Režie:
Roberto FaenzaKamera:
Italo PetriccioneHudba:
Andrea GuerraHrají:
Luca Zingaretti, Corrado Fortuna, Francesco Foti, Piero Nicosia, Alessia Goria, Benedetto Raneli, Lollo Franco, Adriano Chiaramida, Giovanna BozzoloObsahy(1)
Vrátil jsem se, abych pomohl dobrým lidem kráčet se vztyčenou hlavou, pronesl otec Giuseppe Puglisi, dosazený v roce 1990 palermským arcibiskupem do farnosti v rodném Brancacciu, na předměstí sicilské metropole, a zastřelený mafií v den svých narozenin o tři roky později tamtéž. Ve svém novém filmu se režisér Roberto Faenza obrací k pohnuté době, kdy mafie stupňovala agresi vůči italskému státu a prostřednictvím bombových útoků v Římě, Miláně či ve Florencii dokazovala svůj vliv i mimo rodnou Sicílii. Po více než deseti letech od násilné smrti kněze se Faenza vrací ke tři roky trvající Puglisiho snaze zabránit dětem ulice v postupném přerodu ve členy zločinecké organizace. Režisér a spoluautor scénáře se vyhýbá nabízející se laciné glorifikaci hrdiny a podává o jeho charakteru a skutcích až překvapivě lakonické svědectví. Nenápadnou naléhavost snímku podtrhuje vynikající herecký výkon Luky Zingarettiho v hlavní roli. (oficiální text distributora)
(více)Videa (1)
Recenze (21)
Filmy s touto tématikou mám rád, stejně jako představitele hlavní role Lucu Zingarettiho a o to víc jsem se na "Ukažte svou tvář!" těšil. Ale že bych byl po jeho shlédnutí právě nadšený se říct nedá. Film je dobře zahraný, ale jeho slabinou je dramaturgie - od začátku do konce se nese v témže poklidném duchu (s čestnou výjimkou několika dramatičtějších scén, které jsou ovšem natočeny takovým způsobem, že diváka nechají chladným), a i když se otec Puglisi dostává do čím dál nebezpečnější situace, po napětí nebo nějaké gradaci nikde ani památky. Zároveň je celý příběh až příliš prvoplánově mravoučný a pro mne jde - bohužel - jednoznačně o promarněnou šanci natočit silný snímek o osobnosti, která měla stejnou odvahu a pro Palermo udělala jen o málo méně než soudcové Falcone a Borselino. ()
Dalo mi to vzpomenout staré filmy Damiana Damianiho, nebo 100 dní v Palermu. Překvapil mne - příjemně - "komisař Montalbano" Luca Zingaretti. Vynikající výprava, promakané prostředí, tvůrci věděli, o čem točí. Celé to vypadá ohromně přirozeně, včetně dětských hereckých výkonů, což se často nestává. Film je podle skutečné události a věřím, že ten kněz to skutečně takto vedl. Někomu může jeho snaha přijít naivní, ale podle mne on dopředu nasadil život, aby něco změnil. A takových lidí je málo. ()
Dílko podložené realitou má vždy o něco vyšší hodnotu. Tento člověk se rozhodl vrátit se do svého rodného města, kde se mezitím neuvěřitelně rozšířila kriminalita a rozsévat lásku. A ani když už mu šlo o život, tak toho nenechal. Ze snímku akorát úplně vypustili Boha. Je zaměřen čistě na práci mezi těmi lidmi. TIPseznam dalších křesťanských filmů. ()
Jsem na rozpacích: Je tady velice silný námět - příběh, který se OPRAVDU stal ... Jenomže při závěrečných titulcích jsem nevzpomínala s dojetím na otce Puglisiho, ale vybavily se mi docela drsné záběry z úvodu snímku, ve kterých figurovali psi a kočky. Nic hezkého se během nich neodehrávalo, ale měly úžasný tah na branku a výstižně dokreslovaly prostředí, které formovalo místní děti - třebaže bylo patrné, že při samotném natáčení se (bohudíky) nic drastického se zvířecími miláčky nedělo. Žádnou tak působivou scénu jsem potom už neviděla. Snímek byl snad až moc popisný ... a uhlazený. Nenašla jsem v něm pomalu (ani rychle) houstnoucí atmosféru nebo narůstající napětí - i když děj s nimi evidentně počítal - a proto ze mě Luca Zingaretti přes svůj skvělý herecký výkon vydoloval jen minimum emocí … 2,5* ()
Film, ktorému niet čo vytknúť, ale si ho ani a niet prečo zapamätať. Televízne slušniacky, nenásilný a isto trochu naivný príbeh dobrého kňaza v ideologickom boji proti sicílskej mafii. Štandardná, nič nové neprinášajúca filmárčina, oddane podporujúca humanistickú myšlienku. Moralitka pre žiakov základných škôl. ()
Galerie (11)
Photo © Cinecittà

Zajímavosti (1)
- Luca Zingaretii si z MMF v Karlových Varech odvezl v roce 2005 cenu za mužský herecký výkon. (Olík)
Reklama