přesunulo vědomí zasebevražděné. Celé se to různě zamotává, je to v podstatě nesmysl, ale natočený s citem pro překvapení a atmosféru. Za zmínku stojí hlavně obě ženské role Charlotte Rampling a Charlotte Gainsbourg. Lemming se liší od svých amerických vzorů svěžestí ve stylu vyprávění - je příjemný i v momentech, kdy bychom se u hollywoodského filmu chytli za hlavu s tím, co je to zase za blbost.(10.4.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $81,698Tržby Celosvetovo $3,753,000(21.10.2009)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(14.2.2006)