Stejnojmenný filmový přepis knihy o českém venkovském-selském hrdinovi od Jindřicha Šimona Baara. Jan Cimbura prodělal vojnu a odchází jako pacholek na venkovský statek. Majitel gruntu v něm dostane tu nejlepší oporu - Cimbura je vzdělaný, pracovitý, poctivý a mimořádný silák. Zachrání děti z hořícího lesa, postaví se proti loupeživým banditům, dokáže se postavit silou proti celému mužskému osazenstvu venkovské zábavy. Nakonec se postará i o kdysi vysněnou, ale jemu osudem odepřenou, venkovskou krasavici Marjánku, která ovdoví. Zajímavý je lidský rozměr Cimbury - má ráda zvířata a nechce je nechat trápit, zastane se obecního blázna - "Bláznivé Anýžky". (XXRadimSXX)

pelegryna

Necma na hlavě....Zas tak špatné to nebylo.Sice ukrutně kýčovitě přehrávané , ale i po 70 letech!!!!! To zná mnoho lidí. ()

rentier

"To Vám řeknu, pantáto, vymlátit celou hospodu a dělat ještě jiný silácký kousky, to je všecko hezký. Ale knihy číst? Ne, pantáto, to pořádnej pacholek nedělá". ()

huhuhu783

Tady u toho filmu seru na nějaký vyblblý kecy o nacionalismu,antisemitismu a kdesi cosi. Mě oslovil tím,že když má člověk v životě cíl,ať je sebevíc vzdálenej,že chce mít něco svýho a jde si tvrdě za tím nejen silou,ale i svojí snahou a pracovitostí,tak ho musí alespoň trochu dosáhnout. A taky je tam pěkně vidět,jak děťátka rodičů co jim všechno snesli až pod nos nemají nejmenší snahu něčeho dosáhnout nebo si to alespoň udržet a naopak o to s klidem přijdou. Řek bych,že by měl bejt v týhle době nějak znovicírovanej a znova natočenej,pač se týká až moc velkýho počtu současných mamánků a papánků co jdou po vyšlapaný cestičce po rodičích a neváží si toho.A ty písničky ve filmu jen dotvrzjí,že už dávno neplatí co čech to muzikant,pač dneska už pomalu nikdo neumí veřejně zazpívat žádnou lidovku jen něco málo od kabátů a to ještě ne v kolektivu,ale na hajzlu aby nebyl vidět a slyšet.Tak to je můj dojem z tohodle filmu a i po 73 letech je toto téma stále aktuální stejně jako u dalšího českýho filmu Zlaté dno ()

Utnapishtim

Film bez hloubky, spádu, vývoje postav a výraznější zápletky, zato s notnou dávkou dobového antisemitismu. Protektorátní ideologové museli být opravdu spokojení. ()