Šroub

Dá Viss

Krátkometrážní

Francie, 1993, 19 min

• Houdini

Oscar 1 nominace: Krátký film(9.2.2005)

Hraná groteska, jeden z nejoriginálnějších a nejpůvabnějších kraťasů, které se objevily v pásmu krátkých filmů na festivalu francouzského filmu. Vysoce stylizovaná podívaná, kdy typický měšťák ztvárněný Jeanem Renem zakoupí v luxusním obchodním domě balíček šroubů, chystá se ke kutilské činnosti a k nemilému překvapení zjistí, že na hlavičce jednoho šroubu chybí zářez pro šroubovák. Dotčen ve svých právech, rozhodne se zboží reklamovat a udělit obchodnímu domu lekci. Následuje podivná anabáze po nejrůznějších koutech rozlehlého labyrintu zaplněného zvláštními postavami v bizarních situacích. Snímek je postavený na atmosféře, která se blíží dílům Franze Kafky. Byrokratický přezaměstnaný systém se reklamaci brání po svém a je docela možné, že hrdina groteskní podívané na konci pozná sám sebe. Celkový dojem: 90 %.(24.11.2009)

Třeba vidět. Neumím slovy popsat, jak na mě tento kraťas zapůsobil. Velmi osvěžující.(24.11.2009)