foto

Josef Oliak

  • nar. 5.11.1870
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 3.11.1953 (82 let)
    Praha, Československo

Biografie

Josef Oliak se narodil 5. listopadu 1870 v Praze do rodiny obuvníka. Vyučil se hodinářem, hrál na piano a po práci písaře byl obchodníkem s hodinami. Za svou filmovou kariéru natočil na sto filmů. Před filmovým plátnem několikrát vystoupila také jeho družka Marie Oliaková (1876 – 1942), jež hrála třeba ve snímcích MUŽI V OFFSIDU, PSOHLAVCI, MATKA KRÁČMERKA, VÝDĚLEČNÉ ŽENY, FALEŠNÁ KOČIČKA či MĚSTEČKO NA DLANI. Spolu se setkali například ve snímcích SEXTÁNKA, PSOHLAVCI, MUŽI V OFFSIDU, POKUŠENÍ PANÍ ANTONIE, MATKA KRÁČMERKA nebo VÝDĚLEČNÉ ŽENY.

Oliakovo (často němé) herectví se muselo spoléhat zejména na hercům výrazový rejstřík. Se svým důstojným zjevem, vysokým čelem, menší postavou, poctivě vypadajícím (často obrýleným) obličejem a přísně znějícím hlasem se nejlépe hodil do různých rolí vážených, starších pánů, bankéřů, návštěvníků, otců či dědečků.

Od roku 1925 se stal vyhledávaným představitelem takovýchto epizodních roliček (v roce 1937 jich takových sehrál až dvanáct). Poprvé se zjevil roku 1925 ve snímcích Z ČESKÝCH MLÝNŮ (fořt Hejl), VYZNAVAČI SLUNCE (statkář Vlach), SYN HOR (automobilista), LUCERNA (pan vrchní), JOSEF KAJETÁN TYL (páter), DO PANSKÉHO STAVU (oddávající kněz).

V němém období se ještě ukázal ve filmech VÁLEČNÉ TAJNOSTI PRAŽSKÉ (konfident Gustav Lustig), ŠVEJK NA FRONTĚ (pán), ŘINA (karbaník) PRACH A BROKY (nadlesní Šavrda), FALEŠNÁ KOČIČKA (pacient), LÁSKY KAČENKY STRNADOVÉ (manžel), DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (dvojrole obávaného MUDr. Grünsteina a důstojníka v nemocnici), BLUDNÉ DUŠE (starý direktor), BABINSKÝ (hvozdenský hrabě), ANIČKO, VRAŤ SE! (sluha u Jiřího Landy), SEXTÁNKA (otec Stáni), DŮM ZTRACENÉHO ŠTĚSTÍ (porotce), BATALION (obstarožní svůdce), HŘÍCH (muž), TAKOVÝ JE ŽIVOT (kněz), HŘÍCHY LÁSKY (herec) a CHUDÁ HOLKA (vládní rada Kobler).

Do poloviny třicátých let se v českých zvukových snímcích předvedl jako advokát (PSOHLAVCI), vrchní policejní komisař (POSLEDNÍ BOHÉM), sportu se obávající příbuzný fotbalového fanouška Načeradce (MUŽI V OFFSIDU), občan (KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ), hejtman Šnábl (DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK), soudce (SŇATKOVÁ KANCELÁŘ), inspektor Zemské školní rady (PŘED MATURITOU), host v baru (PRÁVO NA HŘÍCH), přednosta poštovního oddělení (PÍSNIČKÁŘ), člen městské delegace (PENÍZE NEBO ŽIVOT), dvořan (LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE), houslista a kapelník (V TOM DOMEČKU POD EMAUZY), soused (U SNĚDENÉHO KRÁMU), lékař (V CIZÍM REVÍRU), host na recepci (POKUŠENÍ PANÍ ANTONIE), smuteční host (SEDMÁ VELMOC), občan (REVIZOR), soused (POLSKÁ KREV), svatební host (MATKA KRÁČMERKA), host (VDAVKY NANYNKY KULICHOVY), soused (JEDNA Z MILIONU) a člen obecní rady (český a německý HRDINA JEDNÉ NOCI).

Od roku 1936 se předvedl (až do roku 1943) v roličkách: Drtina (VOJNARKA), skladník Mařánek (TVOJE SRDCE INKOGNITO), host v bufetu (VÝDĚLEČNÉ ŽENY), člen ústředního výboru pracujících (SVĚT PATŘÍ NÁM), votant (ROZVOD PANÍ EVY), hráč mariáše (OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA), host v Autoklubu (LÁSKA A LIDÉ), porotce kadeřnických závodů (KARIÉRA MATKY LÍZALKY), komorník (JAN VÝRAVA), porotce (HORDUBALOVÉ), Doušův (Jaroslav Průcha) přítel (HLÍDAČ Č. 47), návštěvník herny (DŮVOD K ROZVODU), host na zásnubách (DĚVČÁTKO Z VENKOVA), přísedící u soudu (TEĎ ZAS MY), věřitel Rispaldiců (DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ), zámecký kaplan (LUCERNA), host (MRAVNOST NADE VŠE, SRDCE V CELOFÁNU), opilec (PANÍ MORÁLKA KRÁČÍ MĚSTEM), host v baru (POZNEJ SVÉHO MUŽE), domovník (POHÁDKA MÁJE), spící divák (MINULOST JANY KOSINOVÉ), venkovan (MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ, PALIČOVA DCERA), návštěvník výstavy (Z ČESKÝCH MLÝNŮ), host v baru (NOČNÍ MOTÝL), návštěvník kavárny (EXPERIMENT) a naposledy jako divák opery (BLÁHOVÝ SEN).

Josef Oliak zemřel 3. listopadu 1953 v Praze, dva dny před 83 narozeninami. Pohřben je v rodinném hrobě na pražském Vyšehradském hřbitově.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1953 Tajemství krve
1952 Haškovy povídky ze starého mocnářství
Pyšná princezna
1951 Císařův pekař - Pekařův císař
Mordová rokle
1950 Zvony z rákosu
1948 Daleká cesta
Křížová trojka
1947 Znamení kotvy
Čapkovy povídky
1946 Průlom
1944 Prstýnek
1943 Bláhový sen
Experiment
1942 Městečko na dlani
1941 Jan Cimbura
Noční motýl
Paličova dcera
Pantáta Bezoušek
Rukavička
Z českých mlýnů
1940 Madla zpívá Evropě
Minulost Jany Kosinové
Pohádka máje
Poznej svého muže
1939 Dívka v modrém
Paní Morálka kráčí městem
Srdce v celofánu
Teď zas my
1938 Boží mlýny
Ducháček to zařídí
Lucerna
1937 Děvčátko z venkova
Důvod k rozvodu
Hlídač č. 47
Hordubalové
Jan Výrava
Kariéra matky Lízalky
Láska a lidé
Mravnost nade vše
Otec Kondelík a ženich Vejvara
Rozvod paní Evy
Svět patří nám
Výdělečné ženy
1936 Páter Vojtěch
Tvoje srdce inkognito
Vojnarka
1935 Hrdina jedné noci
Hrdina jedné noci (německá verze)
Jedna z milionu
Vdavky Nanynky Kulichovy
1934 Matka Kráčmerka
Pokušení paní Antonie
Polská krev
V cizím revíru
V cizím revíru (rakouská verze)
1933 Jindra, hraběnka Ostrovínová
Revizor
Sedmá velmoc
U snědeného krámu
V tom domečku pod Emauzy
1932 Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa
Peníze nebo život
Právo na hřích
Písničkář
Před maturitou
Sňatková kancelář
1931 Dobrý voják Švejk
Karel Havlíček Borovský
Muži v offsidu
Poslední bohém
Psohlavci
1930 Osudy dobrého vojáka Švejka
1929 Chudá holka
Hříchy lásky
Takový je život
1928 Hřích
Z lásky
1927 Batalion
Dům ztraceného štěstí
Sextánka
1926 Babinský
Bludné duše
Dobrý voják Švejk
Falešná kočička aneb Když si žena umíní
Lásky Kačenky Strnadové
Prach a broky
Tulák
Válečné tajnosti pražské
Řina
Švejk na frontě
1925 Do panského stavu
Josef Kajetán Tyl
Lucerna
Syn hor
Vyznavači slunce
Z českých mlýnů